Zespół do spraw rozliczenia PiS złoży w przyszłym tygodniu zawiadomienie o możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez sędziego Przemysława Dziwańskiego - zapowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej, mecenas Roman Giertych. Delikt ma polegać na przyjęciu do rozpoznania sprawy o zastosowanie aresztu wobec Marcina Romanowskiego "w sytuacji planowania nadzwyczaj długiego urlopu".
Dziwański to sędzia, który znalazł się w składzie orzekającym w sprawie aresztowania Marcina Romanowskiego - posła PiS, polityka Solidarnej Polski. Prokuratura chce zastosować wobec Romanowskiego areszt w związku z podejrzeniami o jego odpowiedzialność za nieprawidłowości przy wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Początkowo skład orzekający w sprawie zażalenia na odmowę aresztowania Romanowskiego miał być jednoosobowy, a sędzią sprawozdawcą został Przemysław Dziwański. W ubiegłym tygodniu prokuratura wystąpiła o jego wyłączenie. Uzasadniała, że Dziwański został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie w 2023 roku z nominacji neo-KRS, co - ze względu m.in. na wyroki europejskich trybunałów - oznacza, że nie można uznać go za gwaranta niezależnego i niezawisłego sądu. Sąd Okręgowy w Warszawie w tym tygodniu nie uwzględnił jednak tego wniosku.
Giertych o "możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego"
Do sprawy Dziwańskiego odniósł się we wpisie na portalu X Roman Giertych, lider sejmowego zespołu ds. rozliczenia PiS. "W przyszłym tygodniu Zespół ds. Rozliczenia PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez sędziego SR Przemysława Dziwańskiego polegającego na przyjęciu do rozpoznania sprawy o zastosowanie aresztu wobec posła M. Romanowskiego w sytuacji planowania nadzwyczaj długiego urlopu wypoczynkowego" - zapowiedział Giertych.
Jak dodał, "wniosek aresztowy prokuratury jest podyktowany wręcz udowodnioną obawą matactwa, a przedłużanie jego rozpoznania skutkuje dalszym zagrożeniem związanym z tym matactwem". "Taka postawa sędziego urąga powadze wymiaru sprawiedliwości i stanowi m.in. delikt dyscyplinarny polegający na uchybieniu godności zawodu sędziego. Wnosimy również do Ministra Sprawiedliwości o powołanie rzecznika dyscyplinarnego ad hoc i podjęcie działań w trybie natychmiastowym" - napisał Giertych.
Rozszerzony skład orzekający w sprawie Romanowskiego
Wobec Romanowskiego, który był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy, prokuratura chce zastosować areszt na trzy miesiące. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa 16 lipca odmówił jednak aresztowania polityka ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura, składając zażalenie na tę decyzję, twierdziła, że ponowna analiza prawna wskazuje, iż zakres ochrony immunitetowej dotyczący Romanowskiego w ZP Rady Europy nie obejmuje zarzucanych mu czynów. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Warszawie i czeka na rozstrzygnięcie.
Po południu w czwartek warszawski Sąd Okręgowy poinformował o rozszerzeniu składu orzekającego, w którym będzie troje sędziów, oraz o tym, że termin rozprawy zostanie wyznaczony po 23 września. Jak podał sąd, sędzia Dziwański będzie korzystał od poniedziałku z urlopu, z którego wróci we wrześniu. - Poprosił o wyznaczenie terminu po 23 września, bo wtedy będzie się mógł tą sprawą zająć, ale też nie wiemy, jakie będą plany pozostałych dwóch sędziów, którzy zostaną wylosowani - zaznaczyła wówczas rzeczniczka prasowa ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Anna Ptaszek.
Z kolei w piątek warszawski SO poinformował, że jedna z dwóch sędzi, o które w czwartek poszerzono skład orzekający, złożyła wniosek o wyłączenie jej z tego składu. Wcześniej Onet zwrócił uwagę, że sędzia Aleksandra Rusin-Batko w przeszłości pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jej bezpośrednim przełożonym był wtedy Marcin Romanowski.
Jak napisał portal, do 12 stycznia br. Rusin-Batko była dyrektorką Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. "Funkcję szefowej tego departamentu objęła jeszcze przed 2019 r., bo w tymże roku została już, jako dyrektorka z MS, wyznaczona na członkinię jednego z komitetów powołanych przez Ziobrę" - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Do orzekania w sprawie Romanowskiego wylosowano jego byłą podwładną. Złożyła wniosek o wyłączenie
Prokuratura zapowiedziała, że w razie podtrzymania przez Sąd Okręgowy decyzji sądu pierwszej instancji o odmowie aresztowania Romanowskiego ze względu na immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, będzie wnioskowała o jego uchylenie politykowi.
Źródło: PAP, Onet
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz