W niedzielę w Polsce ruszyła akcja szczepień na COVID-19. Warszawa, Wrocław, Grudziądz, Szczecin, Kraków, Częstochowa i Radom to tylko niektóre z miast, w których zaszczepione zostały pierwsze osoby. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że szczepionka jest "jedynym remedium" na obecną sytuację. W Europie pierwsi zaszczepieni są już także w Niemczech, we Włoszech, Francji, Bułgarii, Czechach, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii. Na tvn24.pl relacjonujemy pierwsze szczepienia w naszym kraju oraz w innych państwach Europy.
W niedzielę o poranku z hurtowni farmaceutycznych szczepionki wysłano do 72 szpitali węzłowych, w których rozpoczęły się pierwsze szczepienia. Jako pierwsi zostali zaszczepieni: naczelna pielęgniarka warszawskiego szpitala MSWiA Alicja Jakubowska, dyrektor tego szpitala profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Szarowska oraz diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas.
Na tvn24.pl relacjonujemy przebieg szczepień w Polsce i innych europejskich krajach. Według planu szczepienia miały się rozpocząć w Unii Europejskiej w tym samym dniu.
Pierwsza dostawa szczepionek przeciw COVID-19 wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Transport przewożony był busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w temperaturze około -75 stopni Celsjusza.
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 miliona dawek szczepionki. Rządowy program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą między innymi pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
Raport tvn24.pl: Szczepionka przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje
Szczepionka jest rozprowadzana w Unii Europejskiej pod marką Comirnaty, która - jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech - stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność).
Autorka/Autor: akw/kab
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM