Polska

Solarium w Polsce tylko dla dorosłych? Nowe przepisy w przygotowaniu

Polska

Dozwolone od lat 18
tvn24Lekarze ostrzegają przed korzystaniem z solarium

Solarium dozwolone od lat 18? Polski Sejm chce za przykładem innych państw wprowadzić takie ograniczenie. Ustawa ma powstać do stycznia, dlatego politycy przyspieszają swoje działania. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jeszcze niedawno solarium reklamowano jako najlepszy "lek" na zimową depresję. Przekonywano, że najlepiej przygotowuje skórę przed wakacyjnym słońcem. Dziś to się zmienia.

Szkodliwe "sztuczne słońce"

Lekarze onkolodzy, gdyby tylko mogli, najchętniej pozamykaliby wszystkie solaria. Mają bowiem pewność, że "sztuczne słońce" mocno nabija "czerniakowe statystyki". Szczególnie, gdy opalają się ludzie młodzi.

Jak wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski z warszawskiego Centrum Onkologii, jeśli korzystało się z solarium poniżej 30 roku życia, to prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory rośnie dwukrotnie.

W Polsce, kraju ludzi o jasnej karnacji, co roku na nowotwory skóry zapada 50 tys. osób, z czego minimum 3 tys. to zachorowania na czerniaka.

Dlatego prof. Rutkowski wraz z parlamentarnym zespołem do spraw onkologii planuje małą rewolucję w przepisach. Chodzi o to, by solarium było dozwolone - tak, jak papierosy czy alkohol - od lat 18.

- Ustawę przedstawimy prawdopodobnie pod koniec stycznia. Będzie gotowa, bo tak się zobowiązaliśmy na posiedzeniu zespołu - mówi Alicja Dąbrowska (PO) z parlamentarnego zespołu ds. onkologii.

Zły pomysł?

Właściciele solariów, jak łatwo się domyślić, nie są zachwyceni pomysłem. Zapewniają, że odpowiedzialnie dawkują promienie, więc nie ma potrzeby zaostrzać przepisów.

Poza tym, jak twierdzi Tomasz Michalewski, właściciel solarium "Dubaj" w Gdańsku, osoby 16-17-letnie, które sztucznie się opalają, "są już osobami świadomymi, więc wiedzą, co robią".

Według badań ankietowych dermatologów najwierniejszymi klientkami solariów są właśnie 16-latki. - Zdarzają się rodzice, którzy przychodzą ze swoimi dziećmi, przeważnie są to matki z córkami. I one wtedy za zgodą mamy się opalają - mówi z kolei Jakub Wdowczyk, właściciel solarium.

Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości