W poniedziałek w Elektrociepłowni Będzin, dostarczającej ciepło mieszkańcom Sosnowca, Będzina i Czeladzi, doszło do awarii kotła parowego. Dzień wcześniej zepsuł się wymiennik ciepła. Trwają prace naprawcze, z informacji firmy wynika, że ciepło ma wrócić do mieszkańców pod koniec tygodnia.
- Pragniemy zapewnić, że nasze zespoły techniczne pracują nieustannie, wykorzystując wszelkie dostępne środki, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie zakładu - podała spółka EC Będzin Wytwarzanie w poniedziałkowym komunikacie.
Dzień wcześniej w elektrociepłowni doszło do uszkodzenia wymiennika ciepła, które nie ma bezpośredniego związku z poniedziałkową awarią kotła.
- Obecna sytuacja jest oddzielnym zdarzeniem i nie ma żadnego związku z wcześniejszymi kwestiami technicznymi - poinformowała spółka.
Naprawa może potrwać do końca tygodnia
Pełnomocnik zarządu EC Będzin ds. komunikacji Sławomir Kucharski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że w związku z problemami technicznymi elektrociepłownia czasowo zaprzestała dostaw ciepła. Jego dostarczanie do mieszkańców w całości przejęli operatorzy, czyli lokalne przedsiębiorstwa ciepłownicze, posiadające również własne źródła ciepła. Tym samym mieszkańcy nie powinni odczuć przestoju w elektrociepłowni.
- Jako producent ciepła, nasza rola sprowadza się do dostarczania energii cieplnej do sieci ciepłowniczej operatora systemu ciepłowniczego na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W związku z tym, wszelkie problemy dotyczące ogrzewania w domach czy zakładach pracy powinny być kierowane bezpośrednio do zarządcy nieruchomości lub operatora systemu ciepłowniczego - podała EC Będzin.
Przedstawiciele elektrociepłowni prognozują, że po zakończeniu naprawy wznowienie dostaw ciepła z EC Będzin do operatorów powinno nastąpić pod koniec tego tygodnia.
Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock