Stan wyjątkowy w 183 miejscowościach. Lista

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP
Spychalski: prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią
Spychalski: prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią TVN24
wideo 2/7
TVN24Spychalski: prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego dotyczy części województw podlaskiego i lubelskiego. Zawiera listę 183 miejscowości, w których obowiązuje.

Prezydent Andrzej Duda podjął w czwartek decyzję, na wniosek rządu, o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w części miejscowości województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Rozporządzenie zostało tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie z dniem ogłoszenia i będzie obowiązywało przez 30 dni. Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśniał, że jednym z powodów wprowadzenia stanu wyjątkowego są "wielkie manewry wojskowe, jakie odbywają się za naszą wschodnią granicą".

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA >>>

Lista miejscowości w województwie podlaskim

W województwie podlaskim stan wyjątkowy dotyczy 115 miejscowości na terenie sześciu powiatów.

W powiecie siemiatyckim są to: w gminie Mielnik - Niemirów, Mętna, Tokary i Wilanowo, w gminie Nurzec-Stacja - Klukowicze, Litwinowicze i Wyczółki.

W powiecie hajnowskim w gminie Czeremcha - Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Połowce, Stawiszcze, Czeremcha, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża i Pohulanka; w gminie Kleszczele - Policzna i Biała Straż; w gminie Dubicze Cerkiewne - Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon; w gminie Hajnówka - Wierzchowskie; w gminie Białowieża - Podolany, Białowieża i Zastawa Krzyże; w gminie Narewka - Gruszki, Stare Masiewo, Masiewo Nowe i Babia Góra.

W powiecie białostockim w gminie Michałowo - Brzezina, Cisówka, Zaleszany, Nowosad, Jałówka, Kondratki, Gonczary, Kituryki, Dublany i Kolonia Mostowlany; w gminie Gródek - Mostowlany, Zielona, Zubry, Świsłoczany, Gobiaty, Narejki, Bobrowniki, Jaryłówka i Chomontowce.

W powiecie sokólskim w gminie Krynki - Rudaki, Łosiniany, Kruszyniany, Ozierany Wielkie, Białogorce, Ozierany Małe, Kundzicze Trejgle, Łapicze, Krynki, Krynki miasto i Jurowlany; gmina Szudziałowo - Pierożki, Grzybowszczyzna, Harkawicze, Usnarz Górny, Babiki, Minkowce, Zubrzyca Mała, Miszkiniki, Zubrzyca Wielka i Wojnowce; w gminie Sokółka - Nomiki i Zaśpicze; w gminie Kuźnica - Biliminy i Palestyna, Klimówka, Szymaki, Czepiele, Tołcze, Parczowce, Nowodziel, Czuprynowo, Kuźnica, Kowale Kolonia, Chreptowce, Wojnowce, Kowale, Saczkowce, Kuścińce-Wołyńce i Zajzdra; w gminie Sidra - Pohorany i Krzysztoforowo; w gminie Nowy Dwór - Chworościany, Nowy Dwór, Rogacze, Jaginty i Chorużowce.

Usnarz Górny. Zdjęcie z 22.08.2021PAP/Artur Reszko

W powiecie augustowskim w gminie Lipsk - Dolinczany, Lipszczany, Rygałówka, Rakowicze, Siółko, Lichosielce, Kopczany, Bartniki, Stare Leśne Bohatery, Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz i Lubinowo; w gminie Płaska - Gruszki, Rudawka i Rygol.

W powiecie sejneńskim w gminie Giby - Muły i Dworczysko.

Lista ograniczeń na obszarach objętych stanem wyjątkowym
Lista ograniczeń na obszarach objętych stanem wyjątkowym TVN24

Lista miejscowości w województwie lubelskim

W województwie lubelskim stan wyjątkowy obejmuje 68 miejscowości w dwóch powiatach.

W powiecie włodawskim w gminie Włodawa - Sobibór, Orchówek, Włodawa I i II, Suszno, Szuminka, Różanka i Stawki; w gminie Hanna - Pawluki, Dołhobrody, Hanna, Kuzawka i Janówka.

W powiecie bialskim są to następujące miejscowości: w gminie Sławatycze - Kuzawa Kolonia, Sławatycze, Mościce Dolne, Liszna, Nowosiółki, Terebiski, Jabłeczna i Parośla Pniski; w gminie Kodeń - Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze, Kodeń I, II i III, Elżbiecin, Zahacie, Okczyn i Kostomłoty; w gminie Terespol - Murawiec-Żuki, Kołpin Ogrodniki, Dobratycze Kolonia, Lebiedziew, Michalków, Polatycze, Błotków, Terespol, Łobaczew Mały, Lechuty Małe, Samowicze, Kukuryki, Kuzawka, Neple, Starzynka, Krzyczew, Bohukały i Łęgi; w gminie Zalesie - Mokrany Stare i Mokrany Nowe; w gminie Rokitno - Pratulin, Zaczopki i Derło; w gminie Janów Podlaski - Woroblin, Ostrów, Janów Podlaski Wygoda, Werchliś, Janów Podlaski Wieś, Stary Pawłów, Stare Buczyce, Bubel Granna, Bubel Łukowiska i Stary Bubel; w gminie Konstantynów - Konstantynów Wieś, Antolin i Gnojno.

Autor:js/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Artur Reszko

Pozostałe wiadomości