Sylwia Kurzela, wieloletnia dziennikarka Radia ESKA, zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek - w poniedziałek rozgłośnia poinformowała na swojej stronie internetowej. Kurzela od 2019 roku zmagała się z nowotworem jajnika. "Nie skarżyła się, nie dawała sobie taryfy ulgowej, robiła swoje. Nawet gdy już była bardzo chora, nawet ze szpitalnego łóżka" - napisali jej redakcyjni koledzy.
"Energetyczny śmiech, charakterystyczny głos, szalone pomysły i optymizm - Sylwię Kurzelę znali wszyscy. Przez lata budziła łodzian i od rana wprawiała w dobry nastrój, a po zmianie godzin programu na popołudniowy towarzyszyła w powrotach z pracy i ze szkoły. Nikt nie ma wątpliwości, że łódzka ESKA to Sylwia Kurzela" - czytamy na stronie radia.
Sylwia Kurzela urodziła się w Gdańsku, jednak po maturze przeniosła się do Łodzi. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim i w Szkole Filmowej w Łodzi. W tym mieście rozwijała również swoją karierę dziennikarską. Współpracowała m.in. z Radiem Parada i Radiem Classic, jednak kojarzona była przede wszystkim z Radiem ESKA.
Nowotwór jajnika
"Gdy u naszej Sylwii zdiagnozowano nowotwór jajnika z przerzutami byliśmy załamani, a Ona nas pocieszała i zapewniała, że da radę. I dawała. Po pierwszej serii chemioterapii choroba na chwilę się zatrzymała, ale później uderzyła z podwójną siłą" - tak walkę Kurzeli z nowotworem opisuje serwis eska.pl.
W artykule na stronie radia przypomniano, że gdy stan zdrowia dziennikarki chwilowo się poprawił, ta wróciła nawet do pracy. "W przerwie między chemioterapią prowadziła program "Wrzuć na Luz", a do tego prowadziła fajne wydarzenia, koncerty, wsiadała do EskaSummer Patrolu i jeszcze ogarniała promocję stacji. Nie skarżyła się, nie dawała sobie taryfy ulgowej, robiła swoje. Nawet gdy już była bardzo chora, nawet ze szpitalnego łóżka" - podkreślono.
Redakcyjni koledzy Kurzeli dodali, że dziennikarka regularnie angażowała się w działalność charytatywną. Pomagała m.in. bezdomnym zwierzętom, a w ostatnich miesiącach wspierała uchodźców z Ukrainy. Aktywnie uczestniczyła w życiu łódzkiej społeczności, prowadziła liczne plenerowe imprezy, w 2016 roku działała na rzecz przyznania Łodzi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Irena Morawska. Reportażystka stworzyła m.in. "Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym"
Źródło: Radio ESKA
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/ESKA Łódź News