TVN24 | Polska

Orzeczenie o "precedensowym charakterze". Sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy

TVN24 | Polska

Autor:
ft,
ads/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Sąd: sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy
Sąd: sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracyTVN24
wideo 2/7
TVN24Sąd: sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy

Sędzia Paweł Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy - zdecydował Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, zaznaczając, że należy go dopuścić "do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu". Informację przekazał TVN24 pełnomocnik sędziego Michał Romanowski. "Postanowienie nakazujące przywrócenie Pana sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania dowodzi, że prawo czasami drzemie, ale nigdy nie umiera" - napisał w oświadczeniu. W połowie marca do sądu skierowano wniosek o zabezpieczenie roszczenia Pawła Juszczyszyna.

Jak powiedział adwokat Michał Romanowski w rozmowie z TVN24, sąd uwzględnił argumentację sędziego Pawła Juszczyszyna. W związku z tym sędzia musi zostać przywrócony do pracy i dopuszczony do orzekania.

Sąd nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie "dopuścić Pawła Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie".

W szczególności - orzekł sąd - chodzi o uwzględnianie Juszczyszyna w wyznaczaniu terminów posiedzeń i przydzielaniu spraw oraz "zaniechanie aktów skutkujących niedopuszczeniem Pawła Juszczyszyna do wykonywania obowiązków".

CZYTAJ CAŁE POSTANOWIENIE SĄDU

Decyzja w tej sprawie została wydana 14 kwietnia 2021 roku. Sprawa była rozpoznawana przez trzyosobowy skład sędziowski - przekazał pełnomocnik. Normalnie decyzję wydaje skład sędziowski składający się z jednej osoby, ale prezes sądu może powołać trzyosobowy skład, jeżeli sprawa jest zawiła lub precedensowa.

Romanowski przekazał, że sędzia Juszczyszyn czeka teraz na odpis z sądu i w poniedziałek lub wtorek pojawi się w pracy.

Zażalenie w tej sprawie może złożyć Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, gdzie pracuje Juszczyszyn.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Rządy prawa muszą być w DNA każdego niezawisłego sędziego. O to walczy Paweł Juszczyszyn"

Adwokat Michał Romanowski wydał oświadczenie w sprawie decyzji sądu. Napisał w nim, że to orzeczenie ma "charakter precedensowy".

"Jesteśmy przekonani, że wyznaczy ono jednolitą linię orzeczniczą sądów powszechnych w sprawach sędziów, wobec których są wszczynane postępowania dyscyplinarne za stosowanie prawa, czyli Konstytucji i prawa Unii Europejskiej" - czytamy.

Jak stwierdził Romanowski, "postanowienie nakazujące przywrócenie Pana sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania dowodzi, że prawo czasami drzemie, ale nigdy nie umiera".

"Rządy prawa muszą być w każdym z nas. Rządy prawa muszą być w DNA każdego niezawisłego sędziego. O to walczy Pan sędzia Paweł Juszczyszyn. W Polsce mamy na szczęście wielu niezawisłych sędziów, którzy nazywają rzeczy po imieniu, opowiadając się za praworządnością i przeciw neopraworządności" - podkreślił adwokat.

CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

Sprawa sędziego Juszczyszyna

Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną w lutym ubiegłego roku w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Sędzia ten został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą cywilną, w której uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu między innymi nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do KRS.

Autor:ft, ads/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Waszczuk/PAP

Pozostałe wiadomości