Ponad 377 tysięcy uczniów ósmych klas szkół podstawowych z blisko 13 tysięcy szkół w kraju w środę zdawało egzamin z języka obcego. Środa jest jednocześnie dziesiątym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Na czwartek zaplanowano kolejną rundę rozmów strony rządowej ze związkowcami.
Inne dane niż ministerstwo podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało po południu komunikat.
"Z danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół wynika, że obecnie 67 procent publicznych przedszkoli i ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie. Dodatkowo w wielu szkołach i placówkach oświatowych obserwujemy odchodzenie poszczególnych nauczycieli od akcji strajkowej" - poinformował resort.
Jak dowiedział się reporter TVN24, w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie została zwołana rada pedagogiczna. Wzięło w niej udział tylko kilkunastu nauczycieli w związku z czym nie było kworum.
Mimo tego dyrektor zdecydował się przyjąć uchwałę klasyfikujących uczniów. Jak twierdzą protestujący nauczyciele, taka uchwała z punktu widzenia prawnego jest nieważna.
Dworczyk odniósł się też do zaplanowanych rozmów okrągłego stołu, do którego mają zasiąść przedstawiciele rządu i związkowcy. Zapewniał, że "trwają przygotowania", a rozmowy odbędą się "tuż po świętach". - Jutro pan premier Morawiecki przedstawi szczegóły tego wydarzenia - zapowiedział.
W czwartek ma się odbyć kolejne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, w których weźmie udział strona związkowa oraz przedstawiciele rządu.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w środę w TVN24, że rząd jest nastawiony na dyskusje, dlatego pod przewodnictwem wicepremier Beaty Szydło pojawi się na spotkaniu.
- Będziemy również ze sobą mieli wypracowane porozumienie, które jak na razie zostało podpisane przez rząd i Solidarność - powtórzył po raz kolejny Dworczyk.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze egzaminów ósmoklasistów z języka obcego.
Udział w akcji wzięli między innymi pracownicy gdańskiego magistratu.
Pracownicy gdańskiego magistratu solidarnie ze strajkującymi nauczycielami#WielkaŚrodaDlaNauczycieli#gdansk #ilovegdn pic.twitter.com/59xQbaikm1
— Aleksandra Dulkiewicz (@Dulkiewicz_A) 17 kwietnia 2019
Akcję wspiera również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
#WielkaŚrodaDlaNauczycieli. @warszawa jest solidarna z nauczycielami! #StrajkNauczycieli pic.twitter.com/HKYdiifR0v
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 17 kwietnia 2019
O godzinie 12 ruszyła zainicjowania w mediach społecznościowych akcja "Wielka Środa dla Nauczycieli", która ma na celu wsparcie protestujących pracowników oświaty.
Rzecznik dolnośląskiego kuratorium oświaty Krystyna Kaczorowska poinformowała, że bilans strajku w regionie nie zmienia się i w środę strajkują 1023 placówki, co stanowi około 82 procent wszystkich szkół i przedszkoli.
Gowin o okrągłym stole: być może zdecydujemy się na przyszły piątek
Wicepremier pytany był, kiedy w przyszłym tygodniu odbędzie się okrągły stół w sprawie oświaty. - O tym będzie decydował pan premier. W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie bardzo ważnego projektu rozciągającego program "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko. Być może z tego powodu zdecydujemy się na termin piątkowy. Ale o wszystkim poinformuje jutro premier Morawiecki – zapowiedział Jarosław Gowin.
- Chcemy nadal kontynuować strajk - mówił w rozmowie z TVN24 Anna Fic- Schmidt, nauczycielka, szefowa "Protestu z wykrzyknikiem".
Dodała jednak, że "nie wyobraża sobie, żeby jakikolwiek nauczyciel mógł powiedzieć, że nie będzie klasyfikować uczniów".
- Jesteśmy bardzo zintegrowani, bardzo zmotywowani i nie poddamy się dopóki coś się w naszym zawodzie nie zmieni- mówiła Helena Balcerek ze Szkoły Podstawowej nr 98 w Warszawie.
Zakończył się egzamin ósmoklasistów z języka obcego.
- W środę po 11.15 zakończył się egzamin z języka obcego – trzecia i ostatnia część egzaminu ósmoklasisty. Egzamin przebiegł spokojnie, nie było sygnałów o nieprawidłowościach w jego przebiegu – poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.
- Mamy oczekiwania, że pani minister (edukacji, Anna Zalewska - red.) usiądzie do stołu i przedstawi konkretne propozycje podwyżek - mówiła jedna z biorących udział w pikiecie.
Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbywa się pikieta zorganizowana przez Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, który koordynuje akcję protestacyjną. Komitet ma wydać oświadczenie wzywające szkoły do nieklasyfikowania uczniów zanim nie dojdzie do porozumienia z rządem.
Broniarz: propozycja jest u nas niezmienna
- Nie jesteśmy w stanie przyjąć do wiadomości, że jest na wszystkie inne elementy życia społecznego, a nie ma na wynagrodzenia. Nie negujemy potrzeb budowy programów socjalnych (...) ale pozwólmy ludziom godziwie zarabiać - mówił w rozmowie z TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Egzamin ósmoklasistów z języka obcego przebiega bez zakłóceń we wszystkich szkołach regionu – poinformował świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.
W województwie świętokrzyskim egzaminy ósmoklasistów odbywają się w 514 szkołach. Zdaje je ponad 11 tysięcy uczniów.
- W zachodniopomorskich szkołach w środę rozpoczął się egzamin ósmoklasisty i przebiega bez zakłóceń – poinformował Daniel Wróbel z zachodniopomorskiego kuratorium oświaty.
W gotowości pozostaje około 350 osób z listy zachodniopomorskiego kuratorium z uprawnieniami pedagogicznymi, które w razie ewentualnych problemów mogą pomóc w skompletowaniu komisji.
Szefowa MEN: mamy ogromne oczekiwanie od strony związkowej, mamy nadzieję, że do czasu okrągłego stołu związki podejmą decyzję przynajmniej o zawieszeniu strajku - Okrągły stół będzie okazją do tego, żeby rozmawiać o wynagrodzeniu nauczyciela, o tym jak i w jakim tempie dojść do dużo wyższych podwyżek, dlatego, że po podwyżkach wrześniowych nauczyciel dyplomowany powinien zarabiać średnio 6100 złotych - dodała Anna Zalewska.
Dyrektor CKE: nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej, z żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu
Minister Anna Zalewska: dwa cykle egzaminów - egzaminy gimnazjalny i ósmoklasistów- generalnie przebiegły bez zakłóceń
Trwa egzamin ósmoklasistów z języka obcego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu powiedział, że nie ma sygnałów o nieprawidłowościach, które mogłyby wpłynąć na przebieg egzaminu. Egzamin ósmoklasisty z języka obcego potrwa 90 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 135 minut.
Największa grupa ósmoklasistów (94,98 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 4,54 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,48 proc. ósmoklasistów. W arkuszu egzaminacyjnym - niezależnie od języka - znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie.
Czy w czasie strajku nauczycieli dyrektor szkoły może sam, jednoosobowo sklasyfikować uczniów, aby ci mogli przystąpić do matury? - To jest to całkowicie niezgodne z zapisem prawa oświatowego - mówił w TVN24 radca prawny, mecenas Robert Kamionowski.
- Prawo oświatowe mówi, że uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków - wskazywał prawnik.
Dworczyk: doceniamy wszystkie inicjatywy, natomiast rządowa formuła okrągłego stołu będzie o wiele szersza niż rozmowa na forum Rady Dialogu Społecznego
- Szanujemy propozycję pana prezydenta, natomiast to, nad czym my pracujemy, to jest o wiele szersza formuła, która skupi bardzo wiele środowisk ekspertów, bo tylko właśnie w takim dużym, szerokim gronie będziemy mogli zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem, jak reforma systemu oświaty - mówił w Polskim Radiu 24 szef kancelarii premiera, odnosząc się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej formy rozmów z nauczycielami.
Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl: to ostatni moment, żeby rząd usiadł do rozmów z nauczycielami
Premier Mateusz Morawiecki, przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych, wyraził podziękowanie za wtorkowe słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który ocenił, że okrągły stół to "dobry pomysł" i zadeklarował, że miejscem rozmów związkowców z nauczycielami może być Belweder.
- Bardzo dziękuję panu prezydentowi za to, że stara się również pomagać, patronować znalezieniu odpowiedniego rozwiązania w tym sporze. Dziękuję też bardzo wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego, że te wszystkie egzaminy, wcześniej gimnazjalne a teraz w szkołach podstawowych, właściwie odbywają się bez przeszkód - mówił szef rządu.
Największa grupa ósmoklasistów, blisko 95 procent uczniów - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Około 4,5 procent wybierało język niemiecki. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie mniej niż jeden procent uczniów.
W poniedziałek uczniowie ósmych klas szkół podstawowych pisali pierwszą z trzech części egzaminu ósmoklasisty - egzamin z języka polskiego, a we wtorek drugą - egzamin z matematyki.
Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpił do egzaminu w poniedziałek, wtorek i w środę, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu.
Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.
Autor: asty//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter