Kierowcy pod wpływem narkotyków. Ekspertka o "zatrważających" danych

Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Mariusz Sztal: Prawo jazdy to nie tylko dokument
Mariusz Sztal: Prawo jazdy to nie tylko dokumentTVN24
wideo 2/5
Mariusz Sztal: Prawo jazdy to nie tylko dokumentTVN24

Mamy do czynienia ze zdwojeniem liczby osób kierujących pod wpływem narkotyków w stosunku do poprzednich pięciu lat - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu i psychotraumatolog. Jak podkreśliła, te dane mogą być "mocno niedoszacowane". Dlaczego osoby po zażyciu substancji psychoaktywnych siadają za kierownicą? Jak można temu przeciwdziałać?

W piątek tuż przed północą w miejscowości Wawrów 10-letni Mateusz, który miał właśnie jechać na ferie do Zakopanego, został potrącony przez rozpędzony samochód marki BMW. - Kierowca nie zatrzymał się, aby udzielić pomocy, ale z impetem ruszył do ucieczki - relacjonował w rozmowie z "Faktami" TVN podinspektor Marcin Maludy, oficer prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wielkopolskim. Ranne dziecko zostało przetransportowane do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zmarło.

Miejsce, w którym został potrącony 10-letni Mateusz z Wawrowa. Zdjęcie z monitoringu

W sobotę policja zatrzymała kierowcę podejrzewanego o spowodowanie tego wypadku. Mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Znaleziono też przy nim narkotyki. 26-latek przyznał się, że zażywał je w piątek po południu. W poniedziałek w Prokuraturze Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się przesłuchanie kierowcy. Wcześniej jego brat, Arkadiusz P., i 24-letnia Paulina M. usłyszeli zarzuty poplecznictwa. Kobiecie dodatkowo postawiono zarzut posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych. Według ustaleń policji oboje mieli pomóc ukryć samochód w lesie.

W "Faktach" TVN w niedzielę podkreślono, że to nie pierwsza tragedia, do której doprowadzają kierowcy pod wpływem narkotyków. Przed kilkoma tygodniami wskutek wypadku zginęła trzyosobowa rodzina, w tym siedmioletnie dziecko.

Dlaczego kierowcy pod wpływem narkotyków siadają za kierownicę

Dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu, psychotraumatolog z Instytutu Samochodowego i Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, w poniedziałkowym programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 przyznała, że "przyczyn wsiadania za kierownicę pod wpływem substancji psychoaktywnych jest pewnie tak wiele, jak przypadków, których to dotyczy". - Natomiast my zwracamy uwagę na to, że bardzo często jest tak, że decyzja, którą kierowca podejmuje, jest szacowana na podstawie ostatniego roku jego zachowania, więc jeśli w ciągu ostatniego roku on ani razu nie został zatrzymany za to, czego się dopuszcza, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to zachowanie powielał - powiedziała ekspertka.

- Druga rzecz też jest taka, że my często słyszymy od tych kierowców deklaracje, że "ja za kierownicę pod wpływem narkotyków czy alkoholu nie wsiądę", natomiast ta deklaracja już nie jest tak śmiała w momencie, kiedy alkohol czy narkotyk zaczyna krążyć we krwi. Wtedy zaczyna się rozluźnienie i bezrefleksyjnie się wsiada - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Śmiertelnie potrącił 10-latka i uciekł. Policja zatrzymała trzy osoby

Pod wpływem narkotyków za kierownicą. Ekspert o "głównym problemie"

Dr Odachowska-Rogalska podkreśliła, że "bardzo często" zdarza się, że osoby, które siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków, są od nich uzależnione". - Często apelujemy do psychologów transportu, żeby podczas badań psychologicznych o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdem kierować te osoby również na sprawdzenie, czy są uzależnione czy nie, i uzależniać od tego dalszą decyzję diagnostyczną - zaznaczyła.

- Nikt nie zakłada, że dzisiaj coś się wydarzy, i to jest główny problem - ocenił z kolei Mariusz Sztal, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak dodał, decyzja "wsiąść czy nie wsiąść" jest uzależniona od doświadczeń osoby kierującej. - Mam wrażenie, że prawo jazdy w Polsce stało się tylko dokumentem, a tak naprawdę to nie jest dokument, to jest pewnego rodzaju licencja, która daje społeczną gwarancję na to, że ktoś jest poprawny, to znaczy ma wiedzę, umiejętności, ale też zachowuje się w sposób poprawny - powiedział Sztal we "Wstajesz i wiesz".

Zwrócił również uwagę na przyzwolenie społeczne na jazdę pod wpływem substancji zabronionych. - Jeżeli słyszę, że w tym konkretnym przypadku były osoby, które pomagały, jestem przerażony, bo to pokazuje, że społecznie godzimy się na pewne sytuacje - powiedział ekspert. Jak dodał, "potencjalność ryzyka z uwagi na społeczne przyzwolenie jest olbrzymia".

ZOBACZ TEŻ: "Podstawowy czynnik bezpieczeństwa na drodze to szacunek do norm i drugiego człowieka"

Jak wykryć, że kierujący pojazdem zażył narkotyki

Dr Ewa Odachowska-Rogalska na antenie TVN24 mówiła także o szacunkowych danych na temat zdarzeń drogowych z udziałem kierowców po narkotykach. - Ubiegłoroczne dane, czyli z 2023 roku, pokazały coś zatrważającego: że mamy do czynienia ze zdwojeniem liczby osób kierujących pod wpływem narkotyków w stosunku do okresu poprzednich pięciu lat - przekazała. Jednocześnie ekspertka przyznała, że te dane mogą być "mocno niedoszacowane": - Nie mamy nadal czegoś takiego jak "trzeźwy poranek", jeśli chodzi o substancje psychoaktywne - dodała, wyjaśniając, że policja dokonuje badania narkotestem "zwykle" w sytuacjach, gdy "zachowanie kierowcy sugeruje to, że może on być pod wpływem narkotyku".

Mariusz Sztal wskazał, że policja ma narzędzie przesiewowe, które daje odpowiedź, czy dana substancja jest w organizmie, "niestety to narzędzie nie daje odpowiedzi o poziomie stężeń". Wobec kierowców podejrzewanych o zażycie substancji psychoaktywnych policjanci najpierw stosują narkotest. Sierżant Sławomir Sierakowski tłumaczył w "Faktach" TVN, że urządzenie bada, "czy w tej chwili nie znajdują się jakieś próbki substancji niedozwolonej", po pięciu minutach podaje wynik. Jeśli jest pozytywny, kierowca zostaje skierowany na badania krwi, które sprawdza, co dokładnie zażył oraz jakie jest stężenie narkotyku.

Jak zauważył sierż. sztab. Kamil Styrna, "najczęściej mamy do czynienia z marihuaną, amfetaminą, kokainą. Jeżeli chodzi o osoby starsze, często nieświadomie kierują one pod wpływem leków psychotropowych, które zawierają w sobie benzodiazepiny". 

ZOBACZ TEŻ: System zmusi kierowców do skupienia uwagi na drodze

Niektóre substancje działają hamująco, inne pobudzająco lub halucynogennie

Mariusz Sztal w rozmowie ze "Wstajesz i wiesz" zwrócił także uwagę, że w przypadku alkoholu kierowcy na etapie zdobywania uprawnień dowiadują się o progach dopuszczalności stężenia alkoholu. - Natomiast bardzo mało mówi się w ogóle o metabolizmie substancji psychoaktywnych w naszym organizmie - powiedział. Jak dodał ekspert, "to, że ktoś zażył narkotyk kilka dni temu, nie znaczy, że ten narkotyk nie musi wpływać na jego percepcję w organizmie".

Odnosząc się do kampanii informacyjnych na temat wpływu alkoholu na bezpieczeństwo na drodze, dr Odachowska-Rogalska przyznała, że informowanie o tych zagrożeniach jest łatwiejsze niż informowanie o zagrożeniach, jakie powodują narkotyki. - Alkohol to jedna substancja, która jest w różnych trunkach, natomiast w przypadku narkotyków mamy do czynienia z całą gamą substancji, których działanie jest różne, jeśli chodzi o ośrodkowy układ nerwowy - stwierdziła, zauważając, że niektóre substancje działają hamująco, inne pobudzająco lub halucynogennie. Ekspertka zwróciła także uwagę na wpływ niektórych lekarstw na organizm człowieka. - Tutaj brak świadomości u kierowców jest bardzo znaczny - kontynuowała zaznaczając, że niektórzy kierowcy "mogą się legitymować receptą, że zażywają tzw. medyczną marihuanę, a tak naprawdę z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma to znaczenia".

Ekspertka wskazała na "katastrofalne" skutki siadania za kierownicą pod wpływem substancji psychoaktywnych. - W tym wypadku to jest dramat - powiedziała, mówiąc o wypadku w Wawrowie. - Tam stało kilkanaścioro dzieci, rodzice, i to, co może stać się z psychiką tych dzieci, jest naprawdę bardzo poważną kwestią, która powinna doprowadzić do tego, żebyśmy rozpoczęli dyskusję publiczną dotyczącą tego, żeby eliminować te (stwarzające zagrożenie - red.) osoby z ruchu drogowego - podsumowała.

Podinspektor Maludy: w sprawie śmiertelnego potrącenia 10-latka zatrzymano kolejne dwie osoby
Podinspektor Maludy: w sprawie śmiertelnego potrącenia 10-latka zatrzymano kolejne dwie osobyTVN24

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

Sześcioro sędziów Trybunału Stanu zwróciło się do przewodniczącej Małgorzaty Manowskiej o zwołanie posiedzenia, aby uchylić obecny regulamin trybunału i uchwalić nowy. Manowska odmówiła. Twierdzi, że inicjacja takiej zmiany jest wyłączną kompetencją przewodniczącego. - Nie może być tak, że w rękach jednej osoby skupione są tak szerokie kompetencje, które powodują, że może być sparaliżowana praca trybunału - stwierdził prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i jeden z sędziów Trybunału Stanu Przemysław Rosati.

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Źródło:
PAP

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło w Pyskowicach (woj. śląskie). Kierowca samochodu seat stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. 21-latek zmarł na miejscu.

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Źródło:
PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl