"Białoruski pogranicznik rzucał 'czymś' w nasz pojazd obserwacyjny. To nie pierwszy tego typu incydent" - napisała w mediach społecznościowych Straż Graniczna. Do wpisu dołączono nagranie przedstawiające postać biorącą zamach w stronę kamery. Z powodu zakazu wstępu dla mediów do strefy objętej stanem wyjątkowym nie można zweryfikować pochodzenia ani okoliczności powstania tego materiału. "Trudno przewidzieć, czego spodziewać się po białoruskich służbach" - czytamy w internetowym wpisie Straży Granicznej.
"Kolejna noc ciężkiej służby przed nami. Ostatnia znów pokazała, że trudno przewidzieć, czego spodziewać się po białoruskich służbach. Wczoraj białoruski pogranicznik rzucał 'czymś' w nasz pojazd obserwacyjny. To nie pierwszy tego typu incydent" - przekazała w sobotę wieczorem Straż Graniczna we wpisie zamieszczonym na Twitterze.
Do opisu załączono wideo przedstawiające postać, która bierze zamach i prawdopodobnie rzuca czymś w stronę kamery. Dziennikarze nie są w stanie zweryfikować pochodzenia nagrania, okoliczności jego powstania ani osoby, która znajduje się na nagraniu w związku z obowiązującym zakazem wstępu na teren przygraniczny.
Stan wyjątkowy przy polsko-białoruskiej granicy
W środę prezydent Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W czwartek wieczorem Sejm wyraził na to zgodę. Za zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31. Prezydent podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego w piątek i zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano też rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ograniczenia prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Opublikowane zostało również rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.
ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW >>>
Oznacza to, że wydłużone zostało obowiązywanie ograniczeń wprowadzonych rozporządzeniem z 2 września. Były to, jak informowało wówczas w komunikacie MSWiA:
"- zawieszenie prawa organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym, - zawieszenie prawa do organizacji imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych,
- obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości,
- zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę z określonymi w przepisach wyjątkami (nie będzie on dotyczył m.in. osób stale zamieszkujących ten obszar),
- zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy,
- ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji".
Źródło: TVN24