Niemal połowa badanych Polaków uważa, że Kościół wywiera w Polsce zbyt duży wpływ na politykę, a 70 proc. nie zgadza się, by Kościół i księża katoliccy wypowiadali się w bieżących sprawach politycznych - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.
Z badania wynika, że 49 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Kościół wywiera w Polsce zbyt duży wpływ na politykę, a ponad jedna trzecia sądzi, że ten wpływ jest taki, jaki być powinien. Większego wpływu Kościoła na politykę chciałaby z kolei jedynie 5 proc. badanych.
Zdecydowana większość (70 proc.) badanych przez Polek i Polaków jest też przeciwna wypowiadaniu się przez Kościół i księży katolickich w bieżących sprawach politycznych.
Polacy o finansowaniu kościoła
W kwestii finansowania Kościoła katolickiego 45 proc. Polaków opowiada się za tym, by pochodziło ono głównie ze źródeł innych niż publiczne lub częściowo ze środków publicznych i niepublicznych (28 proc.). 19 proc. respondentów wybrałoby dobrowolny 0,5-procentowy odpis podatkowy przekazywany na rzecz wskazanego przez siebie Kościoła. ISP zwraca uwagę, że wśród opowiadających się za odpisem prawie co piąty (17 proc.) w ogóle nie rozlicza się z podatku dochodowego.
Badanie pokazuje też, że opinia publiczna jest podzielona w kwestii nauki religii w szkole oraz obecności oceny z tego przedmiotu na świadectwie. 51 proc. osób ankietowanych opowiedziało się za pozostawieniem religii w szkołach, a 43 proc. wolałoby jej przeniesienie do parafii. ISP podkreśla, że "taki wynik wskazuje na ewolucję postaw w polskim społeczeństwie". Dla porównania w badaniach CBOS z 2007 roku 72 proc. respondentów odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy religia powinna być nauczana w szkołach publicznych.
Zdecydowana większość społeczeństwa (64 proc.) jest też przeciwna uwzględnianiu oceny z religii przy wyliczeniu średniej z ocen. Stosunek do tej kwestii nie zmienił się w sposób znaczący od 2007 roku.
Z badania wynika ponadto, że powszechne jest w naszym społeczeństwie poparcie dla edukacji seksualnej w szkołach. Nawet najbardziej religijne osoby opowiadają się za takim rozwiązaniem.
Aborcja: Polacy podzieleni
Opinia publiczna pozostaje natomiast podzielona co do ogólnej oceny obecnie obowiązującej ustawy, regulującej dopuszczalność aborcji w Polsce. Zbliżone grupy respondentów opowiadają się za utrzymaniem obecnego stanu prawnego (38 proc.) oraz liberalizacją obecnie obowiązującej ustawy (36 proc.). Stosunkowo niewielkie jest natomiast poparcie dla zaostrzenia prawa antyaborcyjnego - takie rozwiązanie popiera 12 proc. badanych Polek i Polaków.
Większość ankietowanych opowiada się za utrzymaniem możliwości legalnego przerywania ciąży dokładnie w tych trzech przypadkach, które obejmuje obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Polacy są zdecydowanymi zwolennikami możliwości przerwania ciąży, gdy zagrożone jest życie kobiety (82 proc.), zagrożone jest zdrowie kobiety (78 proc.), ciąża jest wynikiem przestępstwa (78 proc.). Nawet osoby określające się jako bardzo religijne w 70 proc. są zwolennikami możliwości przerywania ciąży w tych przypadkach.
Tylko nieco mniej respondentów jest skłonnych zaakceptować możliwość aborcji ze względu na stwierdzone nieodwracalne uszkodzenie płodu (70 proc.). W takim wypadku mniej niż połowa respondentów określających się jako bardzo religijni dopuściłaby taką możliwość.
Kontrowersje budzi przerywanie ciąży z powodu trudnej sytuacji osobistej bądź dlatego, że kobieta nie chce mieć dziecka. Dla porównania: w 1992 r. za możliwością dokonania aborcji ze względu na trudną sytuację bytową, materialną lub rodzinną opowiadała się ponad połowa respondentów. Obecnie taką możliwość dopuszcza jedna trzecia badanych.
Relacje Polska-Kościół
Badanie: "Opinie Polaków na temat wybranych aspektów relacji państwo - Kościół w przestrzeni publicznej oraz ich związku z życiem społecznym" zrealizowała na zlecenie ISP firma TNS Polska.
Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowo-kwotowej grupie dorosłych Polaków (1000 osób w wieku powyżej 15 lat) metodą wywiadów bezpośrednich wykonanych w domu respondenta. Sondaż zrealizowano w dniach 15-18 marca 2013.
Autor: pk//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu