Najdroższy lek świata będzie refundowany w Polsce. Dzieci chore na SMA dostaną terapię genową

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Adam Niedzielski: będzie refundacja najdroższego leku na SMA
Adam Niedzielski: będzie refundacja najdroższego leku na SMATVN24
wideo 2/2
Adam Niedzielski: będzie refundacja najdroższego leku na SMATVN24

Polska wprowadza refundację genetycznej terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) dla niemowląt w wieku do sześciu miesięcy. Nazywana najdroższym lekiem świata zolgensma to szansa na normalne życie dla dzieci dotkniętych tą rzadką chorobą genetyczną, która jeszcze niedawno była nieuleczalna. W Polsce co roku rodzi się około 40–50 dzieci z SMA. 

- W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do sześciu miesięcy. Będzie podawany w wyniku stosowania programu przesiewowego - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W ramach kompleksowego programu walki z SMA wprowadzamy też (risdiplam - przyp. red.) lek, który będzie dopełniał leczenie nusinersenem, który ze względu na trudność podawania czasami wymaga przejścia na inną formę podania, bo to jest lek podawany w tradycyjny sposób, a nie tak jak nusinersen w postaci iniekcji – dodał Niedzielski.

Refundacja, dostępna od 1 września 2022 roku, będzie dostępna dla dzieci do sześciu miesięcy, czyli 180 dni życia, które nie otrzymały wcześniej leczenia na SMA i badanych w ramach Rządowego Programu Badań Przesiewowych Noworodków lub prenatalnie w Polsce. Kolejne wskazanie do refundacji zakłada, że dzieci będą bezobjawowe (a więc nie wystąpią u nich jeszcze żadne objawy SMA - przyp. red.) lub objawowe z bialleliczną mutacją genu SMN1 i z nie więcej niż trzema kopiami genu SMN2.

Z kolei warunkiem refundacji risdiplamu jest ukończenie drugiego miesiąca życia, rozpoznanie SMA typu 1,2 lub 3 albo od jednej do czterech kopii genu SMN2 i przeciwwskazania do leczenia nusinersenem.

Szef resortu zdrowia dodał, że źródłem finansowania najbardziej innowacyjnych leków w Polsce jest Fundusz Medyczny.

Adam Niedzielski zaznaczył, że obecnie prowadzone są badania genetyczne diagnozujące SMA, a ich dopełnieniem jest terapia, która była "nieco trudniejsza w przyjmowaniu". - Teraz wprowadzamy możliwość tego najdroższego leku, czyli zolgensmy – podkreślił.

Terapia warta ponad dziewięć milionów

Zgodnie z informacjami Fundacji SMA, cena producenta za jedną dawkę preparatu wynosi 2125 miliona dolarów, czyli 1945 milionów euro, co, według dzisiejszego kursu, wynosi blisko 9,3 miliona złotych. Dotychczas rodzice dzieci, które nie kwalifikowały się do refundacji nusinersenu, musieli tę sumę zapłacić sami. Zazwyczaj korzystali ze zbiórek.

Jak podkreśliła profesor Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki refundacji terapii genowej Polska dołączy do krajów, które gwarantują kompleksową opiekę dla chorych na SMA.

Oprócz refundacji dwóch dostępnych na świecie terapii tej rzadkiej choroby genetycznej, od 28 marca 2022 roku we wszystkich województwach w Polsce działa program badań przesiewowych w kierunku SMA. Dzięki nim 39 noworodków zostało zakwalifikowanych do leczenia. Dzięki wczesnemu podaniu terapii mają one szansę na normalne życie - uniknięcie paraliżu czy problemów z chodzeniem.

Eksperci: to przełom

- To moment przełomowy z tego względu, że wreszcie mamy do dyspozycji pełną paletę opcji terapeutycznych w leczeniu tej niezwykle poważnej choroby, w której upływ czasu prowadzi do utraty neuronów, a tym samym do ciężkiej niepełnosprawności i śmierci – mówi profesor Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. - Terapia genowa zolgensmą daje możliwość dostarczenia brakującego fragmentu kodującego DNA, który uległ uszkodzeniu na skutek mutacji, by odtwarzać i produkować brakujące białko. Kolejne dwie terapie – nusinersen i risdiplam, niebędące terapiami genowymi, korygują defekt genetyczny, aktywując gen zastępczy, SMN2. W normalnych warunkach gen ten funkcjonuje słabo i gdy dochodzi do mutacji podstawowego genu SMN1, produkuje bardzo mało białka. Leki powodują jednak jego aktywację – tłumaczy.

A profesor Marcin Czech, były wiceminister zdrowia do spraw polityki lekowej, który doprowadził do zrefundowania w styczniu 2019 roku pierwszej na świecie terapii SMA – nusinersenu, dodaje, że terapia genowa stwarza nadzieję na jednokrotne podanie leku i wyleczenie choroby. - Zolgensma przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci, u których korzystniejsze jest podanie terapii genowej. Z kolei kolejny lek wprowadzony do refundacji – risdiplam - uzupełnia możliwości terapii dla osób, które ze względu na malformacje kręgosłupa nie mogą przyjąć nusinersenu dordzeniowo. Chodzi o pacjentów, u których na skutek nieczynnych mięśni przykręgosłupowych powstają zwyrodnienia kręgosłupa w postaci skoliozy – wyjaśnia.

Dodaje, że terapia genowa ma znaczenie głównie w przypadku dzieci. Z kolei spinraza i risdiplam dają szansę dorosłym. - Dzieci urodzone z wykrytą mutacją będą normalnie się rozwijały, i, ewentualnie, dopiero znajdą się w kręgu zainteresowania neurologów dorosłych, bo ze względu na to, że lek jest nowością, nie znamy efektów jego działania po 10-20 latach. Mamy jednak nadzieję, że ten efekt będzie trwały – dodaje profesor Konrad Rejdak.

Wielka radość pacjentów

- To jest megasukces i wielki przełom – mówi Olga Pańczyk, mama dwojga dzieci z SMA – dwunastoletniego Antoniego i czteroletniej Jaśminy. Gdyby nusinersen lub terapia genowa istniały w 2010 roku, Antoni miałby szansę na normalne życie. Niestety, pierwszy z leków, czyli nusinersen, stosowany jest na świecie od 2016 roku, a w Unii Europejskiej od 2017 roku. – Kiedy rodził się Antek, który był naszym pierwszym dzieckiem, nie mieliśmy pojęcia o rdzeniowym zaniku mięśni. Ani w mojej rodzinie, ani w rodzinie męża, nie było przypadków tej choroby. Co prawda później okazało się, że w obu rodzinach były przypadki śmierci noworodków, ale działo się to w czasach, gdy antybiotyki nie były w ogóle dostępne, więc można było przypuszczać, że przyczyny leżały w infekcji. Chorobę Antka odkryliśmy w czwartym miesiącu jego życia. Okazało się, że słaby odruch ssania i kłopoty z trzymaniem główki i obracaniem się wynikały z choroby – wspomina. Dziś Antek jest dzieckiem leżącym, oddycha przy wsparciu respiratora przez rurkę. Nie potrafi siedzieć, chodzić czy podnosić rąk i nóg. – Niemniej jest sprawny intelektualnie, uczy się w szkole, choć korzysta z indywidualnego nauczania, i dzięki terapii nusinersenem jest coraz silniejszy – zaznacza mama chłopca, który co cztery miesiące jeździ do Centrum Zdrowia Dziecka na dordzeniowe podanie pierwszego refundowanego w Polsce leku. - Przy stopniu zaawansowania choroby u Antka nie ma spektakularnych efektów, ale widzimy, że synek jest mocniejszy, ma siłę głośniej krzyknąć, a w odciążeniu, czyli w wodzie, pojawiają się ruchy nóg i rąk, których wcześniej nie wykonywał. To są efekty niemierzalne w skalach stosowanych w szpitalu, ale niezwykle istotne dla nas, opiekunów. Ogromne znaczenie ma dla nas sam fakt, że choroba nie postępuje – mówi mama Antka. Kolejne dwie córki państwa Pańczyków – dziesięcioletnia Emilia i ośmioletnia Felicja – urodziły się zdrowe.

O chorobie najmłodszej córki, Jaśminy, Olga Pańczyk dowiedziała się jeszcze w ciąży. Wówczas prowadzone już były badania kliniczne terapii genowej. Jeszcze przed urodzeniem Jaśmina została zakwalifikowana do badań w Nowym Jorku. Gdy przyjmowała terapię w nowojorskim szpitalu New York Presbyterian Hospital, miała równo miesiąc. Wcześniej nie miała żadnych objawów, co potwierdził badający ją neurolog, który przyznał, że gdyby nie badania genetyczne, nie stwierdziłby SMA. Dziś jest całkowicie sprawna. – To czterolatka nieróżniąca się od rówieśników – mówi jej mama.

Przyszłość w terapiach genowych

Profesor Marcin Czech, który specjalizuje się w ocenie technologii medycznych (HTA, health technology assessment), podkreśla, że obecnie na świecie istnieje około 400 terapii genowych. Ta stosowana w leczeniu SMA jest jednak pierwszą taką terapią w Polsce.

- Terapie genowe to prawdziwy przełom w leczeniu chorób genetycznych. Polegają one na wprowadzeniu do komórek materiału genetycznego – DNA lub RNA – w celu wywołania konkretnego efektu terapeutycznego. Wykorzystywana jest do zwalczania lub zapobiegania chorobom dziedzicznym, takim właśnie jak rdzeniowy zanik mięśni, niektórym nowotworom, które odporne są na leczenie, oraz infekcjom wirusowym, z którymi nie potrafi sobie poradzić współczesna medycyna. Terapia genowa może działać w trojaki sposób – dezaktywować gen działający nieprawidłowo, zastępować zmutowany gen, który wywołuje chorobę albo wprowadzać do organizmu całkiem nowy gen - tłumaczy.

Z kolei profesor Rejdak dodaje, że zolgensma to jeden z nielicznych przykładów terapii, dzięki której udaje się wyleczyć chorobę. – Nie mieliśmy dotychczas takich przypadków w historii medycyny. Obecnie trwają usilne trwają próby terapii chorób rzadkich w oparciu o defekty genowe, ale na tę chwilę nie ma tak spektakularnych efektów terapeutycznych jak w tej chorobie. Życzylibyśmy sobie takiej terapii na przykład w chorobie Huntingtona, która również doprowadza osoby z jej pełną ekspresją do śmierci. Należy się spodziewać, że takie terapie już niedługo się pojawia– dodaje.

Czym jest rdzieniowy zanik mięśni?

SMA (ang. spinal muscular atrophy) to choroba uwarunkowana genetycznie, wywołana mutacją w genie SMN1, w wyniku której u pacjentów produkowane są niewystarczające ilości białka SMN, niezbędnego do przeżycia neuronów ruchowych. W efekcie dochodzi do stopniowego zaniku i osłabienia mięśni, a w konsekwencji również paraliżu mięśni szkieletowych i oddechowych. Bez właściwego leczenia choroba może doprowadzić do śmierci z powodu niewydolności oddechowej jeszcze przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia.

Chorobę dzieli się na cztery podtypy. Najcięższe jest SMA typu 1 ujawnia się już u niemowląt. Dziecko najpierw traci zdolność poruszania kończynami, a w ciągu dwóch lat dochodzi do pełnego unieruchomienia i niewydolności oddechowej. Do czasu wynalezienia nowoczesnych metod terapii oddechowej i leczenia farmakologicznego, ten typ choroby był najczęstszą przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia.

SMA typu 2 daje objawy już wówczas, gdy dzieci są w stanie samodzielnie siedzieć, a SMA typu 3, gdy już chodzą. Najrzadsza postać choroby, SMA typu 4, ujawnia się w wieku dorosłym. Powoduje wówczas niedowład, osłabienie i przykurcze mięśniowe.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: oasisamuel / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl