Kandydowanie do Sądu Najwyższego jest działaniem bezpośrednio wspierającym łamanie konstytucji - stwierdził w przyjętym stanowisku zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis", pisząc o "niekonstytucyjnym i brutalnym przejęciu SN przez większość polityczną". Stowarzyszenie wezwało prawników do "powstrzymania się od uczestnictwa w tych procedurach".
W przekazanym w poniedziałek przez rzecznika "Themis" sędziego Dariusza Mazura oświadczeniu napisano, że "Stowarzyszenie Sędziów Themis, wobec niekonstytucyjnego i brutalnego przejęcia Sądu Najwyższego przez większość polityczną stwierdza, iż udział w procedurach zajmowania miejsc w Sądzie Najwyższym jest działaniem bezpośrednio wspierającym łamanie Konstytucji RP".
"Staną się synonimem służalczości"
"W związku z powyższym wzywamy wszystkich prawników do powstrzymania się od uczestnictwa w tych procedurach, a tych którzy już zgłosili swoje kandydatury o ich wycofanie, gdyż jak słusznie podnoszą autorytety prawnicze, oznacza to także 'współudział w tworzeniu realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, ze względu na niszczenie ładu konstytucyjnego'" - napisano w oświadczeniu opublikowanym również na stronie Stowarzyszenia.
W oświadczeniu stwierdzono również, że "nazwiska osób aspirujących do Sądu Najwyższego w warunkach stworzonego obecnie ustawowego bezprawia staną się synonimem służalczości wobec systemu niszczącego państwo prawa i 'odbierającego po kawałku' wolność obywatelom".
W końcu czerwca w "Monitorze Polskim" opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym.
Wakaty w Sądzie Najwyższym
Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę do Krajowej Rady Sądownictwa w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.
Senacka komisja zajęła się w poniedziałek uchwaloną w piątek przez Sejm nowelizacją ustaw między innymi o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. W Sejmie za uchwaleniem nowelizacji głosował klub PiS (to ta partia zgłosiła projekt zmian). Przeciw był klub Kukiz'15, zaś kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w sejmowym głosowaniu.
Nowelizacja zakłada zmiany w prawie, które mają doprowadzić do przyspieszenia wyboru nowych sędziów Sądu Najwyższego oraz pierwszego prezesa tej instytucji. Przyspieszeniu temu ma służyć obniżenie wymagań stawianych kandydatom na sędziów Sądu Najwyższego.
Obniżony ma zostać również poziom obsadzenia etatów sędziowskich w Sądzie Najwyższym niezbędny do wyboru pierwszego prezesa. Obecnie Zgromadzenie Ogólne do wyboru kandydatów na pierwszego prezesa może zostać zwołane, gdy w Sądzie Najwyższym będzie pracować co najmniej 110 sędziów. Przyjęta przez Sejm nowelizacja obniża tę liczbę do 80.
Autor: js//now / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock