Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak podał resort, przedsiębiorcy z części terenów Podlasia i Lubelszczyzny będą mogli liczyć na rekompensaty w wysokości 65 procent utraconych dochodów.
Stan wyjątkowy obowiązuje na części terenów przy granicy z Białorusią od czwartku. Został wprowadzony rozporządzeniem prezydenta w związku z sytuacją migracyjną przy polsko-białoruskiej granicy. Na obszarze tym obowiązuje szereg ograniczeń wolności i praw, przez co działalność wielu podmiotów jest tam narażona na straty.
Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie
"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie dla podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r." - podało w komunikacie w środę późny wieczorem MSWiA.
Jak dodano, przepisy przygotowane przez MSWiA zakładają rekompensaty w wysokości 65 procent udokumentowanego średniego miesięcznego przychodu, uzyskanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Rekompensaty dla hotelarzy, pilotów wycieczek czy przedsiębiorców sektora gastronomicznego
Resort wyjaśnił że rekompensatę ustalono za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 roku na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w rozporządzeniu prezydenta.
Dodano, że będą mogli ją otrzymać przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego, a także prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii. Rekompensata będzie też przysługiwała również - jak informuje MSWiA - przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych.
Poinformowano, że w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem czasu, na jaki został wprowadzony, wysokość rekompensaty będzie proporcjonalna do czasu jego trwania.
MSWiA przekazało też, że przedsiębiorca ubiegający się o rekompensatę powinien dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie. "Wojewoda wydaje decyzję w sprawie rekompensaty niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku" - dodano.
Źródło: PAP