Przeciwko reformie emerytalnej związkowcy z "Solidarności" protestują od godziny 15. pod Pałacem Prezydenckim. Pikietujący chcą w ten sposób przekonać Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał dokumentu wprowadzajacego wyższy wiek przejścia na emeryturę. Dziś senatorowie nie wnieśli poprawek do noweli ustawy.
Posłuchaj, co Piotr Duda mówił do piekietujących
Rozpoczęło się spotkanie Piotr Duda-Bronisław Komorowski
Pior Duda zapowiedział, że chce prosić prezydenta "żeby nie podpisywał tego dekretu, który skazuje nas na pracę do śmierci"
W naszych propozycjach mówimy, że dzisiejszy system emerytalny nie jest doskonały. Ale to my powinniśmy decydować kiedy chcemy przejść na emeryturę i to jest dla nas najważniejsze - ocenił szef związkowców.
Duda: Nie róbmy panie premierze z Polaków leni, bo Polacy chcą dłużej pracować, tylko tej pracy po prostu nie ma albo nie mają zdrowia
O 15.45 miało rozpocząć się w Pałacu spotkanie przewodniczącego "Solidarności" z prezydentem. Piotr Duda nadal jednak przemawia do związkowców.
Do zgromadzonych pod Pałacem przemawiał Piotr Duda
Mają ze sobą transparenty.
Związkowcy z "S" zebrali się przed Pałacem Prezydenckim.
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. W przypadku emerytur mundurowych zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.