Startował na wójta, system chciał go zrobić prezydentem Szczecina. "To przestaje być śmieszne"

Aktualizacja:
Cała Polska liczy głosy
Cała Polska liczy głosy
tvn24
Część komisji głosy liczy ręcznietvn24

W większości województw nadal nie zliczono wszystkich głosów. Na Mazowszu komisja jest przygotowana na dłuższe dyżury do końca tygodnia. Na Dolnym Śląsku obawiają się, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej. W Szczecinie w wyborach na prezydenta system uczynił zwycięzcą kogoś, kto w ogóle nie startował na to stanowisko; wyniki trzeba było ponownie przeliczać. Na Podlasiu tracą cierpliwość i zaznaczają, że sytuacja "przestaje być śmieszna".

Zachodniopomorskie

Jak informuje RMF FM, podczas zliczania głosów w wyborach na prezydenta Szczecina system PKW wskazał, że ich zwycięzcą został Krzysztof Woźniak. Takiego kandydata w ogóle nie było na karcie do głosowania. Winą przewodniczący komisji obarczył system zliczania głosów. - W pewnym momencie na ekranie monitora mieliśmy wyniki wyborów na prezydenta Szczecina, a po naciśnięciu klawisza "drukuj" wyszły nam wyniki na wójta bodajże gminy Kobylanka. I stąd wyszedł Krzysztof Woźniak - mówił przewodniczący szczecińskiej komisji Grzegorz Kasicki. Komisja tego wyniku nie uznała. System PKW wyniki policzył poprawnie po kilku godzinach.

W środę rano Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie nadal czekała na protokoły z terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do zachodniopomorskiego sejmiku. Wpłynął tylko jeden protokół z komisji powiatowej w Stargardzie Szczecińskim. Jak poinformowano w środę, w komisji wojewódzkiej nadal występują problemy z systemem informatycznym. Nie ma także decyzji o możliwości ręcznego zamiast elektronicznego sporządzania protokołów. Rano żadna z komisji w Zachodniopomorskiem nie zgłosiła jeszcze komisji wojewódzkiej, że dostarczy w środę protokoły.

Podkarpackie

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie w środę wieczorem dotarł pierwszy protokół z głosowania do sejmiku woj. podkarpackiego spośród 25, które powinny dostarczyć powiatowe i miejskie komisje wyborcze. - Do tej pory otrzymaliśmy tylko protokół z miejskiej komisji wyborczej w Rzeszowie. Na pozostałe nadal czekamy – powiedział zastępca przewodniczącego WKW Grzegorz Tereszkiewicz.

Mazowsze

Komisja dotychczas przyjęła 12 protokołów z powiatów: białobrzeskiego, ciechanowskiego, grójeckiego, łosickiego, mławskiego, nowodworskiego, ostrołęckiego, płockiego, przysuskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego i zwoleńskiego. Z powiatów woj. mazowieckiego nadal nie wpłynęło 30 spośród 42 protokołów z wyborów do sejmiku.

- Nasze dyżury zostały wydłużone do końca tygodnia - powiedziała Katarzyna Potapowicz z komisji. Dodała, że trudno prognozować, w jakim tempie będą napływać dalsze protokoły. Z kolei zastępca urzędnika wyborczego ze stołecznego ratusza Łukasz Partyka powiedział w środę, że komisja miejska zajmuje się obecnie zliczaniem głosów oddanych na poszczególnych kandydatów z list startujących do sejmiku z okręgów warszawskich. - Myślę, że w środę w bardzo późnych godzinach wieczornych lub wczesnonocnych zakończymy tę pracę - ocenił. Wtedy wyniki te trafią do WKW. Dodał, że po zliczeniu głosów do sejmiku komisja miejska zajmie się zliczaniem głosów do stołecznej rady miasta. - Dopiero po zakończeniu jednego etapu pracy będzie można ruszyć z kolejnym, pracujemy na trzy zmiany - powiedział.

Kraków

- Mamy udokumentowanych 60 przypadków nieprawidłowości w komisjach wyborczych - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. Gawkowski wymieniał niektóre z tych nieprawidłowości: brakowało list SLD, ze zdjęć osób głosujących wynika, że było więcej głosów oddanych, niż zliczonych w komisji obwodowej, ginęły karty wyborcze. - Wszystko to daje perspektywę, że w każdym z powiatów w Polsce będziemy zgłaszali wnioski do sądów okręgowych o unieważnienie wyborów. Mamy na to 14 dni - oświadczył sekretarz generalny SLD.

Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie wciąż nie może podać oficjalnych wyników do Rady Miasta Krakowa. Między danymi znajdującymi się w systemie informatycznym i tymi, które są w arkuszu kalkulacyjnym, są rozbieżności. - To błędy w rubrykach protokołów dotyczących kart ważnych, kart nieważnych i liczby osób, które odebrały karty do głosowania. Dotyczy to czterech spośród siedmiu okręgów wyborczych - powiedział przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Robert Jurga.

Warmińsko-mazurskie

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Olsztynie dotarły protokoły jedynie z powiatu iławskiego oraz z miasta i powiatu Elbląg. Szef WKW zalecił ręczne liczenie, ale niektóre komisje miały zebrać się dopiero po południu, przez co protokoły dojadą do Olsztyna prawdopodobnie nocą. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie w środę do południa przyjęła jeden, podliczony ręcznie, protokół z powiatowej komisji wyborczej z Iławy. Przewodniczący wojewódzkiej komisji Tomasz Madej powiedział, że przyjechały też komisje z miasta i powiatu Elbląg, ale na razie nie wiadomo, czy ich protokoły są prawidłowo wypełnione, bo trwa sprawdzanie.

Łódzkie

- Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Łodzi dotarły w środę pierwsze protokoły zbiorcze z terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku - poinformował pełnomocnik marszałka województwa łódzkiego ds. wyborów Rafał Andrzejczak. Jak powiedział, do WKW wpłynęły protokoły z sześciu powiatów: łaskiego, łowickiego, poddębickiego, rawskiego, skierniewickiego i zgierskiego oraz dwóch miast na prawach powiatów: Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic. Dodał, że pozostałe komisje zapowiedziały się na czwartek. W Łódzkiem funkcjonują 24 powiaty, w tym 3 miasta na prawach powiatu (Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice). Jak mówił pełnomocnik nadal są problemy z systemem, choć można się do niego zalogować, ale jego "funkcjonalność jest żadna". O kłopotach z systemem informują też komisje powiatowe.

Lubelskie

Do środy wieczorem do lubelskiej komisji wojewódzkiej wpłynęło i zostało pozytywnie zweryfikowanych osiem protokołów z komisji powiatowych i miast na prawach powiatu. - Jeśli w czwartek otrzymamy wszystkie protokoły z powiatów i miast, których ma być łącznie 24, to wyniki mogą być tego dnia wieczorem albo w nocy - powiedziała przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie Anna Samulak. Trzy protokoły zawierały błędy i zostały odesłane do poprawki. - System informatyczny nadal nie działa, komisje liczą wyniki ręcznie - zaznaczyła Samulak.

Lubuskie

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Zielonej Górze nadal nie ma protokołów z komisji powiatowych z głosowania do sejmiku, które są niezbędne do ustalenia wyników tych wyborów. Komisja będzie pełniła dyżur do godz. 20, następny rozpocznie w czwartek rano. Poinformował o tym przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Bogusław Łój. - Oczywiście, jeżeli powiatowe komisje zgłoszą nam, że udało im się wydrukować z systemu i podpisać protokoły, to będziemy w stanie szybko zebrać się i je zatwierdzić. Na razie jednak nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie komisje powiatowe miały możliwość wygenerowania z systemu prawidłowych protokołów z głosowania do sejmiku - powiedział Łój. - Problemy nie dotyczą jedynie wyborów do sejmiku. Nadal jest problem z wygenerowaniem z systemu i zatwierdzeniem dwóch protokołów z głosowania na kandydatów do rad powiatów: nowosolskiego i wschowskiego - powiedział komisarz wyborczy w Zielonej Górze Bogumił Hoszowski.

Kujawsko-pomorskie

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu w środę rano dysponowała tylko niespełna połową protokołów miejskich i powiatowych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe dokumenty nie wpłynęły lub zostały zwrócone do poprawienia. Komisja liczyła, że do wieczora zakończy pracę.

Świętokrzyskie

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Kielcach do środy wieczorem otrzymała 13 z 14 protokołów z powiatów, potrzebnych do ustalenia wyników głosowania do świętokrzyskiego sejmiku. - W tej chwili nie mamy jeszcze protokołu z powiatu ziemskiego kieleckiego. Mamy tam ponad 170 obwodów, więc przeliczenie głosów w ręczny sposób – a w taki się odbywa – może potrwać - powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach, sędzia Jan Klocek. Jak dodał, gdy WKW otrzyma ostatni protokół, jej członkowie będą potrzebowali ok. 10 godzin na wygenerowanie końcowych wyników głosowania do sejmiku województwa świętokrzyskiego. - Podzielimy mandaty między komitety wyborcze, a następnie określimy, które konkretnie osoby obejmą te mandaty - mówił. Klocek podkreślił, że w myśl przepisów komisji wojewódzkiej nie wolno podawać cząstkowych danych z wyników wyborów. - To może czynić tylko Państwowa Komisja Wyborcza. My udzielimy informacji po zakończeniu prac komisji wojewódzkiej - tłumaczył. W środę rano komisja dysponowała protokołami z siedmiu powiatów regionu.

Podlaskie

O godz. 19.00 przerwała w środę prace Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku zliczająca wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego. Wznowi działalność w czwartek ok. godz. 9.00. Komisja ma dotąd protokoły z 7 spośród 17 powiatów. Trzy kolejne protokoły zostały odesłane komisjom w powiatach do poprawki. Wiceprzewodnicząca wojewódzkiej komisji Paulina Buzun powiedziała, że system informatyczny wciąż nie działa. Zaznaczyła, że sytuacja "przestaje być śmieszna" i dodała, że gdyby było pozwolenie, wyniki zostałyby już dawno policzone ręcznie. Przewodniczący wojewódzkiej komisji wyborczej sędzia Mirosław Trzaska mówił po południu, że poprawiane są m.in. protokoły z powiatu wysoko-mazowieckiego oraz z miasta Łomży. Do wieczora w środę ta sytuacja się nie zmieniła. Wszyscy liczyli, że zrealizują się zapowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że ok. godz. 18.00 system zacznie działać.

Wielkopolska

W środę Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu przyjęła pierwsze trzy protokoły dotyczące głosowania do wielkopolskiego sejmiku. Powiatowe komisje wyborcze sukcesywnie dostarczają kolejne dokumenty. W sumie do poznańskiej WKW musi trafić 35 protokołów. W środę do godz. 18.30 przyjęto dokumenty z powiatu gostyńskiego, kościańskiego i miasta Poznań. Kilka dostarczonych WKW protokołów nie przeszło weryfikacji, bo zawierały błędy. - Powiatowe komisje przyjeżdżają do nas i weryfikujemy protokoły. Myślę, że to trochę potrwa. Optymistycznie - zakończymy pracę w czwartek, ewentualnie piątek. System PKW nie działa – powiedziała w środę wiceprzewodnicząca WKW w Poznaniu Kinga Nowak. Jak wyjaśniła, członkowie komisji w obliczeniach posiłkują się Excelem. Komisja przewiduje, że w środę będzie pracowała do godz. 24.

Pomorze

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Gdańsku do środowego wieczora wpłynęły protokoły głosowania do sejmiku pomorskiego z 11 spośród 20 powiatów. W wielu powiatach - zwłaszcza ziemskich - od 20 do nawet ponad 28 proc. głosów było nieważnych. W środę rano WKW w Gdańsku dysponowała protokołami od siedmiu komisji powiatowych. Do wieczora dotarły kolejne. WKW ma już protokoły z Powiatowych Komisji Wyborczych z Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Sztumu, Tczewa, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego (obejmuje powiat gdański) oraz komisje z miast na prawach powiatu – Gdańska i Sopotu. Jak poinformowała zastępca przewodniczącego WKW Wiesława Kiełpińska, komisja nadal czeka na dokumenty z pozostałych dziewięciu pomorskich powiatów. - Część komisji zapowiedziała, że dostarczy protokoły w czwartek. Pojedyncze komisje, w tym np. ta z powiatu lęborskiego poinformowała nas jednak, że dotrze do nas z dokumentami dopiero w piątek – powiedziała Kiełpińska. Wiceprzewodnicząca poinformowała też, że w niemal wszystkich powiatach tzw. ziemskich około 20-25 proc. wyborców oddało nieważny głos. - W powiecie sztumskim głosów takich było nawet 28,5 proc. – powiedziała Kiełpińska wyjaśniając, że błąd polegał najczęściej na oddaniu głosu na więcej niż jednego kandydata do sejmiku. Dużo mniej nieważnych głosów oddano w miastach na prawach powiatu. - W Gdańsku było ich około siedem procent, a w Sopocie – około ośmiu procent – powiedziała Kiełpińska. Nie wiadomo, kiedy ostatecznie do WKW dotrą protokoły ze wszystkich powiatów i – co za tym idzie - kiedy poznamy wyniki wyborów do pomorskiego sejmiku. W środę WKW w Gdańsku planowała pracować do godz. 22 i wznowić pracę w czwartek o godz. 8 rano. Z powodu problemów z wpisaniem danych do systemu informatycznego lub z wydrukiem protokołów, większość danych powiatowe komisje wyborcze zliczały ręcznie, na podstawie informacji z obwodów, wprowadzonych do systemu informatycznego jeszcze przed jego awarią. Wyniki z Gdańska i Sopotu już trafiły do wojewódzkiej komisji. Wciąż brakuje tych z Gdyni. Tam Miejska Komisja Wyborcza jeszcze nie podjęła decyzji, jak będzie liczyć głosy.

Śląskie

- Z powiatów woj. śląskiego wpłynęło dotąd 7 z 36 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformował w środę wieczorem przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa. Według WKW wyników w środę nie będzie. Czaputa poinformował, że z uzyskanych przez Wojewódzką Komisję Wyborczą informacji wynika, że w środę można się spodziewać łącznie ok. 10 protokołów z powiatów. - Musimy dać komisjom trochę spokoju na podliczenie tych głosów - powiedział Czaputa.

Dolny Śląsk

Do komisji wojewódzkiej wpłynęło tylko pięć z 30 protokołów z wyborów do sejmiku wojewódzkiego. Wszystkie protokoły są sporządzane ręcznie i w taki sam sposób komisja wojewódzka musi je sprawdzać. Zajmuje się tym siedem osób i - jak twierdzi przewodniczący komisji - nie ma takiej możliwości, by do piątku wpłynęły wszystkie protokoły z województwa. Komisja wojewódzka ocenia, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej.

Na Dolnym Śląsku oddanych zostało bardzo dużo nieważnych głosów. Rekord padł prawdopodobnie w Złotoryi, gdzie co czwarty głos jest nieważny, ale sytuacja jest niewiele lepsza w reszcie województwa.

Opolskie

W środę liczenie głosów oddanych na kandydatów do sejmiku na Opolszczyźnie odbywało się ręcznie. Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz nakazał wszystkim powiatowym komisjom liczyć wyniki do sejmiku ręcznie. Okręg opolski liczy 7 mandatów, a okręg kluczborsko-namysłowsko-oleski sześć.

Autor: nsz,bieru//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl