Startował na wójta, system chciał go zrobić prezydentem Szczecina. "To przestaje być śmieszne"

Aktualizacja:
Cała Polska liczy głosy
Cała Polska liczy głosy
tvn24
Część komisji głosy liczy ręcznietvn24

W większości województw nadal nie zliczono wszystkich głosów. Na Mazowszu komisja jest przygotowana na dłuższe dyżury do końca tygodnia. Na Dolnym Śląsku obawiają się, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej. W Szczecinie w wyborach na prezydenta system uczynił zwycięzcą kogoś, kto w ogóle nie startował na to stanowisko; wyniki trzeba było ponownie przeliczać. Na Podlasiu tracą cierpliwość i zaznaczają, że sytuacja "przestaje być śmieszna".

Zachodniopomorskie

Jak informuje RMF FM, podczas zliczania głosów w wyborach na prezydenta Szczecina system PKW wskazał, że ich zwycięzcą został Krzysztof Woźniak. Takiego kandydata w ogóle nie było na karcie do głosowania. Winą przewodniczący komisji obarczył system zliczania głosów. - W pewnym momencie na ekranie monitora mieliśmy wyniki wyborów na prezydenta Szczecina, a po naciśnięciu klawisza "drukuj" wyszły nam wyniki na wójta bodajże gminy Kobylanka. I stąd wyszedł Krzysztof Woźniak - mówił przewodniczący szczecińskiej komisji Grzegorz Kasicki. Komisja tego wyniku nie uznała. System PKW wyniki policzył poprawnie po kilku godzinach.

W środę rano Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie nadal czekała na protokoły z terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do zachodniopomorskiego sejmiku. Wpłynął tylko jeden protokół z komisji powiatowej w Stargardzie Szczecińskim. Jak poinformowano w środę, w komisji wojewódzkiej nadal występują problemy z systemem informatycznym. Nie ma także decyzji o możliwości ręcznego zamiast elektronicznego sporządzania protokołów. Rano żadna z komisji w Zachodniopomorskiem nie zgłosiła jeszcze komisji wojewódzkiej, że dostarczy w środę protokoły.

Podkarpackie

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie w środę wieczorem dotarł pierwszy protokół z głosowania do sejmiku woj. podkarpackiego spośród 25, które powinny dostarczyć powiatowe i miejskie komisje wyborcze. - Do tej pory otrzymaliśmy tylko protokół z miejskiej komisji wyborczej w Rzeszowie. Na pozostałe nadal czekamy – powiedział zastępca przewodniczącego WKW Grzegorz Tereszkiewicz.

Mazowsze

Komisja dotychczas przyjęła 12 protokołów z powiatów: białobrzeskiego, ciechanowskiego, grójeckiego, łosickiego, mławskiego, nowodworskiego, ostrołęckiego, płockiego, przysuskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego i zwoleńskiego. Z powiatów woj. mazowieckiego nadal nie wpłynęło 30 spośród 42 protokołów z wyborów do sejmiku.

- Nasze dyżury zostały wydłużone do końca tygodnia - powiedziała Katarzyna Potapowicz z komisji. Dodała, że trudno prognozować, w jakim tempie będą napływać dalsze protokoły. Z kolei zastępca urzędnika wyborczego ze stołecznego ratusza Łukasz Partyka powiedział w środę, że komisja miejska zajmuje się obecnie zliczaniem głosów oddanych na poszczególnych kandydatów z list startujących do sejmiku z okręgów warszawskich. - Myślę, że w środę w bardzo późnych godzinach wieczornych lub wczesnonocnych zakończymy tę pracę - ocenił. Wtedy wyniki te trafią do WKW. Dodał, że po zliczeniu głosów do sejmiku komisja miejska zajmie się zliczaniem głosów do stołecznej rady miasta. - Dopiero po zakończeniu jednego etapu pracy będzie można ruszyć z kolejnym, pracujemy na trzy zmiany - powiedział.

Kraków

- Mamy udokumentowanych 60 przypadków nieprawidłowości w komisjach wyborczych - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. Gawkowski wymieniał niektóre z tych nieprawidłowości: brakowało list SLD, ze zdjęć osób głosujących wynika, że było więcej głosów oddanych, niż zliczonych w komisji obwodowej, ginęły karty wyborcze. - Wszystko to daje perspektywę, że w każdym z powiatów w Polsce będziemy zgłaszali wnioski do sądów okręgowych o unieważnienie wyborów. Mamy na to 14 dni - oświadczył sekretarz generalny SLD.

Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie wciąż nie może podać oficjalnych wyników do Rady Miasta Krakowa. Między danymi znajdującymi się w systemie informatycznym i tymi, które są w arkuszu kalkulacyjnym, są rozbieżności. - To błędy w rubrykach protokołów dotyczących kart ważnych, kart nieważnych i liczby osób, które odebrały karty do głosowania. Dotyczy to czterech spośród siedmiu okręgów wyborczych - powiedział przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Robert Jurga.

Warmińsko-mazurskie

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Olsztynie dotarły protokoły jedynie z powiatu iławskiego oraz z miasta i powiatu Elbląg. Szef WKW zalecił ręczne liczenie, ale niektóre komisje miały zebrać się dopiero po południu, przez co protokoły dojadą do Olsztyna prawdopodobnie nocą. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie w środę do południa przyjęła jeden, podliczony ręcznie, protokół z powiatowej komisji wyborczej z Iławy. Przewodniczący wojewódzkiej komisji Tomasz Madej powiedział, że przyjechały też komisje z miasta i powiatu Elbląg, ale na razie nie wiadomo, czy ich protokoły są prawidłowo wypełnione, bo trwa sprawdzanie.

Łódzkie

- Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Łodzi dotarły w środę pierwsze protokoły zbiorcze z terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku - poinformował pełnomocnik marszałka województwa łódzkiego ds. wyborów Rafał Andrzejczak. Jak powiedział, do WKW wpłynęły protokoły z sześciu powiatów: łaskiego, łowickiego, poddębickiego, rawskiego, skierniewickiego i zgierskiego oraz dwóch miast na prawach powiatów: Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic. Dodał, że pozostałe komisje zapowiedziały się na czwartek. W Łódzkiem funkcjonują 24 powiaty, w tym 3 miasta na prawach powiatu (Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice). Jak mówił pełnomocnik nadal są problemy z systemem, choć można się do niego zalogować, ale jego "funkcjonalność jest żadna". O kłopotach z systemem informują też komisje powiatowe.

Lubelskie

Do środy wieczorem do lubelskiej komisji wojewódzkiej wpłynęło i zostało pozytywnie zweryfikowanych osiem protokołów z komisji powiatowych i miast na prawach powiatu. - Jeśli w czwartek otrzymamy wszystkie protokoły z powiatów i miast, których ma być łącznie 24, to wyniki mogą być tego dnia wieczorem albo w nocy - powiedziała przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie Anna Samulak. Trzy protokoły zawierały błędy i zostały odesłane do poprawki. - System informatyczny nadal nie działa, komisje liczą wyniki ręcznie - zaznaczyła Samulak.

Lubuskie

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Zielonej Górze nadal nie ma protokołów z komisji powiatowych z głosowania do sejmiku, które są niezbędne do ustalenia wyników tych wyborów. Komisja będzie pełniła dyżur do godz. 20, następny rozpocznie w czwartek rano. Poinformował o tym przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Bogusław Łój. - Oczywiście, jeżeli powiatowe komisje zgłoszą nam, że udało im się wydrukować z systemu i podpisać protokoły, to będziemy w stanie szybko zebrać się i je zatwierdzić. Na razie jednak nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie komisje powiatowe miały możliwość wygenerowania z systemu prawidłowych protokołów z głosowania do sejmiku - powiedział Łój. - Problemy nie dotyczą jedynie wyborów do sejmiku. Nadal jest problem z wygenerowaniem z systemu i zatwierdzeniem dwóch protokołów z głosowania na kandydatów do rad powiatów: nowosolskiego i wschowskiego - powiedział komisarz wyborczy w Zielonej Górze Bogumił Hoszowski.

Kujawsko-pomorskie

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu w środę rano dysponowała tylko niespełna połową protokołów miejskich i powiatowych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe dokumenty nie wpłynęły lub zostały zwrócone do poprawienia. Komisja liczyła, że do wieczora zakończy pracę.

Świętokrzyskie

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Kielcach do środy wieczorem otrzymała 13 z 14 protokołów z powiatów, potrzebnych do ustalenia wyników głosowania do świętokrzyskiego sejmiku. - W tej chwili nie mamy jeszcze protokołu z powiatu ziemskiego kieleckiego. Mamy tam ponad 170 obwodów, więc przeliczenie głosów w ręczny sposób – a w taki się odbywa – może potrwać - powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach, sędzia Jan Klocek. Jak dodał, gdy WKW otrzyma ostatni protokół, jej członkowie będą potrzebowali ok. 10 godzin na wygenerowanie końcowych wyników głosowania do sejmiku województwa świętokrzyskiego. - Podzielimy mandaty między komitety wyborcze, a następnie określimy, które konkretnie osoby obejmą te mandaty - mówił. Klocek podkreślił, że w myśl przepisów komisji wojewódzkiej nie wolno podawać cząstkowych danych z wyników wyborów. - To może czynić tylko Państwowa Komisja Wyborcza. My udzielimy informacji po zakończeniu prac komisji wojewódzkiej - tłumaczył. W środę rano komisja dysponowała protokołami z siedmiu powiatów regionu.

Podlaskie

O godz. 19.00 przerwała w środę prace Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku zliczająca wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego. Wznowi działalność w czwartek ok. godz. 9.00. Komisja ma dotąd protokoły z 7 spośród 17 powiatów. Trzy kolejne protokoły zostały odesłane komisjom w powiatach do poprawki. Wiceprzewodnicząca wojewódzkiej komisji Paulina Buzun powiedziała, że system informatyczny wciąż nie działa. Zaznaczyła, że sytuacja "przestaje być śmieszna" i dodała, że gdyby było pozwolenie, wyniki zostałyby już dawno policzone ręcznie. Przewodniczący wojewódzkiej komisji wyborczej sędzia Mirosław Trzaska mówił po południu, że poprawiane są m.in. protokoły z powiatu wysoko-mazowieckiego oraz z miasta Łomży. Do wieczora w środę ta sytuacja się nie zmieniła. Wszyscy liczyli, że zrealizują się zapowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że ok. godz. 18.00 system zacznie działać.

Wielkopolska

W środę Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu przyjęła pierwsze trzy protokoły dotyczące głosowania do wielkopolskiego sejmiku. Powiatowe komisje wyborcze sukcesywnie dostarczają kolejne dokumenty. W sumie do poznańskiej WKW musi trafić 35 protokołów. W środę do godz. 18.30 przyjęto dokumenty z powiatu gostyńskiego, kościańskiego i miasta Poznań. Kilka dostarczonych WKW protokołów nie przeszło weryfikacji, bo zawierały błędy. - Powiatowe komisje przyjeżdżają do nas i weryfikujemy protokoły. Myślę, że to trochę potrwa. Optymistycznie - zakończymy pracę w czwartek, ewentualnie piątek. System PKW nie działa – powiedziała w środę wiceprzewodnicząca WKW w Poznaniu Kinga Nowak. Jak wyjaśniła, członkowie komisji w obliczeniach posiłkują się Excelem. Komisja przewiduje, że w środę będzie pracowała do godz. 24.

Pomorze

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Gdańsku do środowego wieczora wpłynęły protokoły głosowania do sejmiku pomorskiego z 11 spośród 20 powiatów. W wielu powiatach - zwłaszcza ziemskich - od 20 do nawet ponad 28 proc. głosów było nieważnych. W środę rano WKW w Gdańsku dysponowała protokołami od siedmiu komisji powiatowych. Do wieczora dotarły kolejne. WKW ma już protokoły z Powiatowych Komisji Wyborczych z Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Sztumu, Tczewa, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego (obejmuje powiat gdański) oraz komisje z miast na prawach powiatu – Gdańska i Sopotu. Jak poinformowała zastępca przewodniczącego WKW Wiesława Kiełpińska, komisja nadal czeka na dokumenty z pozostałych dziewięciu pomorskich powiatów. - Część komisji zapowiedziała, że dostarczy protokoły w czwartek. Pojedyncze komisje, w tym np. ta z powiatu lęborskiego poinformowała nas jednak, że dotrze do nas z dokumentami dopiero w piątek – powiedziała Kiełpińska. Wiceprzewodnicząca poinformowała też, że w niemal wszystkich powiatach tzw. ziemskich około 20-25 proc. wyborców oddało nieważny głos. - W powiecie sztumskim głosów takich było nawet 28,5 proc. – powiedziała Kiełpińska wyjaśniając, że błąd polegał najczęściej na oddaniu głosu na więcej niż jednego kandydata do sejmiku. Dużo mniej nieważnych głosów oddano w miastach na prawach powiatu. - W Gdańsku było ich około siedem procent, a w Sopocie – około ośmiu procent – powiedziała Kiełpińska. Nie wiadomo, kiedy ostatecznie do WKW dotrą protokoły ze wszystkich powiatów i – co za tym idzie - kiedy poznamy wyniki wyborów do pomorskiego sejmiku. W środę WKW w Gdańsku planowała pracować do godz. 22 i wznowić pracę w czwartek o godz. 8 rano. Z powodu problemów z wpisaniem danych do systemu informatycznego lub z wydrukiem protokołów, większość danych powiatowe komisje wyborcze zliczały ręcznie, na podstawie informacji z obwodów, wprowadzonych do systemu informatycznego jeszcze przed jego awarią. Wyniki z Gdańska i Sopotu już trafiły do wojewódzkiej komisji. Wciąż brakuje tych z Gdyni. Tam Miejska Komisja Wyborcza jeszcze nie podjęła decyzji, jak będzie liczyć głosy.

Śląskie

- Z powiatów woj. śląskiego wpłynęło dotąd 7 z 36 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformował w środę wieczorem przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa. Według WKW wyników w środę nie będzie. Czaputa poinformował, że z uzyskanych przez Wojewódzką Komisję Wyborczą informacji wynika, że w środę można się spodziewać łącznie ok. 10 protokołów z powiatów. - Musimy dać komisjom trochę spokoju na podliczenie tych głosów - powiedział Czaputa.

Dolny Śląsk

Do komisji wojewódzkiej wpłynęło tylko pięć z 30 protokołów z wyborów do sejmiku wojewódzkiego. Wszystkie protokoły są sporządzane ręcznie i w taki sam sposób komisja wojewódzka musi je sprawdzać. Zajmuje się tym siedem osób i - jak twierdzi przewodniczący komisji - nie ma takiej możliwości, by do piątku wpłynęły wszystkie protokoły z województwa. Komisja wojewódzka ocenia, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej.

Na Dolnym Śląsku oddanych zostało bardzo dużo nieważnych głosów. Rekord padł prawdopodobnie w Złotoryi, gdzie co czwarty głos jest nieważny, ale sytuacja jest niewiele lepsza w reszcie województwa.

Opolskie

W środę liczenie głosów oddanych na kandydatów do sejmiku na Opolszczyźnie odbywało się ręcznie. Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz nakazał wszystkim powiatowym komisjom liczyć wyniki do sejmiku ręcznie. Okręg opolski liczy 7 mandatów, a okręg kluczborsko-namysłowsko-oleski sześć.

Autor: nsz,bieru//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Spółka Orlen Trading Switzerland funkcjonowała "bez odpowiedniego nadzoru, dokumentacji i weryfikacji wykonawców" - informuje Spiegel. Tusk zapowiedział, że "upora się z Prawem i Sprawiedliwością środkami nie tylko politycznymi, ale i prawnymi" - dodaje austriacki ORF. Zagraniczne media komentują kontrowersje wokół Orlenu i spółki córki paliwowego giganta - Orlen Trading Switzerland, której były już szef jest podejrzewany o kontakty z Hezbollahem.

Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu

Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu

Źródło:
ORF, Jerusalem Post, Swissinfo, Reuters, Spiegel

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje amerykański pisarz Paul Auster, autor między innymi "Trylogii nowojorskiej". Przyczyną śmierci były powikłania wywołane chorobą nowotworową płuc - podał w środę "New York Times". Miał 77 lat.

Zmarł pisarz Paul Auster

Zmarł pisarz Paul Auster

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ściągnięcie należności za mandat wystawiony w innym kraju było do tej pory dość skomplikowane i w niemal połowie przypadków niewykonalne. Teraz to się może zmienić. Nowe regulacje będą dotyczyć oczywiście Polaków wyjeżdżających za granicę, ale też obcokrajowców jeżdżących po naszych drogach.

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Drony zaatakowały w nocy z wtorku na środę rafinerię w Riazaniu w Rosji - poinformowały władze obwodu riazańskiego i rosyjskie niezależne kanały na Telegramie. To kolejny atak na zakład, należący do koncernu Rosnieft. Według portalu Politico po zmasowanych ostrzałach rafinerii i baz paliwowych Rosja, największy dostawca ropy na świecie, zaczyna mieć problem z benzyną. Strona ukraińska na razie nie odniosła się do kolejnego ataku na rafinerię. Pod koniec marca tego roku szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk oznajmił jednak, że "Ukraina będzie nadal uderzać w rosyjskie rafinerie ropy naftowej". "Takie ataki pokazały już swoją skuteczność" - podkreślił wtedy urzędnik.

Kolejny atak na rafinerię w Rosji. "Paliwowy problem Putina"

Kolejny atak na rafinerię w Rosji. "Paliwowy problem Putina"

Źródło:
tvn24.pl, Politico

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Armatki wodne, gumowe kule i gaz łzawiący zostały użyte przez siły specjalne policji w Tbilisi do rozpędzenia we wtorek wieczorem protestu pod siedzibą gruzińskiego parlamentu. Jak informują lokalne media jedną z dotkliwie pobitych we wtorek wieczorem osób jest Lewan Chabeiszwili, lider głównej gruzińskiej partii opozycyjnej, Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Protest w którym uczestniczyły tysiące osób, to kolejna już demonstracja, odkąd rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie wznowiła na początku kwietnia procedowanie ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej także "ustawą rosyjską".

W Tbilisi policja użyła siły wobec protestujących przeciwko "ustawie rosyjskiej"

W Tbilisi policja użyła siły wobec protestujących przeciwko "ustawie rosyjskiej"

Źródło:
PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24