TVN24 | Polska

Kolejne zawody będą mogły kwalifikować do szczepień. Nowelizacja opublikowana w Dzienniku Ustaw

TVN24 | Polska

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP
Profesor Krueger: czym szybciej i czym więcej szczepimy, tym bliżej jesteśmy osiągnięcia stałej kontroli nad epidemią
Profesor Krueger: czym szybciej i czym więcej szczepimy, tym bliżej jesteśmy osiągnięcia stałej kontroli nad epidemią TVN24
wideo 2/21
TVN24Profesor Krueger: czym szybciej i czym więcej szczepimy, tym bliżej jesteśmy osiągnięcia stałej kontroli nad epidemią

Możliwość kwalifikowania do szczepień na COVID-19 nie tylko przez lekarzy, ale także przedstawicieli innych zawodów medycznych zakłada nowelizacja ustawy opublikowana w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie ministra zdrowia ma doprecyzować, które konkretnie będą to zawody. Nowelizacja wejdzie w życie od piątku, z pewnymi wyjątkami.

We wtorek zakończyły się w parlamencie prace nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dotyczącą poszerzenia grupy zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień przeciw COVID-19. Będą one określane rozporządzeniem ministra zdrowia.

W czwartek wieczorem nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kwalifikować mają między innymi ratownicy medyczni i położne

Obecnie uprawnieni do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia są wyłącznie lekarze. Jednak, jak zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska w czasie prac nad nowelizacją, będą to oprócz nich również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni.

ZOBACZ CAŁĄ NOWELIZACJĘ >>>

Wiceminister uzasadniła w czasie posiedzenia komisji zdrowia, że określenie tego właśnie w rozporządzeniu jest "zdecydowanie bardziej elastycznym rozwiązaniem w trakcie epidemii", gdy trzeba na bieżąco reagować na sytuację. - W związku z czym nie rekomendujemy wpisania wprost do ustawy wymienionych zawodów medycznych – mówiła.

Senat wcześniej proponował, by wpisać te zawody w ustawę i by byli to kolejno: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci lub diagności laboratoryjni. Wymogi dla tych dwóch ostatnich zawodów miały być określone dodatkowo w przepisach wykonawczych. Poprawka jednak nie zyskała poparcia posłów.

"Będzie można zwiększyć przepustowość całego systemu"

We wtorek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień na COVID-19 Michał Dworczyk mówił, że trzecia fala koronawirusa pokazała, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są potrzebni w szpitalach.

- Te zawody, które właśnie wprowadzamy do programu szczepień będą mogły odciążyć przedstawicieli zawodów medycznych do tej pory kwalifikujących i szczepiących, i będzie można zwiększyć przepustowość całego systemu – ocenił.

Zmiany w systemie szczepień
Zmiany w systemie szczepieńTVN24

Zmieniono także inne przepisy

Nowelizacja ustawy przedłuża też obowiązywanie pierwszych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia do końca 2021 roku. Wydłużono też w 2021 roku termin ogłaszania wykazów dla danego województwa do 1 października 2021 roku.

Ustawa wejdzie w życie w piątek, z wyjątkiem artykułu, który dotyczy świadczeniodawców. Ten wejdzie w życie w piątek, z mocą od dnia 27 marca 2021 roku.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości