TVN24 | Polska

Ile jest wolnych terminów na szczepienie w okolicy? Rząd udostępnił mapę

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rząd podjął decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki
Rząd podjął decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionkiTVN24
wideo 2/21
TVN24Rząd podjął decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki

Rząd udostępnił we wtorek mapę, która pozwala sprawdzić, ile jest wolnych terminów na szczepienie przeciw COVID-19 w poszczególnych powiatach. Dane dostępne są w perspektywie kolejnych siedmiu i 30 dni.

"Sprawdź liczbę wolnych terminów w okolicy! Wprowadziliśmy nowe udogodnienie do raportu, które pomoże w znalezieniu terminu szczepienia. Od dzisiaj istnieje możliwość sprawdzenia w powiatach liczby wolnych terminów na następne 7 oraz 30 dni" – poinformowano na profilu SzczepimySię, prowadzonym na Twitterze przez Centrum Informacyjne Rządu.

Mapa wolnych terminów dostępna jest pod adresem www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19.

Od 9 maja wszystkie pełnoletnie osoby mają już wystawione e-skierowanie na szczepienie i mogą się rejestrować.

Jak zapisać się na szczepienie?

Są cztery sposoby, dzięki którym można zapisać się na szczepienie:

• zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

• wyślij SMS – o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

• dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu. W przypadku braku Profilu Zaufanego w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

• skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Ile szczepień wykonano?

Do wtorku w Polsce podano 13 957 627 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawką wykonano 10 400 987 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 3 556 640 osób (zaszczepieni preparatem Johnson & Johnson oraz drugą dawką preparatów firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer).

Autor:js/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości