Sondaż: PiS znacząco traci. Coraz mniejsza przewaga nad Platformą

[object Object]
W parlamencie znalazłoby się siedem ugrupowań - wynika z sondażuFakty w Południe TVN24
wideo 2/6

Potężny spadek sondażowych notowań Zjednoczonej Prawicy. Na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski zagłosowałoby 28 procent respondentów - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. To spadek o 12 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Respondentów zapytano, na którą partię oddaliby głos, gdyby w najbliższych dniach odbywały się wybory do parlamentu.

Spadek PiS, duży wzrost SLD

28 procent badanych zadeklarowało oddanie głosu na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski. W porównaniu do poprzedniego sondażu opublikowanego 21 lutego, to spadek o 12 punktów procentowych. Wówczas aż 40 procent pytanych Polaków wskazywało na Zjednoczoną Prawicę.

Drugie miejsce w wyborach przypadłoby Platformie Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 22 procent pytanych. Partia ta odnotowała wzrost notowań o 6 punktów procentowych w porównaniu z sondażem z lutego.

Trzecią siłą w parlamencie stałby się ruch Kukiz'15 z 10-procentowym poparciem (wzrost o 4 punkty procentowe). Kolejne miejsce przypadłoby Sojuszowi Lewicy Demokratycznej (9 procent), który w poprzednim badaniu z 3-procentowym poparciem nie przekroczyłby progu wyborczego.

Do parlamentu dostałaby się jeszcze Nowoczesna z 6-procentowym wynikiem (spadek o 2 punkty procentowe). Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Partia Wolność (wcześniej KORWiN) i Polskie Stronnictwo Ludowe. Każda z nich uzyskałaby po 5 procent głosów.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego dla partii politycznych wyznaczonego ordynacją. Dla koalicji próg wynosi 8 procent.

Szacowana przez Kantar Millward Brown SA frekwencja wynosiłaby 52 procent.

Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24tvn24.pl

Pełne wyniki sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24:

Prawo i Sprawiedliwość/Porozumienie/Solidarna Polska - 28 proc. (spadek o 12 pp.)

Platforma Obywatelska - 22 proc. (wzrost o 6 pp.)

Kukiz'15 - 10 proc. (wzrost o 4 pp.)

Sojusz Lewicy Demokratycznej - 9 proc. (wzrost o 6 pp.)

Nowoczesna - 6 proc. (spadek o 2 pp)

Partia Wolność (wcześniej KORWiN) - 5 proc. (wzrost o 2 pp.)

Polskie Stronnictwo Ludowe - 5 proc. (bez zmian)

Partia "Razem" - 2 proc. (spadek o 1 pp.)

Ruch Narodowy - 0 proc. (bez zmian)

Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydował - 10 proc.

Odmowa odpowiedzi - 3 proc.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 26-27 marca 2018 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1001 osób.

ZOBACZ WYNIKI POPRZEDNIEGO SONDAŻU

Autor: pk / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości