Franciszek w oknie papieskim: okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz

[object Object]
Papież Franiszek pojawił się w oknietvn24
wideo 2/5

Wieczorem w piątek Franciszek stanął w oknie papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. - Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz - powiedział Ojciec Święty do zgromadzonych pod oknem. Papież mówił m.in., że także dziś torturuje się wielu ludzi. - To koszmarne - dodał.

22:35

Papież Franciszek jest usatysfakcjonowany tym, jak przebiegła jego wizyta na terenie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, gdyż "minęła tak, jak pragnął", w klimacie "ciszy, współczucia i modlitwy"- powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

Na konferencji prasowej w Krakowie w piątek wieczorem, po trzecim dniu wizyty papieża w Polsce ksiądz Lombardi powiedział dziennikarzom: "Mogę stwierdzić, że papież był zadowolony". Ten dzień według słów ks. Lombardiego upłynął w klimacie refleksji nad "wielkim ludzkim cierpieniem" i "wielkich pytań" oraz "milczenia".

Watykański rzecznik podkreślił, że takie były oczekiwania Franciszka: aby wizyta minęła w klimacie "ciszy i modlitwy wobec ludzkiego cierpienia". Ponieważ wcześniej papież mówił też, że pragnie, aby Bóg dał mu "łaskę płaczu", zapytano rzecznika, czy widział Franciszka płaczącego. "Na pewno widziałem papieża bardzo wzruszonego" - odparł ksiądz Lombardi.

Przypomniał także, że Franciszek był w celi świętego Maksymiliana Kolbe w Auschwitz dokładnie w 75. rocznicę skazania zakonnika na śmierć. Jako drugi bardzo ważny moment wizyty rzecznik wymienił modlitwę papieża przed tablicami narodów na terenie Birkenau. Bardzo intensywnym przeżyciem dla papieża, przepełnionym głęboką refleksją, była droga jaką przebył wzdłuż torów kolejowych prowadzących do Auschwitz-Birkenau - mówił rzecznik. Podkreślił, że był to moment rozważań o pociągach, którymi przywożono ludzi do obozu zagłady.

Ksiądz Lombardi mówił też, że papież ze wzruszeniem wysłuchał opowieści o rodzinie Ulmów, zamordowanej za niesienie pomocy Żydom. Jej historię przedstawił proboszcz rodzinnej miejscowości Ulmów - Markowej - ksiądz Stanisław Ruszała.

Aspekt ciszy - relacjonował rzecznik - powrócił także podczas popołudniowej wizyty papieża w klinice dziecięcej w Prokocimiu. Jak wyjaśnił, była to cisza "w obliczu pytań, na które nie ma odpowiedzi".

Ksiądz Lombardi zaznaczył, że w swym wpisie do księgi pamiątkowej w Auschwitz papież użył określenia "okrucieństwo". Franciszek widzi je też w dzisiejszym świecie - zauważył. Relacjonując kolejne wydarzenia piątku przypomniano, że w Drodze Krzyżowej na Błoniach uczestniczyło około 800 tysięcy osób. "To wielka, wielka liczba" - oświadczył ks. Lombardi i podkreślił wspaniałe, gorące przyjęcie Franciszka.

Mówił też o "przepięknej" wymowie tekstów rozważań odczytanych podczas Drogi Krzyżowej na Błoniach, nawiązujących do Roku Miłosierdzia.

20:51

Kiedy papież Franciszek po zakończeniu Drogi Krzyżowej przyjechał w piątek przed godz. 20 do rezydencji Arcybiskupów Krakowskich na ul. Franciszkańskiej, pobłogosławił i ucałował podane mu małe dziecko.

- Szczepek chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele osób chciałoby być na jego miejscu - powiedziała Natalia z Krakowa, matka półrocznego Szczepana, którego pobłogosławił papież Franciszek, przystając na chwilę w drodze do krakowskiej kurii w piątek wieczorem.

- To niesamowite przeżycie, los nam sprzyja. Nie nazwałabym tego cudem, ale to miłe zakończenie dzisiejszego dnia i pobytu papieża w Polsce - powiedziała matka chłopca.

Opowiadała, że papież spontanicznie, sam wypatrzył dziecko, wówczas jego samochód zatrzymał się i jeden z oficerów ochrony podał chłopca Franciszkowi.

Małego Szczepana trzymała na rękach jego siostra, 9-letnia Marysia. - Ja po prostu nim się zajmowałam i go bawiłam, a tu nagle mama do mnie woła, że mam iść. Bardzo, bardzo, bardzo się ucieszyłam, w ogóle się tego nie spodziewałam - powiedziała wyraźnie przejęta dziewczynka.

- Mam nadzieję, że to błogosławieństwo będzie mu towarzyszyć w dorosłym życiu - dodała wzruszona i uradowana matka chłopczyka.

20:36

Dziękuję za spotkanie - takimi słowami papież Franciszek pożegnał się z wiernymi. Jego wystąpienie zebrani nagrodzili brawami.

20:34

Franciszek: jesteśmy grzesznikami, ale także dziećmi Pana.

20:34

Módlmy się za wszystkich "Jezusów", którzy są na świecie; za wszystkich głodnych, spragnionych, wątpiących, chorych, którzy są sami - wzywał w piątek papież Franciszek z okna rezydencji Arcybiskupów Krakowskich. Mówił też o więźniach ściśniętych w celach.

- Jezus przybył, by na własnych barkach dźwigać nasze grzechy. Módlmy się za wszystkich "Jezusów", którzy są na świecie, za wszystkich głodnych, spragnionych, wątpiących, chorych, którzy są sami, którzy czują ciężar wątpliwości - powiedział Franciszek.

Podkreślił, że wszyscy ci ludzie bardzo cierpią. - Módlmy się za wszystkie niewinne, chore dzieci, które też niosą swój krzyż, krzyż dziecka. Módlmy się również za wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety, które dzisiaj doświadczają tortur w tylu państwach na świecie - wzywał papież.

Prosił też o modlitwę za "więźniów, którzy są ściśnięci w celach więziennych".

- Wiem, że to smutne słowa, ale mówię prawdę - podkreślił Franciszek.

Módlmy się za wszystkich cierpiących papież Franciszek

20:33

Jezus cierpi w chorych dzieciach - powiedział w oknie na Franciszkańskiej w Krakowie papież Franciszek. Wspominając wizytę w piątek w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu papież podkreślił, że nie ma odpowiedzi na pytanie, dlaczego dzieci cierpią.

Franciszek powiedział, że "również tam Jezus cierpi w chorych dzieciach".

Opowiadając o swej wizycie w Prokocimiu, papież powiedział, że zadał sobie wtedy pytanie, dlaczego dzieci cierpią. "To jest tajemnica, na to pytanie nie ma odpowiedzi" - powiedział papież, na co zgromadzeni zareagowali oklaskami.

20:32

Papież Franciszek podsumowuje trzeci dzień swojej pielgrzymki do Polski. W piątek odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. - Okrucieństwo nie skończyło się na Auschwitz - powiedział, dodając, że w więzieniach na całym świecie także dziś torturuje się ludzi, wielu więźniów poddawanych jest torturom, które mają zmusić ich do mówienia. - To koszmarne - powiedział.

"Okrucieństwo nie skończyło się na Auschwitz"
"Okrucieństwo nie skończyło się na Auschwitz"tvn24
20:27

Papież Franciszek wyszedł do wiernych zgromadzonych przy Franciszkańskiej 3. Przemawia z okna papieskiego.

20:17

Z ciekawości, dla umocnienia wiary, by modlić się w intencji chorej siostry - to niektóre z motywów, które skłoniły uczestników Światowych Dni Młodzieży do przyjazdu do Krakowa. O swoich motywach pielgrzymi opowiadali PAP podczas Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem, która odbyła się w piątek po południu na Krakowskich Błoniach.

Na spotkanie z papieżem przyjechała grupa wiernych z kanadyjskiego Toronto. 30-letni Kyle powiedział, że jest to dla niego szczególna pielgrzymka. - Jestem w Polsce po raz pierwszy. Nigdy wcześniej nie widziałem papieża. Jest coś niesamowitego i magicznego w tym, że tak wielu młodych ludzi tutaj przybyło - powiedział.

Wyznał, że modli się szczególnie za młodszą siostrę Heather, która miała przyjechać z nim do Polski na Światowe Dni Młodzieży. - Kilka tygodni temu dowiedziała się ze ma raka. Teraz jest w szpitalu na kolejnych badaniach. Bardzo się o nią martwię. Mam nadzieję, że wyzdrowieje, i o to się modlę - powiedział.

Z całą rodziną - żoną i synem - przyjechał z Nowej Huty 40-letni Konrad. Zapytany, dlaczego tu jest, powiedział z rozbrajająca szczerością: - Z ciekawości, chcieliśmy po prostu zobaczyć, jak naprawdę wyglądają Światowe Dni Młodzieży, a nie opierać się tylko na przekazie dziennikarzy.

Niespełna 20-letnia Ania przyjechała z siostrą z Łodzi. - Mamy rodzinę w Krakowie i mamy gdzie nocować. Inaczej pewnie w ostatniej chwili nie zdecydowałybyśmy się na przyjazd. Liczymy, że spotkanie z Ojcem Świętym umocni naszą wiarę - powiedziała.

20:10
Papież Franciszek wrócił na Franciszkańską
Papież Franciszek wrócił na FranciszkańskąZdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA
19:55

Oto całe wystąpienie papieża Franciszka na zakończenie Drogi Krzyżowej:

Byłem głodny, a daliście Mi jeść; Byłem spragniony, a daliście Mi pić; Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; Byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; Byłem chory, a odwiedziliście Mnie, Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie+ (Mt 25, 35-36). Te słowa Jezusa wychodzą naprzeciw pytaniu, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach: "Gdzie jest Bóg?". Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? Gdzie jest Bóg, gdy niewinni ludzie umierają z powodu przemocy, terroryzmu, wojen? Gdzie jest Bóg, kiedy bezlitosne choroby zrywają więzy życia i miłości? Albo, gdy dzieci są wyzyskiwane, poniżane i kiedy także one cierpią z powodu poważnych patologii? Gdzie jest Bóg w obliczu niepokoju wątpiących i dusz strapionych? Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego pytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: "Bóg jest w nich", Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest On tak zjednoczony z nimi, że tworzy niemal "jedno ciało". Sam Jezus postanowił utożsamić się z tymi naszymi braćmi i siostrami doświadczanymi bólem i niepokojem, godząc się przejść drogą cierpienia ku Kalwarii. Umierając na krzyżu, powierza się On w ręce Ojca i niesie na sobie i w sobie, z ofiarną miłością, rany fizyczne, moralne i duchowe całej ludzkości. Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów. Tego wieczoru Jezus i my wraz z nim, obejmujemy ze szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną. Witamy ich i z braterską miłością i sympatią. Przemierzając Drogę Krzyżową Jezusa, odkryliśmy na nowo znaczenie upodobnienia się do Niego, przez 14 uczynków miłosierdzia. Pomagają nam one otworzyć się na Boże miłosierdzie, prosić o łaskę zrozumienia, że bez miłosierdzia człowiek nic nie może uczynić; bez miłosierdzia ja, ty, my wszyscy nic nie możemy uczynić. Spójrzmy najpierw na siedem uczynków miłosierdzia co do ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w domu przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, zmarłych pogrzebać. Darmo otrzymaliśmy, darmo dawajmy. Jesteśmy powołani, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana. Sam Jezus nam to powiedział, wyjaśniając, na podstawie jakiego "protokołu" będziemy sądzeni: za każdym razem, gdy to uczyniliśmy najmniejszemu z naszych braci, Jemu to uczyniliśmy (por. Mt 25, 31-46). Za uczynkami miłosierdzia co do ciała idą uczynki miłosierdzia co do duszy: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, krzywdy cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych do Boga. W przyjęciu osoby usuniętej na margines, która została zraniona na ciele i w przyjęciu grzesznika zranionego na duszy, stawką jest nasza wiarygodność jako chrześcijan.W przyjęciu usuniętego na margines, w przyjęciu grzesznika zranionego na duszy; wtedy stawką jest nasza wiarygodność. Nie wtedy gdy mówimy o pojęciach, poglądach. Dziś ludzkość potrzebuje mężczyzn i kobiet, a szczególnie ludzi młodych, takich jak wy, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie, młodych gotowych poświęcić swoje życie w bezinteresownej służbie braciom najuboższym i najsłabszym, na wzór Chrystusa, który oddał się całkowicie dla naszego zbawienia. W obliczu zła, cierpienia, grzechu, dla ucznia Jezusa jedyną możliwą odpowiedzią jest dar z siebie, a nawet dar własnego życia, na wzór Chrystusa; to jest postawa służby. Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć. Swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa. Dzisiejszego wieczoru, drodzy młodzi, Pan ponownie zaprasza was, byście stawali się aktywnymi bohaterami służby; pragnie was uczynić konkretną odpowiedzią na potrzeby i cierpienia ludzkości; chce, abyście byli znakiem Jego miłosiernej miłości dla naszych czasów! Aby wypełnić tę misję, wskazuje On wam drogę osobistego zaangażowania i poświęcenia samych siebie: jest to Droga Krzyżowa. Droga Krzyżowa jest drogą szczęścia pójścia za Chrystusem aż do końca, w często dramatycznych okolicznościach życia codziennego; jest to droga, która nie boi się niepowodzeń, marginalizacji lub samotności, ponieważ wypełnia serce człowieka pełnią Jezusa. Droga Krzyżowa jest drogą życia i stylu Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego. Droga Krzyżowa jest jedyną, która zwycięża grzech, zło i śmierć, ponieważ doprowadza do promiennego światła zmartwychwstania Chrystusa, otwierając horyzonty życia nowego i pełnego. Jest to droga nadziei i przyszłości. Kto nią podąża z hojnością i wiarą, daje ludzkości nadzieję i przyszłość. Szczodrze, z hojnością i wiarą. Wtedy siejemy nadzieję. Chciałbym, abyście byli siewcami nadziei. Drodzy młodzi, w ów Wielki Piątek wielu uczniów powróciło smutnych do swoich domów, inni woleli pójść do domów na wsi, aby zapomnieć o krzyżu. Pytam was, niech każdy z Was odpowie w ciszy własnego serca: jak dziś wieczorem chcecie powrócić do waszych domów, do waszych miejsc zakwaterowania? Jak chcecie powrócić dziś wieczorem, by spotkać się z samymi sobą? Świat patrzy na nas. Do każdego z was należy odpowiedzieć na wyzwanie tego pytania". papież Franciszek

19:52

Już około godziny 19., gdy jeszcze trwały uroczystości Drogi Krzyżowej na Błoniach, policja zamknęła wejście na plac przed rezydencją arcybiskupów krakowskich przy Franciszkańskiej. Kolejki pielgrzymów do wejścia przed zamknięciem placu miały po kilkadziesiąt metrów.

Po zamknięciu placu niektórzy pielgrzymi uznali, że dalsze stanie w tym miejscu nie ma sensu i zrezygnowani odeszli.

Wśród nich była grupa około 50 osób z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Może jakoś zaprotestujemy - zaproponował żartem jeden z młodych pielgrzymów. - Przyjmijmy to z miłosierdziem i wyrozumiałością. Nie możemy nic więcej zrobić - odpowiedział mu jeden z księży opiekunów.

Po tych słowach grupa zdecydowała się udać na wspólną modlitwę do jednego z krakowskich kościołów.

Część z pielgrzymów nadal liczyła, że jednak uda się im jeszcze wejść na plac. Inni mówili, że w takim razie będą chcieli chociaż na telebimie zobaczyć papieża Franciszka przemawiającego do młodych z okna papieskiego. Byli też tacy, którzy zaznaczyli, że wystarczy im, że usłyszą słowa papieża w radio.

19:45

Po uroczystościach na Błoniach papież zje kolację przy Franciszkańskiej, a o godz. 21 ukaże się w Oknie Papieskim.

19:41

Papież Franciszek po zakończeniu Drogi Krzyżowej wraca samochodem z krakowskich Błoń do rezydencji Arcybiskupów Krakowskich, pozdrawiany przez zgromadzonych na trasie przejazdu.

19:40

800 tys. osób uczestniczyło w Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem, która odbyła się w piątek po południu na Krakowskich Błoniach - poinformował Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży.

19:38

Papież mówił w piątek na zakończenie Drogi Krzyżowej, że ludzkość potrzebuje młodych, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie. "Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć. Nie nadaje się do życia. Swoim życiem zapiera się Jezusa" - podkreślił Franciszek.

Za uczynkami miłosierdzia co do ciała idą uczynki miłosierdzia co do duszy: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, krzywdy cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych. W przyjęciu osoby usuniętej na margines, która została zraniona na ciele, i w przyjęciu grzesznika zranionego na duszy, stawką jest nasza wiarygodność jako chrześcijan papież Franciszek

Zwracając się do zgromadzonych na Błoniach, podkreślił, że ludzkość potrzebuje szczególnie ludzi młodych, takich jak oni, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie, młodych gotowych poświęcić swoje życie w bezinteresownej służbie najuboższym i najsłabszym, na wzór Chrystusa.

- W obliczu zła, cierpienia, grzechu, dla ucznia Jezusa jedyną możliwą odpowiedzią jest dar z siebie, a nawet dar własnego życia, na wzór Chrystusa. To jest postawa służby. Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć, nie nadaje się do życia. Swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa - powiedział papież.

19:35

Papież Franciszek pobłogosławił uczestników Światowych Dni Młodzieży.

19:34

Papież: Droga Krzyżowa jest drogą życia i stylu Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego. To jedyna droga, która zwycięża grzech.

19:32

19:31

Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć, swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa papież Franciszek

Papież: chrześcijanin żyje, by służyć, a nie służy tylko, aby żyć
Papież: chrześcijanin żyje, by służyć, a nie służy tylko, aby żyćtvn24
19:31

Franciszek: Ludzkość potrzebuje szczególnie ludzi młodych, takich jak wy, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie, młodych gotowych poświęcić życie w bezinteresownej służbie braciom najuboższym i najsłabszym, na wzór Chrystusa.

19:30

Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej mówił, że Boga można znaleźć w każdej osobie zepchniętej na margines. - Jesteśmy powołani, by dotknąć jego błogosławionego ciała w wykluczonych, głodnych, spragnionych, prześladowanych, uchodźcach, imigrantach - kontynuował.

Jesteśmy powołani, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezdomnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga papież Franciszek

Podkreślał, że za uczynkami miłosierdzia dotyczącymi ciała idą uczynki dotyczące duszy.

19:29

Franciszek: Jesteśmy powołani, by służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga.

19:29

- Tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną. Witamy ich z braterską miłością i sympatią - powiedział w piątek papież Franciszek.

Podkreślał na zakończenie Drogi Krzyżowej, że sam Jezus postanowił utożsamić się z ludźmi doświadczanymi bólem i niepokojem. "Umierając na krzyżu, powierza się On w ręce Ojca i niesie na sobie i w sobie, z ofiarną miłością, rany fizyczne, moralne i duchowe całej ludzkości" - powiedział.

Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów. Tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną. Witamy ich z braterską miłością i sympatią papież Franciszek

Tę wypowiedź zgromadzeni na krakowskich Błoniach przyjęli oklaskami.

Zaznaczał, że bez miłosierdzia człowiek nic nie może uczynić. - Bez miłosierdzia ja, ty, my wszyscy nic nie możemy uczynić. Spójrzmy na siedem uczynków miłosierdzia co do ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napić, nagich przyodziać, podróżnych w domu przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać. Darmo otrzymaliśmy, darmo dawajmy - nawoływał.

"Obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci"
"Obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci"Zdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA
19:23

- "Gdzie jest Bóg?" - to pytanie, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, są bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? Bóg jest w nich, cierpi w nich. Jest z nimi zjednoczony, niemal tworzy jedno ciało - mówił papież.

Franciszek na krakowskich Błoniach wziął udział w Drodze Krzyżowej. Papież rozpoczął swoje przemówienie, od odczytania fragmentu Ewangelii Św. Mateusza.

- Te słowa Jezusa wychodzą naprzeciw pytaniu, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach: "Gdzie jest Bóg?". Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, jeśli są ludzie głodni, spragnieni, bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? Gdzie jest Bóg, gdy niewinni ludzie umierają z powodu przemocy, terroryzmu, wojen? Gdzie jest Bóg, kiedy bezlitosne choroby zrywają więzy życia i miłości? Albo gdy dzieci są wyzyskiwane, poniżane i kiedy także one cierpią z powodu poważnych patologii? Gdzie jest Bóg w obliczu niepokoju wątpiących i dusz strapionych? - pytał Franciszek.

Odpowiadał: - Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego zapytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: Bóg jest w nich, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest on tak zjednoczony z nimi, że tworzy prawie jedno ciało.

"Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi"
"Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi"Zdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA
19:21
[object Object]
"Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XIZdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA
wideo 2/4
19:19

Zakończyła się Droga Krzyżowa. Przemawia papież Franciszek.

19:12

Stacja XIV: Jezus do grobu złożony

Stacja XIV "Jezus złożony do grobu” Drogi Krzyżowej - Drogi Miłosierdzia na krakowskich Błoniach. Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było "Umarłych grzebać". Krzyż nieśli wolontariusze Hospicjum św. Łazarza.

- Jezu błogosławimy Cię za tych, którzy potrafią zadbać o pochówek ludzi bezdomnych; za tych, którzy pomagają ludziom samotnym i ubogim pogrzebać ich bliskich; za tych, którzy dbają o zapomniane groby ludzi nieznanych i o groby nieprzyjaciół, żołnierzy wrogich armii, mniejszości etnicznych czy narodowych. Bądź błogosławiony za tych, którzy dbają o największe cmentarzyska świata i strzegą pamięci o miejscach takich jak Auschwitz-Birkenau, Dachau, Buchenwald - padło w rozważaniu odczytanym podczas stacji.

- Bądź nam przynagleniem, abyśmy nigdy nie opuścili pogrzebu naszych bliskich, byśmy nikogo z naszych znajomych nie zostawili samego, gdy opłakuje swoich zmarłych. Daj, byśmy pamiętali o naszych zmarłych na modlitwie osobistej i na liturgii, przez nawiedzenie grobu, daj nam szacunek wobec śmierci, ona jest bramą życia - modlono się.

Stacja XIV to finalna scena Drogi Krzyżowej. Przy akompaniamencie orkiestry i chóru cała procesja młodych ludzi, wraz z Krzyżem Światowych Dni Młodzieży, przeszła do ołtarza głównego. Na ołtarzu artystka Magdalena Bąk namalowała piaskiem ostatnią scenę złożenia Jezusa do grobu. Do ołtarza przeszli młodzi oraz artyści biorący udział w etiudach artystycznych na poszczególnych stacjach.

19:06

Stacja XIII: Jezus zdjęty z krzyża i złożony w ręce Matki

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było "Modlić się za żywych i umarłych". Modlitwę poprowadzili przedstawiciele krakowskiej inicjatywy "Szpital Domowy".

- Patrzymy na Ciebie, Maryjo, siedzącą u stóp krzyża, z martwym ciałem Twojego Syna na kolanach, trwającą na modlitwie w obolałym skupieniu, ale na modlitwie. Dlatego właśnie nie bezradną, nie bezsilną, nie pokonaną, nie złamaną, ale wzmocnioną, zaangażowaną dalej w dzieło zbawcze Syna, współmiłosierną z nim - padło w rozważaniu odczytanym przez młodych ludzi.

Podkreślono w nim, że "jest taki rodzaj zła, jest taki rodzaj demonów i pokus, które można wyrzucić jedynie modlitwą. Każde inne narzędzie jest nieskuteczne".

- Dziękujemy za tych, którzy w pełnym zawierzeniu Tobie modlą się za zmarłych tragicznie, niespodziewanie, w uporze, w buncie, w odmowie nawrócenia; za tych, którzy upartą modlitwą towarzyszą tym, którzy równie uparcie nie chcą żadnego towarzyszenia. Dziękujemy za tych, którzy modlitwą i postem wspierają nieuleczalnie chorych, konających, opłakujących swoich bliźnich, którzy modlą się o pokój, o który już nikt poza nimi, ofiarami wojny, nie zabiega - brzmiała dalsza część rozważania.

Etiudę artystyczną - łączącą współczesność z historyczną wizją, przedstawiającą zdjęcie Jezusa z krzyża przez alpinistów i złożenie na ręce płaczącej matki - zaprezentowali: Michał Derlicki oraz absolwentka krakowskiej PWST, aktorka warszawskiego Teatru Studio Agata Piotrowska Mastalerz.

19:00

Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu

Stacja XII "Jezus umiera na krzyżu" Drogi Krzyżowej-Drogi Miłosierdzia na krakowskich Błoniach. Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było: "Spragnionych napoić". Krzyż nieśli członkowie Wspólnoty "Chleb Życia" s. Małgorzaty Chmielewskiej.

- Byłem spragniony, a nie daliście mi pić. Czego pragnie umierający człowiek? Jakie pragnienia ma umierające dziecko? Podano Ci ocet do ust - ostatni gest człowieka względem Ciebie; na sekundę przed Twoją śmiercią - ostatnia drwina, ostatni akt wrogości (...) Nie oszczędziliśmy Ci niczego, nawet szyderstwa z ostatniego pragnienia - padło w rozważaniu odczytanym przy tej stacji.

- Przeraża mnie myśl, że to może się powtórzyć, że mogę zobojętnieć, że mogę chcieć uciec przed pragnieniem samotnych, umierających ludzi, nieraz bliskich mi umierających ludzi. Albo próbować zbyć je byle czym - drogimi gadżetami mającymi zastąpić obecność - brzmiał tekst odczytany przez lektorkę.

Towarzysząca stacji etiuda artystyczna przedstawiała śmierć Jezusa na krzyżu. Ciało aktora odgrywającego jego rolę zostało rozświetlone pomarańczowoczerwonym światłem.

18:55

Stacja XI: Jezus przybity do krzyża

"Krzywdy, cierpienie znosić" - to temat rozważania XI Stacji Drogi Krzyżowej "Jezus przybity do krzyża", w której uczestniczył w piątek papież Franciszek. Krzyż niosły m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

Jak można było usłyszeć w rozważaniu, cierpliwość wobec prześladowców "nie jest tylko zaciśnięciem zębów, nie jest też bezczynną apatią, ani stoickim spokojem w poczuciu chłodnej wyższości nad czyniącymi zło".

- Cierpliwość Szczepana, cierpliwość męczenników jest miłością do krzywdzicieli, jest mocnym świadectwem, jest pełnym pokoju milczeniem przerywanym modlitwą o wybaczenie. Jest ostatnim mocnym słowem i czynem miłosierdzia - brzmiała dalsza część rozważania.

Etiuda artystyczna przedstawiała scenę przybicia Jezusa do krzyża. Krzyż podnieśli wolontariusze i kaskaderzy. Postać Jezusa odegrał Michał Derlicki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, instruktor wushu sportowego, gimnastyki i akrobatyki sportowej, wielokrotny złoty medalista Międzynarodowych Mistrzostw Polski oraz złoty medalista prowincji Shanxi w Chinach w stylach południowych w wushu/kung fu sportowym.

"Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI
"Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XIZdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA
18:51

Stacja X: Jezus z szat obnażony

"Nagich przyodziać" - to temat rozważania X Stacji Drogi Krzyżowej "Jezus z szat obnażony" na krakowskich Błoniach. Krzyż nieśli członkowie fundacji "Dzieło Fundacji Ojca Pio".

- Boże Ojcze, Ty jesteś pierwszym, który przyodziewa nagich. Prosimy, daj nam Cię naśladować, naucz nas dzielić się, gdy potrzeba, swoim ubraniem, pilnuj nas, byśmy chcieli dzielić się jak Ty najlepszą szatą, ubraniem nowym, czystym i zadbanym, a nie starym, zużytym i niepotrzebnym. Daj nam zachować skromność i ubóstwo w ubiorze, byśmy tym łatwiej mogli dzielić się tym, co zaoszczędzimy. Prosimy o to przez tego, który przyjął naszą nagość, by nas przyodziać w nowego człowieka - padło w rozważaniu.

Bohaterem etiudy artystycznej w czasie tej stacji był Jezus grany przez Rafała Rajkowskiego, głównego solisty zespołu akrobatycznego Ocelot. Artysta unosił się nad zebraną na Błoniach publicznością; w pewnym momencie szata owinięta wokół niego odwinęła się i opadła na ziemię jako symbol obdarcia Jezusa z szat.

18:45

Stacja IX: Trzeci upadek pod ciężarem krzyża

"Wątpiącym dobrze radzić" - to temat rozważania IX Stacji Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach "Trzeci upadek Pana Jezusa".

- Tuż przed męką pokazałeś, Jezu, swym uczniom zwątpienie jako upadek i jako przyczynę kolejnych upadków. Zwątpienie, które pociąga za sobą ucieczkę, rozproszenie, zdradę. Zwątpienie nie w siebie, nie we własne siły, ale zwątpienie w Ciebie. Zwątpienie w celowość i sens mojego życia, w Twoją opatrzność i miłosierdzie - padło w rozważaniu odczytanym podczas stacji.

- Wątpiącym dobrze radzić - ale co poradzić człowiekowi bezradnemu? Jak dobrze radzić człowiekowi zżytemu już ze swoją bezradnością, uwięzionemu w zwątpieniu? Jak pokazać, że zwątpienie jest kłamstwem i o nas, i o Tobie? - można było usłyszeć.

Modlono się też za bliskich osób uzależnionych, ich rodziny, przyjaciół, terapeutów i kierowników duchowych, za wszystkich, którzy nie tracą wiary w ludzi.

Bohaterem etiudy artystycznej był "współczesny bohater", dźwigający "współczesne grzechy młodych ludzi". Grał go aktor stołecznego teatru "Akt" Tomasz Dusiewicz. Bohater wspina się po wysokich schodach, na jego barkach ciążył metalowy krzyż. Finalnie "Jezus" dociera na szczyt schodów, które mają symbolizować górę, na której ukrzyżowany został Jezus.

Dusiewicz to m.in. odtwórca głównych ról pantomimicznych w spektaklach repertuarowych warszawskiego teatru "Akt". Aktor uczestniczy w przedstawieniach scenicznych, plenerowych, a także specjalnie przygotowywanych projektach artystycznych, prezentowanych podczas festiwali teatralnych, oraz wszelkiego rodzaju imprezach kulturalnych na terenie całej Europy.

18:40

Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było: "Nieumiejętnych pouczać". Krzyż nieśli przedstawiciele inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus.

- Panie Jezu, uczymy się w tym miejscu Drogi Krzyżowej, że pouczenie jest czynem miłości i miłosierdzia. Przepraszamy za te momenty w życiu, kiedy pouczaliśmy innych w gniewie, w pysze, by postawić na swoim, na swojej racji. Przepraszamy za chęć błyszczenia własną mądrością, którą zasłanialiśmy Ciebie - źródło mądrości i mądrość wcieloną. Przepraszamy za wszystkie sytuacje, kiedy nadużyliśmy zaufania tych, których nam zawierzyłeś w posłudze nauczania - padło w rozważaniu odczytanym przez młodzież.

- Polecamy Ci Panie wszystkich nauczycieli, wykładowców, katechetów, wychowawców, a nade wszystko rodziców. Napełnij ich swoją mocą i miłosierdziem - brzmiała dalsza część rozważania.

Etiudą artystyczną przypisaną do tej stacji był malowany podczas nabożeństwa mural przedstawiający Jezusa i niewiasty. Wykonał go ukraiński artysta malarz, specjalizujący się w malarstwie ulicznym i renowacji malowideł sakralnych Alexey Talko.

18:34

Stacja VII: Drugi upadek pod krzyżem

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było: "Urazy chętnie darować". Krzyż niosły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

- Odpuściłeś grzesznikowi grzechy niewyobrażalne, dlaczego nie odpuściłeś mu niewybaczenia? Czy odmowa wybaczenia jest tak wielkim grzechem, czy nie miał prawa domagać się sprawiedliwości? Miał, ale nie na tym polegał jego grzech - padło w rozważaniu odczytanym przy tej stacji.

- Nie chodzi o to, że sam z siebie nie potrafił wybaczyć, ale o to, że zmarnował miłość, którą Ty go tak obficie obdarzyłeś. Okazałeś mu bezgraniczne miłosierdzie nie po to, by innych kochał doznaną miłością, by wybaczał doznanym wybaczeniem. Nie wymagałeś od niego niczego, czego byś mu wcześniej nie dał i to w nadmiarze - podkreślono.

Etiuda artystyczna, której jednym z elementów była wspinaczka artystów w rytm muzyki po sztucznej ściance, została wykonana przez instruktorów wspinaczki wysokogórskiej: Mateusza Szmajdę i Pawła Grocholskiego. W momencie kulminacyjnym wspinacze w taki sposób trzymali się ścianki, że ich ciała utworzyły znak krzyża.

18:28

Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było: "Więźniów pocieszać". Krzyż nieśli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Barka".

- Prosimy Cię, byśmy jak Weronika chcieli i umieli więźniów pocieszać. Poprowadź nas do ludzi cierpiących jakiekolwiek zniewolenie czy nałóg. Naucz nas myśleć z szacunkiem o każdym uwięzionym w więzieniach, aresztach czy obozach pracy - padło w rozważaniu.

Baletową etiudę taneczną - w sposób symboliczny ilustrującą moment ocierania twarzy Jezusa - przedstawili tancerze Art Project Ballet: Agata Kuczyńska i Arkadiusz Hezler.

18:24

Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi

Tematem rozważania i towarzyszącej mu sceny pantomimicznej było "Chorych nawiedzać". Krzyż nieśli członkowie Wspólnoty L’Arche.

- Wziąłeś na siebie nasze słabości, nosiłeś nasze choroby. Szymon - przeciwnie. Nie chciał wziąć na siebie twojego krzyża, nie chciał pomóc, trzeba go było zmusić. Nie mam prawa go osądzać. Sama równie chętnie uciekam przed chorobami i słabościami innych, bo nie pamiętam, iż ty pierwszy wziąłeś na siebie każdą z moich chorób i słabości - padło w rozważaniu.

- Ile to już razy przyszedłeś do mnie w sytuacji mojej choroby? Ile razy podałeś mi dłoń i podźwignąłeś z chorób znacznie cięższych niż gorączka - z egoizmu, lenistwa, bezczynności, niewiary w siebie. Nie chcę odmawiać ci tego, czego sama tyle razy doznałam - podkreślono w rozważaniu.

Scenę pantomimiczną utrzymaną w estetyce teatru ulicznego - przedstawiającą Szymona z Cyreny pomagającego nieść krzyż Jezusowi - zaprezentowali Artyści Teatru Akt.

Celem Wspólnoty L’Arche jest m.in. prowadzenie domów, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą dzielić codzienne przeżycia.

18:20

Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było wezwanie "Strapionych pocieszać". Krzyż niosły osoby z Domu Samotnej Matki z Gdańska.

- Czy nie jest tak, że najlepiej pocieszamy strapionych milczącą współobecnością? Ona nie jest jedynie niemówieniem, jest raczej wspólnym słuchaniem i oczekiwaniem odpowiedzi od Pana. Tak mówi pismo: "dobrze jest czekać w milczeniu ratunku od Pana" - padło w rozważaniu.

Etiudę artystyczną - symbolizującą scenę spotkania matki i syna - przygotowała artystka Julita Gumulak.

18:18

Stacja III: Pierwszy upadek pod krzyżem

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było "Grzeszących upominać". Krzyż nieśli członkowie organizacji Kirche in Not.

- Panie Jezu, bądź uwielbiony w każdym konfesjonale świata, pełen miłosierdzia, przebaczający nie siedem, lecz siedemset siedemdziesiąt siedem milionów razy (...) spraw, by sakrament pokuty zawsze i dla każdego był doświadczeniem miłosierdzia i szacunku - padło w rozważaniu odczytanym przez młodzież.

Etiudę artystyczną - przedstawiającą trójkę gimnastyków, którzy początkowo spleceni jak grupa Laokoona, po chwili z własnych ciał tworzą postać Jezusa i kształt "ludzkiego krzyża" - zaprezentowali artyści grupy Flycube.

18:14

Papież Franciszek jest przy ołtarzu, do którego będzie zmierzała procesja niosąca krzyż - symbol Światowych Dni Młodzieży.

18:09

Stacja II: : Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było "Głodnych nakarmić". Krzyż nieśli członkowie Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta.

- Skąd bierze się w świecie głód? Nie z braku chleba, lecz z braku solidarności. W naszym świecie nie brakuje chleba. Jedna trzecia produkowanej żywności jest marnowana, a co 6 sekund umiera z głodu dziecko. Dziś, tego wieczoru, blisko miliard ludzi na świecie nie wie, co jutro będzie jeść - padło w rozważaniu przy tej stacji.

Etiudę artystyczną dotyczącą przyjęcia przez Jezusa krzyża zaprezentowali: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz OAZA. Grupa wolontariuszy utworzyła z własnych ciał kształt krzyża. Młodzi ludzie mieli ze sobą kolorowe karty w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim. Gdy podnieśli je do góry zgromadzeni mogli zobaczyć wpisane w kształt krzyża logo Światowych Dni Młodzieży.

18:08

Autorem rozważań przy każdej stacji jest odpowiadający w Episkopacie za dzieło nowej ewangelizacji biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Grzegorz Ryś. Autorem i reżyserem części artystycznej wydarzenia jest reżyser i choreograf Mateusz Polit.

Przy każdej stacji odegrane zostaną krótkie etiudy artystyczne. Tworząc oprawę, wykorzystano rozmaite formy - taniec nowoczesny, malarstwo muralowe, powietrzne akrobacje, animacje komputerowe i nowoczesny performance. Wszystko po to, by przekaz był czytelny dla młodych ludzi z całego świata.

O warstwę muzyczną nabożeństwa dbają orkiestra smyczkowa, chór oraz trójka solistów: Anna Pehlken - sopran, Paweł Tomaszewski - fortepian i Adam Bałdych - skrzypce. Kierownictwo muzyczne nad całością projektu sprawuje prof. Wiesław Delimat. Nadzór choreograficzny sprawuje Karolina Domańska.

Wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej są żywe drzewa - kilkumetrowe dęby stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich stoją tablice z nazwą stacji i uczynku miłosierdzia. Dęby wraz z tablicami zostaną po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach. W zamyśle twórców mają stać się żywą Drogą Krzyżową, pamiątką ŚDM 2016.

Wstępem do Drogi Krzyżowej było malarstwo piaskiem – przy akompaniamencie muzyków i chóru artystka przedstawiła historię Jezusa od spotkania z uczniami w Wieczerniku do momentu uwięzienia, początku Drogi Krzyżowej.

18:08

Z udziałem papieża Franciszka na krakowskich Błoniach rozpoczęła się w piątek po godz. 18 Droga Krzyżowa. Ma ona, w zamyśle autorów oprawy, zwracać uwagę nie tylko na męczeńską drogę Jezusa, ale - nawiązując do przesłania Światowych Dni Młodzieży - przedstawiać Drogę Miłosierdzia.

Nabożeństwo jest wzorowane na Drodze Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.

Papież Franciszek jest przy ołtarzu, do którego będzie zmierzała procesja niosąca krzyż - symbol Światowych Dni Młodzieży. Będą brali go na swoje ramiona po kolei przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń i wspólnot, znanych w Polsce i na świecie z dzieł miłosierdzia.

Krzyż poniosą przedstawiciele wspólnoty Community of Sant'Egidio, która zajmuje się pomocą ubogim, dialogiem z przedstawicielami innych religii i niewierzącymi. Kolejni będą m.in. przedstawiciele Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, organizacji Kirche In Not, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja Arka).

Każda stacja dotyczy jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat - m.in. biedy, głodu i cierpienia; konkretne wspólnoty Kościoła pokazują, że niesie on miłosierdzie i pomaga w trudnych chwilach. 14 stacji to odniesienie do uczynków miłosierdzia wobec ciała i duszy.

18:05

18:04

18:03

18:01

18:00

Papież Franciszek jest już na krakowskich Błoniach. Został powitany przez arcybiskupów. Za chwilę ruszy Droga Krzyżowa.

18:00

Stacja I: Jezus skazany na śmierć

Tematem rozważania i towarzyszącej mu etiudy artystycznej było "Podróżnych w dom przyjąć". Krzyż nieśli członkowie Wspólnoty Sant'Egidio pomagającej biednym w ponad 70 krajach.

Odmawiamy gościny ludziom, którzy szukając lepszego życia, a czasami po prostu życia, pukają do naszych krajów, kościołów i domów. Są obcy, widzimy w nich wrogów, boimy się ich religii i ich biedy. Zamiast gościny znajdują śmierć w wodach Lampedusy, u wybrzeży Grecji, w obozach dla uchodźców rozważanie odczytane przez młodych

17:39

Kolejny incydent w czasie Światowych Dni Młodzieży:

17:34
Na Błoniach na papieża oczekują tłumy wiernychPAP/Leszek Szymański
17:21

Papież Franciszek zakończył wizytę w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu. Odjechał do Krakowa. Wzdłuż trasy przejazdu stoją Polacy, którzy wiwatują i się modlą.

Na krakowskich Błoniach o godz. 18 rozpocznie się Droga Krzyżowa.

17:10

17:07
Papież podszedł do każdego dzieckaTVN 24
17:03

Po otwartym spotkaniu w holu szpitala papież udał się z prywatną wizytą na oddział, na którym przebywają najciężej chore dzieci. Ma też modlić się w szpitalnej kaplicy.

17:00
Papież Franciszek pobłogosławił chore dzieci
Papież Franciszek pobłogosławił chore dziecitvn24
16:51

Oto treść wystąpienia papieża Franciszka, wygłoszonego przed chwilą w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu:

Drodzy Bracia i Siostry! Nie mogło zabraknąć podczas mojej wizyty w Krakowie spotkania z młodymi pacjentami tego szpitala. Pozdrawiam was wszystkich i serdecznie dziękuję Pani Premier za skierowane do mnie uprzejme słowa. Chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku, przy jego łóżku, przytulić je jedno po drugim, posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań, na które nie ma natychmiastowych odpowiedzi. I modlić się. Ewangelia wielokrotnie ukazuje nam Pana Jezusa, który spotyka się z chorymi, przyjmuje ich, a także chętnie wychodzi, by ich znaleźć. Zawsze ich dostrzega, patrzy na nich, tak jak matka patrzy na syna, który jest chory, i odczuwa budzące się w niej współczucie. Jakże bardzo chciałbym, abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus, z milczeniem, przytuleniem, z modlitwą. Nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą "odrzucenia", która jest przeciwieństwem kultury gościnności. Zaś ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche; a to jest okrucieństwem. Miło natomiast widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie! To jest oznaka prawdziwej kultury ludzkiej i chrześcijańskiej: postawić w centrum uwagi społecznej i politycznej ludzi w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Czasami rodziny pozostają same w trudzie otaczania chorych opieką. Co robić? Z tego miejsca, gdzie można zobaczyć konkretną miłość, chciałbym powiedzieć: pomnażajmy dzieła kultury gościnności, dzieła ożywiane miłością chrześcijańską, miłością do Jezusa ukrzyżowanego, do Ciała Chrystusa. Służenie z miłością i czułą troską osobom potrzebującym pomocy sprawia, że wszyscy wzrastamy w człowieczeństwie i otwiera nam ono drogę do życia wiecznego: kto pełni uczynki miłosierdzia, nie boi się śmierci. Wspieram wszystkich, którzy ewangeliczną zachętę "chorych nawiedzać" uczynili swoją osobistą decyzją życiową: lekarzy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia, jak również kapelanów i wolontariuszy. W szczególny sposób chciałbym pozdrowić również siostry, które często całe swoje życie poświęcają chorym. Niech Pan pomaga wam w dobrym wypełnianiu waszej pracy, zarówno w tym, jak i w każdym innym szpitalu na świecie. I niech wam wynagrodzi, obdarzając was pokojem wewnętrznym oraz sercem zawsze zdolnym do czułości. Dziękuję wam wszystkim za to spotkanie! Zabieram was ze sobą w miłości i modlitwie. Proszę też was, nie zapominajcie modlić się za mnie.Dziękuję jeszcze raz serdecznie i proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. całe wystąpienie papieża Franciszka w szpitalu

16:47

Ojciec Święty podchodzi teraz do każdego z dzieci, które poruszają się na wózku, i udziela im błogosławieństwa. Ściska dłonie małych pacjentów, gładzi po głowach.

Niektóre dzieci pokazują Franciszkowi swoje rysunki.

Papież krótko rozmawia z rodzicami niemowląt.

16:45

Papież pobłogosławił wszystkich zebranych i odmówił modlitwę "Zdrowaś Mario".

16:43

Papież: dziękuję wam serdecznie i proszę, abyście nie zapominali się modlić za mnie.

16:42

Wspieram wszystkich, którzy ewangeliczną zachętę "chorych nawiedzać" uczynili swoją osobistą decyzją życiową. Niech Pan pomaga wam w dobrym wypełnianiu waszej pracy - zwrócił się w piątek papież Franciszek do personelu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

- Wspieram wszystkich, którzy ewangeliczną zachętę "chorych nawiedzać" uczynili swoją osobistą decyzją życiową: lekarzy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia, jak również kapelanów i wolontariuszy - powiedział papież.

W szczególny sposób pozdrowił "siostry, które często całe swoje życie poświęcają chorym".

- Niech Pan pomaga wam w dobrym wypełnianiu waszej pracy, zarówno w tym, jak i w każdym innym szpitalu na świecie. I niech wam wynagrodzi, obdarzając was pokojem wewnętrznym oraz sercem zawsze zdolnym do czułości - podkreślił.

- Dziękuję wam wszystkim za to spotkanie. Zabieram was ze sobą w miłości i modlitwie. Proszę też was, nie zapominajcie modlić się za mnie - dodał.

Papież do lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy: wspieram was
Papież do lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy: wspieram wasTVN 24
16:39

Bardzo bym chciał, abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus, niestety nasze społeczeństwo zanieczyszczone jest kulturą "odrzucenia" - mówił w piątek papież Franciszek podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

- Jakże bardzo chciałbym, abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus, z milczeniem, przytuleniem, z modlitwą - mówił Franciszek.

Nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą "odrzucenia", która jest przeciwieństwem kultury gościnności, zaś ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche; a to jest okrucieństwem papież Franciszek

- Miło natomiast widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie. To jest oznaka prawdziwej kultury ludzkiej i chrześcijańskiej - postawić w centrum uwagi społecznej i politycznej ludzi w najbardziej niekorzystnej sytuacji - podkreślił Franciszek.

Papież: nasze społeczeństwo zanieczyszczone jest kulturą odrzucenia
Papież: nasze społeczeństwo zanieczyszczone jest kulturą odrzuceniaTVN 24
16:36

Nie mogło zabraknąć podczas mojej wizyty w Krakowie spotkania z młodymi pacjentami tego szpitala - powiedział papież Franciszek w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.

- Pozdrawiam was wszystkich i serdecznie dziękuję pani premier za skierowane do mnie uprzejme słowa - powiedział papież.

Franciszek mówił, że chciałby "zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku, przy jego łóżku, przytulić je jedno po drugim".

Posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań, na które nie ma natychmiastowych odpowiedzi. I modlić się papież Franciszek

Ewangelia - mówił Franciszek - "wielokrotnie ukazuje nam Pana Jezusa, który spotyka się z chorymi, przyjmuje ich, a także chętnie wychodzi, by ich znaleźć; zawsze ich dostrzega, patrzy na nich, tak jak matka patrzy na syna, który jest chory, i odczuwa budzące się w niej współczucie".

Papież: chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku
Papież: chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dzieckuTVN 24
16:33

Premier podziękowała Ojcu Świętemu za to, że każdego dnia "uczy nas tak pięknie mądrości"

16:31

Premier Beata Szydło: ogromnie się cieszę, że w domu, w którym gości wiara, nadzieja i miłość, gościem jest papież Franciszek.

16:30

Papież Franciszek przyjechał do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Przy wejściu czekali na niego premier Beata Szydło i dyrektor placówki dr hab. Maciej Kowalczyk.

Papież Franciszek został powitany oklaskami – na niewielki placu przed szpitalem zgromadzili się rodzice chorych dzieci, lekarze i pielęgniarki. Mali pacjenci czekali w holu.

16:28

16:27

Papież Franciszek dojechał do szpitala dziecięcego

16:26
Papież Franciszek w drodze do Prokocimia
Papież Franciszek w drodze do Prokocimiatvn24
16:25
Pacjenci w oczekiwaniu na papieża tvn24
16:23

Dla nas to wielkie wyróżnienie, że możemy spotkać Ojca Świętego mama 5-letniej Emilki z Tarnowa, pacjentki szpitala

16:23

Liczymy na to, że papież wyprosi wszystkim dzieciom łaski potrzebne do wyzdrowienia i że będzie tylko lepiej mama 5-letniej Emilki z Tarnowa, pacjentki szpitala

16:21

Papież Franciszek wyjechał z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na spotkanie z chorymi dziećmi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Kilkukilometrową trasę pokona samochodem.

W szpitalu na papieża oczekują chore dzieci wraz z rodzicami, lekarze, pielęgniarki i dyrekcja oraz kapelan i siostry świadczące pomoc duchową w tej placówce. Będzie obecna również premier Beata Szydło.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu jest jedną z najważniejszych placówek tego typu w Polsce. Służy chorym z Małopolski i województw sąsiednich, od noworodków do 18. roku życia.

Rocznie w Prokocimiu hospitalizowanych jest ok. 33 tys. dzieci, wykonywanych jest 7 tys. operacji, specjaliści udzielają w poradniach ponad 170 tys. konsultacji, a w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym 34 tys. porad.

16:00

PAPIEŻ W AUSCHWITZ - CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

- Liczymy na to, że papież wyprosi wszystkim dzieciom łaski potrzebne do wyzdrowienia i że będzie tylko lepiej – mówiła przed spotkaniem mama 5-letniej Emilki z Tarnowa.

Dziewczynka wspólnie z tatą przygotowała dla papieża laurkę, na której nakleiła serduszka i figury geometryczne. Jak mówiła jej mama, w obliczu choroby dziecka człowiek wiele rzeczy zawierza Bogu i do Niego zanosi swoje prośby. - Dla nas to wielkie wyróżnienie, że możemy spotkać Ojca Świętego – podkreśliła.

- Rok temu na onkologii prosiliśmy, żeby nasza sytuacja się odmieniła i prosimy o to każdego dnia. Jest dobrze, więc to jakby uwieńczenie naszych modlitw - mówiła Anna, mama 4,5- letniego Tomka.

[object Object]
Prezydent podziękował wolontariuszom pracującym przy ŚDMKancelaria Prezydenta RP
wideo 2/21

Autor: pk/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

Gdzie jest burza? W sobotę 27.04 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nie przestaje grzmieć

Gdzie jest burza? Nie przestaje grzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzech amerykańskich żołnierzy zostało rannych w wypadku na autostradzie A4 przed zjazdami w kierunku Legnicy (woj. dolnośląskie). Zderzyły się tam dwa pojazdy jadące w wojskowej kolumnie. Przez pewien czas prawy pas drogi w kierunku Zgorzelca był zablokowany.

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

18-latka odebrała prawo jazdy i już może je stracić. Wioząc troje rówieśników, straciła panowanie nad pojazdem. Zjechała do rowu, doprowadzając do dachowania pojazdu. Cała czwórka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Tragedia podczas ćwiczeń strażaków ochotników w Ostrowie Wielkopolskim. W komorze dymowej nagle zasłabł strażak OSP Żerniki w powiecie kaliskim. Mimo godzinnej walki lekarzy, życia 39-latka nie udało się uratować. O godzinie 18 w jednostkach straży pożarnej w całej Polsce zawyły syreny i minutą ciszy został oddany hołd zmarłemu strażakowi.

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski ekspert Matthew Savill ocenił na łamach dziennika "Guardian", że w wojnie w Ukrainie brało do niedawna udział 400 tysięcy rosyjskich żołnierzy, ale już niedługo ta liczba może wzrosnąć do 500 tysięcy i może to oznaczać początek rosyjskiej ofensywy. W związku z tym - jak mówi - konieczne jest znalezienie sposobu na pozyskanie nowych żołnierzy do ukraińskiej armii.

Już niedługo w Ukrainie "może walczyć nawet pół miliona Rosjan"

Już niedługo w Ukrainie "może walczyć nawet pół miliona Rosjan"

Źródło:
PAP

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet pięć lat więzienia grozi 58-letniemu mieszkańcowi Legnicy (woj. dolnośląskie), który jadąc samochodem z dużą prędkością, stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w krawężnik oraz przydrożne bariery. Mężczyzna był trzeźwy, ale pojazd, którym kierował, nie był zarejestrowany i ubezpieczony.

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Źródło:
tvn24.pl

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

"Na okręg lwowski spadły dziś dziesiątki bomb i rakiet. Jedna z nich 15 km od naszej granicy. Morawiecki w tym czasie ustala w Budapeszcie wspólną antyeuropejską strategię z proputinowskimi politykami skrajnej prawicy" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Gdyby nie polski rząd w lutym 2022 roku, to Ukraina mogłaby upaść" - odpowiedział na wpis Morawiecki.

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

Źródło:
tvn24.pl

Lewica zainaugurowała kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Na sobotniej konwencji koalicji zaprezentowano liderów i liderki list do europarlamentu.

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział, że jego kraj "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie osób tej samej płci. Jeśli jego zapowiedzi się sprawdzą, Kosowo będzie pierwszym krajem zamieszkanym w większości przez muzułmanów, w którym do tego dojdzie.

Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24