TVN24 | Polska

Stan wyjątkowy w części kraju. Żołnierze WOT będą patrolować miejscowości przy granicy

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP
Spychalski: prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią
Spychalski: prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią TVN24
wideo 2/27
TVN24Spychalski: prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą przez całą dobę patrolować miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią objęte stanem wyjątkowym. Żołnierze tej formacji mają informować mieszkańców o zagrożeniach i wspierać samorządy w ochronie systemów informatycznych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego w części miejscowości województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Stan wyjątkowy w Polsce ma obowiązywać przez 30 dni i objąć 183 miejscowości: 115 w województwie podlaskim oraz 68 w województwie lubelskim. Zobacz pełną listę miejscowości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stan wyjątkowy. Rozporządzenie prezydenta

W czwartek po południu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że "ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany przez prezydenta w gronie doradców, w BBN odbywały się narady, dyskusje". Przekazał, że "prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów".

Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Stan wyjątkowy - co oznacza i w jakiej sytuacji może być wprowadzony >>>

Określa ono zakres restrykcji i zakazów, które mają obowiązywać w stanie wyjątkowym. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE >>>

Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią w poniedziałek od godziny 16.30. Izba niższa polskiego parlamentu może je uchylić bezwzględną większością głosów.

Żołnierze WOT będą patrolować miejscowości objęte stanem wyjątkowym 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek na Twitterze, że żołnierze WOT będą przez całą dobę patrolować miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią objęte stanem wyjątkowym.

"Terytorialsi będą informowali mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym, co zrobić w sytuacji zagrożenia. Pomogą samorządom w ochronie systemów informatycznych" - wskazał we wpisie szef MON.

Jak przekazał, nazwa tej operacji to "Silne Wsparcie".

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości