Spowiedź w czasie epidemii dla kandydatów do bierzmowania. Biskup powiedział: stop

Autor:
FC/ks,adso
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, czasswiecia.pl
Minister zdrowia: ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych
Minister zdrowia: ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznychTVN24
wideo 2/8
TVN24Minister zdrowia: ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych

W Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim ksiądz wezwał na piątek do spowiedzi młodzież, która chce przystąpić do bierzmowania. Spotkanie nakazał odwołać biskup pelpliński i "przypomniał proboszczowi obowiązujące obecnie prawo dotyczące pracy duszpasterskiej w okresie epidemii".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

O sprawie napisał portal Czas Świecia, który- jak wskazano - zaalarmowali rodzice młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. W listach, które kandydaci do bierzmowania mieli otrzymać od księdza proboszcza Eugeniusza Filipskiego, ten zapraszał ich do spowiedzi wielkanocnej w farze. Miała się odbyć w piątek w godzinach 16:30-17:30. Każdy z kandydatów miał mieć ją odnotowaną w dzienniczku do bierzmowania - podpisy w nich mieli składać księża-spowiednicy. Według jednego z rodziców, nastolatków jest ponad 50, a wszyscy mają mniej niż 18 lat.

"Przecież to jawne zachęcanie do łamania obowiązującego prawa dotyczącego zakazu zgromadzeń" - denerwowali się rodzice cytowani przez portal.

Dzieci nie mogą same wychodzić z domu

Obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią COVID-19 dotyczą m. in. udziału w mszy lub innym obrzędzie religijnym. W tych może uczestniczyć jednocześnie nie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego sprawujących posługę. Do tego - od środy - obowiązuje zakaz dla nieletnich dotyczący wyjścia z domu bez opieki dorosłych.

Rodzice zwracali też uwagę na to, że na ulicy piesi są zobowiązani zachować między sobą dystans, a w konfesjonałach nie jest to możliwe. "Ksiądz informuje, że będą też inni spowiednicy, więc zwiększyć odległości nie będzie mógł z racji na tajemnicę spowiedzi" - podkreślali.

Interwencja biskupa

O sprawie poinformowano sanepid, policję i kurię. Jak informował Czas Świecia Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu, pod kościół zostanie wysłany patrol.

Zapytany przez tvn24.pl o sprawę sierż. szt. Damian Ejankowski, p.o. oficera prasowego KPP w Świeciu, odmówił komentarza i odesłał nas do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W sprawie interweniował biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który nakazał proboszczowi odwołać piątkowe spotkanie.

"Biskup Pelpliński wezwał w dniu dzisiejszym (2.04) ks. Eugeniusza Filipskiego, przypomniał obowiązujące obecnie prawo dotyczące pracy duszpasterskiej w okresie panowania epidemii oraz nakazał odwołanie planowanego na jutro spotkania młodzieży przygotowującej się do bierzmowania" - poinformował TVN24 ks. prałat dr Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

Autor:FC/ks,adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24, czasswiecia.pl

Źródło zdjęcia głównego: diecezja.rzeszow.pl

Pozostałe wiadomości