Polska

Światełko do nieba rozbłysło nad Polską

Polska

[object Object]
Pokazy fajerwerków ruszyły punktualnie o 20.tvn24
wideo 2/22

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w niedzielę 22. raz. Do północy zebrano ponad ponad 35 milionów złotych. Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem "Na ratunek", a pieniądze przeznaczone zostaną na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

03:08

W Norwegii inicjatywę Jurka Owsiaka wspierała Polonia nie tylko w Oslo, ale i w Stavanger. Na aukcję przekazano m.in. złoty medal mistrzostw Norwegii w łucznictwie Anny Stanieczek oraz piłkę NBA z podpisem Marcina Gortata, przywiezioną ze Stanów Zjednoczonych przez jednego z Polaków.

01:32

W zeszłym roku, w dniu Finału, przed północą zadeklarowana kwota wynosiła ponad 39,8 mln zł. Jak się okazało, ostateczny wynik wyniósł ponad 50,6 mln zł.

01:11

W tym roku najdroższe złote serduszko zostało sprzedane za 100 tys. zł, a złota karta telefoniczna - za 50 tys zł.

00:19

Do północy WOŚP zebrała ponad 35,4 mln zł. Jest to zadeklarowana kwota, oszacowana na podstawie meldunków ze sztabów.

- Gdyby tylko te pieniądze miały wpłynąć na konto WOŚP, to i tak będziemy mogli zrobić bardzo wiele - powiedział szef fundacji Jurek Owsiak.

00:08

Również amerykańska Polonia po raz kolejny wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W 22. finale WOŚP najliczniej biorą udział Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia mieszkający na Wschodnim Wybrzeżu i Środkowym Zachodzie USA. Akcję wsparli polonijni artyści.

23:37

- Do jednostek policji doprowadzono 25 osób, zatrzymano 15. Zagubiono osiem identyfikatorów, z czego jeden udało się odnaleźć. Jedna z interwencji dotyczyła zasłabnięcia wolontariusza - była to osoba nietrzeźwa i pod wpływem środków odurzających - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik KGP Mariusz Sokołowski.

23:32

Nad bezpieczeństwem podczas 22. finału WOŚP czuwało kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że do godziny 21.30 podczas kwest WOŚP odnotowano w kraju 45 incydentów. Zgłoszenia dotyczyły głównie kradzieży lub uszkodzenia puszek. Zdarzały się też pojedyncze przypadki wyciągania ze skarbonek WOŚP pieniędzy przez samych kwestujących.

23:00

Na koncie Orkiestry jest już ponad 31 milionów złotych

Coraz więcej na koncie Orkiestry
Coraz więcej na koncie Orkiestrytvn24
22:39

Orkiestra zagrała w niedzielę w pięciu miastach Szwecji oraz Norwegii, a także w stolicy Islandii Reykjaviku. W Sztokholmie, Malmoe oraz Goeteborgu zebrano łącznie ok. 89 tys. koron (ponad 41 tys. złotych).

22:30

Na koncie Orkiestry jest już ponad 29 mln złotych - informuje WOŚP na swojej stronie internetowej

22:13

Wciąż trwają aukcje na rzecz WOŚP. Wylicytować można np. kolację z Januszem Palikotem. Szef Twojego Ruchu zapowiada, że ugotuje ją samodzielnie:

22:00

Główny koncert WOŚP przed Pałacem Kultury i Nauki zbliża się już do końca, ale przed nami wciąż Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców.

21:30

Jak poinformował rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies ponad 5 mln zł udało się zebrać dzięki zbiórkom elektronicznym. Zachęcił, żeby brać udział w aukcjach internetowych. Przypomniał, że wystawiać nowe przedmioty można do końca stycznia, a ostatnie aukcje zakończą się dopiero 14 lutego.

21:29

- Ludzie wspaniale grają pod każdą szerokością geograficzną - powiedział Owsiak podczas konferencji. Zapowiedział, że przez najbliższe dwie godziny będą trwały podsumowania finału. Do północy spływają informacje ze sztabów i od wolontariuszy.

21:07

- Nawet jeśli zbiórka zatrzyma się na tej sumie, to już wiemy co możemy za nią kupić - powiedział na konferencji prasowej Jurek Owsiak.

Na koncie WOŚP już 24 mln złotych
Na koncie WOŚP już 24 mln złotychtvn24
21:04

Według policji akcja WOŚP przebiega spokojnie. Jak poinformowała policja do godz. 19 w kraju doszło do 32 incydentów dotyczących głównie kradzieży lub uszkodzenia puszek.

20:58

Na koncie Orkiestry są już 24 mln złotych.

20:57

Główny koncert 22. Finału WOŚP, który odbywa się w stolicy, potrwa do godz. 22

20:41
Światełko do nieba w Krakowie
Światełko do nieba w Krakowietvn24
20:32
Światełko do nieba w Poznaniu
Światełko do nieba w Poznaniutvn24
20:30

Na liczniku WOŚP jest już ponad 11,5 mln złotych.

20:17

Niespełna pięć minut pokazu widzowie nagrodzili gromkimi brawami.

20:02

W Gdańsku uczestnikom koncertu WOŚP w podziwianiu sztucznych ogni nie przeszkodziła nawet śnieżyca.

20:01

Punktualnie o 20. wystartowało światełko do nieba.

Światełko do nieba w Warszawie
Światełko do nieba w Warszawietvn24
19:34

W sztabach WOŚP trwa pieczołowite liczenie pieniędzy. Zebrano już niemal 12 mln złotych

18:45

Pieniądze na rzecz WOŚP zbierają również polscy żołnierze w Afganistanie. Wśród atrakcji m.in. występy muzyczne, konkurencje sportowe i oczywiście światełko do nieba.

Pieniądze na WOŚP zbierają też polscy żołnierze w Afganistanie
Pieniądze na WOŚP zbierają też polscy żołnierze w Afganistanie tvn24
18:17

Zawodnicy Unii Leszno postanowili połączyć siły z klubem morsów i wykąpali się w jeziorze Łoniewskim. Wszystko dla dobra WOŚP:

18:03

Już ponad 11 mln złotych!

17:57

Ok. 200 wolontariuszy przez dziewięć godzin szyło w Chorzowie olbrzymie serce, które stało się symbolem 22. Finału WOŚP na Śląsku. Serce powstało z kilkudziesięciu fragmentów materiału, a w jego centrum znajduje się biało - czerwona flaga.

Chorzowianie uszyli olbrzymie serce dla WOŚP
Chorzowianie uszyli olbrzymie serce dla WOŚPSzymon Sawaściuk | TVN24 Katowice
16:52

- Bardzo jestem zadowolony i szczęśliwy, że znowu mogę chodzić z puszką - wyznał 10-letni Łukasz. Chłopiec jest ciężko chory, ale jego wielkim marzeniem było zostać wolontariuszem WOŚP. Tegoroczna zbiórka jest drugą, w jakiej uczestniczy.

"Dla mnie nie ma już ratunku, więc chciałbym pomagać innym"
"Dla mnie nie ma już ratunku, więc chciałbym pomagać innym"tvn24
16:42

WOŚP gra również poza granicami Polski. W Belgii pieniądze zbierane są po raz piąty. Impreza w brukselskim Parku Cinquantenaire przyciągnęła nie tylko Polaków mieszkających w stolicy Belgii, ale także wielu Belgów.

Wśród atrakcji m.in. koncerty, aukcje czy pokazy zumby. Na mieszkańców Brukseli czekają też liczne stoiska ze smakołykami. Wieczór tradycyjnie zakończy światełko do nieba, a także koncert Ani Rusowicz. Jak podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami jedna z organizatorek, aby zachęcić do zabawy również Belgów, impreza prowadzona jest w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

WOŚP gra również na Litwie. W akcję zbierania pieniędzy zaangażowały się dziesiątki młodych ludzi, uczniów ze szkół polskich na Litwie, harcerzy i studentów.

16:35

Na koncie WOŚP pieniędzy wciąż przybywa. Zebrano już ponad 9,6 mln złotych!

16:27

Które aukcje na rzecz WOŚP cieszą się największą popularnością?

Na aukcjach na rzecz WOŚP można wylicytować m.in. przedmioty podarowane przez polityków
Na aukcjach na rzecz WOŚP można wylicytować m.in. przedmioty podarowane przez polityków tvn24
15:49

Wspólny obiad i niespodzianka od Józefa Oleksego czy "moc atrakcji" podczas nocnego zwiedzania Sejmu z Dariuszem Jońskim? Politycy prześcigają się w kreatywnych pomysłach - a wszystko po to, by wesprzeć WOŚP.

15:38

Orkiestra zebrała już ponad 8 mln złotych. Kwota rośnie z godziny na godziny!

Na koncie WOŚP już 8 mln złotych
Na koncie WOŚP już 8 mln złotych tvn24
15:24

Największa w Polsce skarbonka stoi na krakowskim rynku. Ma blisko dwa metry i kształt serca:

15:09

Do godz. 14.30 w czasie 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 6,3 mln zł - poinformował na konferencji prasowej Jurek Owsiak. - Pogoda w Warszawie nie jest łaskawa, ale za to w innych miejscach jest bardzo pięknie i słonecznie - dodał.

Zebrano już ponad 6 mln złotych
Zebrano już ponad 6 mln złotych tvn24
14:42

22. Finał WOŚP w relacji Reporterów24:

14:40

22. Finał WOŚP przebiega spokojnie. W całym kraju doszło do kilku incydentów - poinformował w niedzielę rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski. Policja apeluje do wolontariuszy o to, by zwłaszcza po zmroku zbierali pieniądze w grupach. Z informacji KGP wynika, że przed południem w całym kraju odnotowano kilka incydentów, m.in. w Warszawie, Łodzi oraz Rybniku, związanych z kradzieżą dwóch i uszkodzeniem pięciu skarbonek WOŚP. - Do jednostek policji doprowadzono pięć osób. Biorąc pod uwagę skalę zbiórki, że pieniądze zbiera ponad 120 tys. osób, to oceniamy, że kwesta przebiega bezpiecznie i spokojnie - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Nad bezpieczeństwem podczas Finału czuwa kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci.

13:45

Wolontariusze WOŚP spotkali na spacerze Annę Komorowską. Prezydentowa wsparła kwestę i podkreśliła, że Wielka Orkiestra mobilizuje Polaków, by wspierali potrzebujących i chorych.

12:24

Jerzy Owsiak zachęca do udziału w licytacji w nietypowy sposób. Temu, kto ją wygra, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy... umyje naczynia.

- Ja i trzech moich przyjaciół: Jarosław Królikowski, Draku, czyli wokalista zespołu Hunter i Maciej Meller, umyjemy, w każdym miejscu na świecie. Nie myjemy tylko w restauracjach, bo tego nie lubimy, ale jeśli to jest mieszkanie wielkie jak restauracja, to umyjemy, wy tylko się nie wtrącacie do muzy na zmywaku, bo to nasza muza - tłumaczył Owsiak.

Owsiak zachęca do udziału w WOŚP
Owsiak zachęca do udziału w WOŚPtvn24
12:19

We Wrocławiu zbieranie pieniędzy rozpoczęło się już po północy. W strugach deszczu ruszył tramwaj WOŚP, w którym kwestowali wolontariusze.

Orkiestrowy tramwaj ruszył chwilę po północy we Wrocławiu
Orkiestrowy tramwaj ruszył chwilę po północy we WrocławiuM. Cepin | TVN24 Wrocław

W tegorocznym Finale bierze udział 120 tys. wolontariuszy, blisko 1,8 tys. sztabów, w tym 51 zagranicznych, m.in. w Dubaju, Chicago, Londynie, Sztokholmie, Paryżu, Reykjaviku, Berlinie, Wiedniu, Brukseli, Kosowie, Ghazni. Fundacja przygotowała 35 mln serduszek dla darczyńców.

W Finale uczestniczy 120 tys. wolontariuszy
W Finale uczestniczy 120 tys. wolontariuszy tvn24

Przez całą niedzielę w całej Polsce odbywają się będą różnego rodzaju imprezy, m.in. koncerty - w tym roku jest ich ponad 700.

Grali dla WOŚP na dnie basenu. "Najważniejsza jest współpraca"
Grali dla WOŚP na dnie basenu. "Najważniejsza jest współpraca"tvn24

Najwyżej planowany koncert w ramach 22. Finału odbywa się w Schronisku Polana Chochołowska, koncert najbardziej na północ – w Łebie, najbardziej na południe w Ustrzykach, na zachód - w Cedyni, na wschód - w Hrubieszowie.

Największa w Polsce skarbonka, blisko dwumetrowa, w kształcie serca, stanęła u stóp pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

Figura pobiegnie "honorowo" dla WOŚP
Figura pobiegnie "honorowo" dla WOŚPtvn24

Światełko do nieba

W Warszawie trwa koncert przed Pałacem Kultury i Nauki. Rozpoczął się o godz. 13.30, potrwa do godz. 22. O godz. 20, jak co roku, został zorganizowany pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba".

Jak co roku w dniu Finału odbywały się biegi "Policz się z cukrzycą". Główny bieg, jak zwykle, odbył się w Warszawie, ale w sumie w całej Polsce było ich 24. Na warszawski bieg przygotowano 5 tys. pakietów startowych, po raz pierwszy uczestnicy byli proszeni o wpłatę 20 zł. Środki te - jak poinformował Owsiak - zostaną przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Fundację można wspierać nie tylko przez wrzucanie datków do puszki, ale również przez internet: m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej, przez serwisy społecznościowe. Wszystkie sposoby opisane są na stronie www.wosp.org.pl/final/wesprzyj.

Radziecki czołg gra dla WOŚP. "Fundujemy przejażdżkę aż do zmroku"
Radziecki czołg gra dla WOŚP. "Fundujemy przejażdżkę aż do zmroku"TVN24 Pomorze

W finałową zbiórkę można się również włączyć przez jedną z ponad 10 tys. aukcji internetowych (można je znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.org.pl). Wiele atrakcji przygotowało wojsko, wylicytować można np. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, dni z życia komandosów i pilotów F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni.

Ciekawe są też aukcje filmowe - można kupić m.in. dres Marcina Dorocińskiego, leżak z podobizną Romana Polańskiego, biżuterię, którą w filmie Pawła Pawlikowskiego "Ida" ma na sobie aktorka Agata Kulesza oraz buty Alexandry Marii Lary, aktorki znanej m.in. z filmu Rona Howarda o Nikim Laudzie "Wyścig" i z polskiego "Imagine".

Jak co roku do wylicytowania są przedmioty od polityków. Premier Donald Tusk przekazał WOŚP koszulkę piłkarza Robina Van Persie’ego z autografem zawodnika -prezent od premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dla szefa polskiego rządu. Wylicytować można również m.in. dzień w fotelu wicepremiera Janusza Piechocińskiego, kolację z posłem Robertem Biedroniem i młotek sędziowski ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Dla dzieci i seniorów

Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

W tym roku WOŚP po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

Autor: kg/jk / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości