Polska

Platforma zyskuje, pozostali tracą. Sympatie wyborców według CBOS

Polska

CBOSSondaż CBOS. Poparcie dla partii politycznych w marcu

Gdyby wybory odbyły się w marcu na PO zagłosowałoby 46 proc. ankietowanych przez CBOS osób deklarujących udział w wyborach. Na PiS chciałoby głosować 27 proc. respondentów. Do Sejmu dostałyby się jeszcze: SLD (6 proc.) i PSL (5 proc.). Poza parlamentem znalazłaby się m.in. partia KORWiN (4 proc.).

Notowania PO poprawiły się w stosunku do sondażu CBOS z lutego o 8 pkt proc. Poparcie dla PiS - wraz z Solidarną Polską, Polską Razem i Prawicą Rzeczypospolitej - zmniejszyło się o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. O 2 punkty gorszy wynik niż w lutym odnotował SLD. Najwyraźniej - o 6 punktów - zmniejszyło się grono deklarujących chęć głosowania na PSL.

Sejm bez partii Korwin-Mikkego

Partia Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) - nowe ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego - osiągnęłaby 4 proc. (nie była notowana w lutym). CBOS ocenia, że zapewne przejęła ona dotychczasowych zwolenników Kongresu Nowej Prawicy (poprzedniej partii tego polityka). KNP chciał poprzeć w marcu 1 proc. potencjalnych wyborców, czyli o 3 pkt. proc. mniej niż w lutym. Na Polską Partię Pracy – Sierpień’80 chciało głosować 2 proc. respondentów (1 pkt. więcej niż poprzednio), a na Twój Ruch i na Ruch Narodowy - po 1 proc. W przypadku partii Janusza Palikota oznacza to spadek notowań o 2 pkt. proc. Ruch Narodowy ujęty został w sondażu pierwszy raz. 4 proc. ankietowanych (bez zmian) nie miało sprecyzowanych preferencje. Inne partie niż wymienione w sondażu zamierzało poprzeć 3 proc. badanych (bez zmian).

Ponad 60 proc. chce głosować

Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w marcu 61 proc. respondentów (o 5 pkt. proc. więcej niż lutym). 20 proc. respondentów nie wzięłoby udziału w wyborach (3 pkt. proc. mniej), a 19 proc. - nie miało zdania w tej kwestii (1 pkt. proc. więcej). Badanie przeprowadzono 5–11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. Preferencje partyjne zbadano u 642 respondentów wybierających się na wybory.

Autor: db//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBOS

Pozostałe wiadomości