Prokurator w PRL, dziś twarz "dobrej zmiany". Jego obniżka emerytury nie dotknie

[object Object]
Stanisław Piotrowicz. Kim jest?tvn24
wideo 2/23

PiS chce niższych emerytur dla wszystkich, którzy choćby jeden dzień przepracowali dla służb totalitarnego państwa. A my pytamy, dlaczego nie dla tych, którzy w imieniu tamtego państwa sądzili albo oskarżali, jak na przykład były PRL-owski prokurator z długim stażem i na wysokim stanowisku Stanisław Piotrowicz? Dziś to poseł PiS i twarz "dobrej zmiany", najbardziej widoczna w walce z Trybunałem Konstytucyjnym. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Stanisław Piotrowicz, który w stanie wojennym był prokuratorem, dziś z trybuny sejmowej potrafi krzyczeć "precz z komuną". Jako poseł PiS jest bezkompromisowy w walce o Trybunał Konstytucyjny, ale już nie tak stanowczy w walce z przywilejami byłych funkcjonariuszy komunistycznego reżimu.

- Uważam, że krzywdy trzeba naprawiać - tak 64-letni Stanisław Piotrowicz mówi o przygotowanej przez PIS ustawie dezubekizacyjnej. Tylko, że takim osobom jak on - byłym PRL-owskim prokuratorom - nie obniża ona emerytury. Jak mówi, trzeba ją obniżyć wszystkim tym, którzy działali na szkodę państwa i narodu polskiego. Pytany przez reportera "Czarno na białym", czy jemu również, odpiera, że nie jest prokuratorem od 11 lat. Po drugie - dodaje - "nie działał na szkodę państwa i narodu polskiego". Zaprzecza, by oskarżał jednego z opozycjonistów o kolportaż ulotek. Co innego pokazują jednak akta Piotrowicza, które reporter "Czarno na białym" znalazł w IPN.

Wynika z nich, że to dzisiejszy poseł PiS podpisał się pod aktem oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi. Działacz Solidarności został oskarżony w stanie wojennym o nielegalne rozprowadzanie ulotek. Pikul przesiedział w areszcie trzy miesiące. Groziły mu trzy lata. Ostatecznie nie został skazany, a Piotrowicza rzeczywiście nie było na samym procesie. Z Pikulem spotkał się wcześniej - w areszcie. - Przyjechał jako prokurator, żeby mi przedstawić materiały, które były zgromadzone w mojej sprawie - mówi Pikul. - W tamtym czasie ponosiłem większe ryzyko pomagając tym, którzy roznosili ulotki, niż ci, którzy te ulotki roznosili - mówił Piotrowicz w "Piaskiem po oczach". Pikul odnosząc się do tych słów powiedział: - Ja mogę tylko milczeć.

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz pytany, dlaczego nowa ustawa emerytalna niczego nie zmienia w sytuacji prokuratorów z PRL, mówi: - Ale to nie wyklucza tej kwestii w przyszłości. Bo ci, którzy w tym szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości przysłużyli się słusznie minionej władzy PRL-owskiej, myślę, że też powinni mieć ograniczane te uposażenia.

Skurkiewicz tłumaczy jednak, że Piotrowicz "był nie tyle prokuratorem, co kimś tam niższym w hierarchii prokuratorskiej i wykonywał jakieś tam działania, które zostały mu zlecone przez prokuratora prowadzącego".

Należał do egzekutywy PZPR

Jak zauważa mecenas Jacek Kondracki, Piotrowicz pełnił bardzo wysoką funkcję. W momencie, gdy powstał akt oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi, był wiceprokuratorem rejonowym. - Ci, którzy byli w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, to byli w tym aparacie opresyjnym osobami szczególnego zaufania. To oni zajmowali się sprawami istotnymi z punktu widzenia interesów państwa. Takimi były sprawy z dekretu o stanie wojennym - mówił mecenas. Jak wynika z akt paszportowych IPN, Piotrowicz był w PZPR. Należał nawet do egzekutywy tej partii w prokuraturze wojewódzkiej i rejonowej w Krośnie. - Wpisywał się w system nomenklatury służbowej służącej ochronie interesów komunistycznego państwa, ale więcej - na pewno czerpał korzyści z tego powodu - mówi Jan Rulewski, senator PO, były działacz "Solidarności" w stanie wojennym internowany, w więzieniu spędził 6,5 roku. - To prokuratorzy byli zbrojnym ramieniem władzy totalitarnej - dodaje wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

"Nie ma żadnych dokumentów, iżby współpracował z opozycją"

W "Jeden na jeden" w TVN24 Piotrowicz tłumaczył, że niósł pomoc tym, którzy byli niesłusznie represjonowani. Do dziś nie przedstawił jednak dowodów na swoją bohaterską postawę.

- Nie ma żadnych dokumentów, iżby współpracował z opozycją. Zatem można przyjąć - w ślad za autorami tej ustawy - że stanowił ten korpus ciemiężycielski wolnej Polski - mówi Rulewski. Nie ma wątpliwości, dlaczego ustawa nie dotyczy takich ludzi jak Piotrowicz. - Chodzi o to, że PiS kalkuje zasadę ujętą w okresie PRL: PiS-u będziemy bronić, jego kolegów, członków będziemy bronić jak niepodległości.

[object Object]
Nowe pokolenie sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwościtvn24
wideo 2/35

Autor: js/mtom / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeden z uczestników spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Prowadząca spotkanie posłanka Ewa Leniart wyrwała mu mikrofon. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina. Bo to jest wielka obrona Putina - oskarżył Kaczyński.

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Źródło:
TVN24

W ciągu zaledwie 24 godzin w stolicy Austrii znaleziono ciała czterech kobiet i jednej dziewczynki. Ten tragiczny dzień okrzyknięto w kraju "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

Źródło:
BBC

Wykorzystywanie Ukrainy jako źródła nacisku na instytucje europejskie jest rzeczą niesprawiedliwą i nieuczciwą - powiedział Wołodymyr Zełenski pytany o protest rolników na polsko-ukraińskiej granicy. Według niego jest to "kwestia polityczna", ale wyraził też wdzięczność społeczeństwu polskiemu, które "stoi murem" za Ukrainą. - Dla nas bardzo ważne jest zachowanie sojuszu z Polską. A jeżeli nie damy rady znaleźć żadnych kroków, to będziemy bronić swoich interesów - dodał.

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Źródło:
TVN24, Reuters

Ukraina skutecznie pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym, zmuszając Flotę Czarnomorską do przyjęcia postawy defensywnej i wycofania się do wschodniej części tego akwenu. Umożliwiło to Kijowowi zwiększenie eksportu drogą morską do poziomów sprzed wojny - podał w niedzielę brytyjski resort obrony.

Brytyjski resort obrony: Ukraina zmusiła Flotę Czarnomorską do przesunięcia się na wschodnie części morza

Brytyjski resort obrony: Ukraina zmusiła Flotę Czarnomorską do przesunięcia się na wschodnie części morza

Źródło:
PAP

W ocenie opinii publicznej największe szanse na zwycięstwo w nadchodzących wyborach samorządowych ma Koalicja Obywatelska. Na drugim miejscu plasuje się PiS, a na trzecim - Trzecia Droga - wynika z sondażu SW Research dla portalu Rzeczpospolita. Partia Jarosława Kaczyńskiego zostaje daleko w tyle za ugrupowaniem Donalda Tuska.

Wybory samorządowe - sondaż. Polacy zwiastują zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Wybory samorządowe - sondaż. Polacy zwiastują zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
PAP

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na teren szpitala w Zgierzu (woj. łódzkie) wszedł agresywny mężczyzna i zaatakował byłą partnerkę oraz inną kobietę. Pierwsza dostała cios nożem, druga została spryskana gazem. 42-latek został obezwładniony przez personel medyczny i zatrzymany. Jak podaje prokuratura, miał w plecaku pojemnik z benzyną.

Atak nożownika w szpitalu. Dźgnął kobietę

Atak nożownika w szpitalu. Dźgnął kobietę

Źródło:
tvn24.pl

Do pięciu lat więzienia grozi parze, która pobiła na ulicy w Lublinie wracającego ze służby strażnika miejskiego. Funkcjonariusz zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. Kobieta wysiadła z auta i zaczęła bić mężczyznę, po chwili dołączył do niej partner.

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Źródło:
PAP

Młoda kobieta została znaleziona w niedzielę rano na schodach w jednym z budynków w Śródmieściu. Jak dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, nie miała ubrań i była nieprzytomna. Poszkodowana trafiła do szpitala. Policja na razie nie zdradza szczegółów zdarzenia.

Nieprzytomna kobieta znaleziona na schodach. Policja zabezpiecza ślady

Nieprzytomna kobieta znaleziona na schodach. Policja zabezpiecza ślady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu góry Mittagskogel na północy Słowenii znaleziono ciało poszukiwanego od pewnego czasu 28-letniego Polaka - poinformowała słoweńska policja, cytowana w niedzielę przez agencję STA.

W Alpach Wapiennych znaleziono ciało turysty z Polski

W Alpach Wapiennych znaleziono ciało turysty z Polski

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o pobicie policjantów w Tychach (woj. śląskie). To dwie kobiety i trzech mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu, trafili do policyjnej izby zatrzymań. W poniedziałek zostaną przesłuchani. Policjanci nie odnieśli poważnych obrażeń.

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę wieczorem nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne - zjawisko nietypowe dla pory zimowej. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza. W części kraju słychać grzmoty

Gdzie jest burza. W części kraju słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jesteśmy świadkami czegoś, co można określić jedynie jako fałszywe wybory - oznajmiła na nagraniu liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, odnosząc się do trwających wyborów na Białorusi. Przekazała, że "kandydatom opozycji uniemożliwiono udział", a reżim "odmówił zaproszenia międzynarodowych obserwatorów z OBWE". Zaapelowała też do społeczności międzynarodowej. - Musimy pozostać stanowczy i nie uznawać legalności tych wyborów i ich wyników - powiedziała.

"Głosu ludu nie można uciszyć fałszywymi wyborami". Apel Swiatłany Cichanouskiej

"Głosu ludu nie można uciszyć fałszywymi wyborami". Apel Swiatłany Cichanouskiej

Źródło:
tvn24.pl
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl