Skierowania na badania specjalistyczne u lekarza rodzinnego nie tak szybko. Falstart ministerialnej reformy

Źródło:
tvn24.pl
Lekarze pilnie poszukiwani
Lekarze pilnie poszukiwaniTVN24
wideo 2/3
Lekarze pilnie poszukiwani. Materiał magazynu "Polska i Świat"TVN24

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej staje się faktem - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Tymczasem wnioski do NFZ o przystąpienie do programu złożyło tylko 77 na około dziewięć tysięcy wszystkich poradni POZ w Polsce. - Minister Adam Niedzielski złożył obietnicę bez pokrycia - komentują lekarze i wyjaśniają, dlaczego.

"Opieka koordynowana w POZ staje się faktem. Dyrektor śląskiego oddziału NFZ podpisał właśnie umowę z pierwszą przychodnią w kraju. Dla pacjentów oznacza to poradę specjalisty bez kolejki już w POZ i badania diagnostyczne zlecone już w przychodni" - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia 21 października. To jedyna poradnia, w której opieka koordynowana ma szansę wystartować już w listopadzie.

Kolejne 77, które, jak dowiedziało się tvn24.pl, złożyły wnioski o przystąpienie do nowego świadczenia, dopiero w listopadzie prawdopodobnie podpisze umowy. - Prawidłowo wypełnione wnioski są rozpatrywane przez NFZ w terminie 20 dni od dnia ich złożenia - mówi nam rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

Liczbę wszystkich poradni POZ w kraju ocenia się na dziewięć tysięcy.

Badania specjalistyczne u lekarza rodzinnego

Przypomnijmy: opieka koordynowana zakłada poszerzenie listy badań, na które może kierować lekarz POZ w ramach czterech ścieżek: kardiologicznej, pulmonologicznej, diabetologicznej i endokrynologicznej. Pacjenci cierpiący na najbardziej powszechne choroby z tych dziedzin, a więc na przykład nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę, cukrzycę czy nadczynność lub niedoczynność tarczycy, po skierowania na najpopularniejsze badania nie będą musieli zgłaszać się do specjalisty.

Na echo serca, Holter EKG, spirometrię z próbą rozkurczową, USG doppler naczyń kończyn dolnych czy celowaną biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy będzie mógł ich skierować lekarz POZ. To oszczędzi im wędrówek od gabinetu do gabinetu i przyspieszy diagnostykę. Odciąży też specjalistów, którzy będą mogli zająć się nowymi i skomplikowanymi przypadkami. Warunkiem prowadzenia pacjentów z najpowszechniejszymi chorobami w POZ jest ustabilizowana choroba. W innym przypadku zajmą się nimi lekarze specjalizujący się w kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

Opieka koordynowana zakłada także stworzenie indywidualnego planu opieki, a także większy dostęp do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych. Pacjent ma być prowadzony przez koordynatora przez kolejne etapy leczenia i uzyskiwać podpowiedzi, gdzie wykonać badania.

Za mało specjalistów, jeszcze mniej chętnych

Dlaczego na przystąpienie do programu zdecydowało się ledwie kilkadziesiąt placówek? - Bo mało kto spełnia kryteria - dysponuje odpowiednią kadrą i jest w stanie zapewnić pacjentom dostęp do specjalisty albo części badań - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspertka Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, lekarka medycyny rodzinnej prowadząca poradnię POZ w Białymstoku.

Program, przedstawiany przez ministerstwo jako ogromne ułatwienie dla pacjentów, obwarowany jest wieloma warunkami. Poradnia, która przystąpi do opieki w jednej z czterech ścieżek: kardiologicznej, pulmonologicznej, diabetologicznej i endokrynologicznej, musi zapewnić chorym dostęp do specjalisty w jednej z tych dziedzin. A o nich niezwykle trudno, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Kierowania w POZ nie tak szybkoShutterstock

Według Centralnego Rejestru Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, diabetologów wykonujących zawód jest zaledwie 1580, endokrynologów 1680, a pulmonologów, czyli specjalistów chorób płuc - 2837. I, podobnie jak kardiologów, których jest 5199, większość pracuje w dużych miastach. Dla porównania, przyjmujących w POZ medyków rodzinnych jest 11 737, internistów 29 341, a pediatrów 15 258. Należy dodać, że interniści i pediatrzy pracują też w szpitalach.

Dlatego, zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego, umowy na opiekę koordynowaną podpiszą głównie centra medyczne. Zatrudniają bowiem głównie specjalistów i cały czas mają ich na miejscu. Tyle że centra medyczne znajdują się głównie w dużych miastach, gdzie dostęp do leczenia i tak jest lepszy niż na prowincji. - Co prawda, po apelach lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, ministerstwo zniosło wymóg określenia sztywnych godzin, w których dostępny będzie specjalista współpracujący z POZ, ale nie zmienia to faktu, że do programu przystąpią pasjonaci, gotowi wydzwaniać po kolegach ze studiów w poszukiwaniu innych pasjonatów wśród specjalistów - ocenia lekarka.

Połowa stawki rynkowej za badanie

Dlaczego specjalista musi być pasjonatem? Bo stawki, jakie może im zaproponować poradnia POZ, stanowią mniej niż połowę tych rynkowych. - Na konsultację lekarz - lekarz przewidziano 80 złotych, a lekarz - pacjent - 120 złotych - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch. Tymczasem, jak wynika z informacji umieszczanych na portalu "Znany Lekarz", gdzie medycy podają stawkę za wizytę, konsultacja diabetologiczna oscyluje wokół 200 złotych, przy czym w Warszawie może kosztować nawet 450 złotych.

Dysproporcje występują także w przypadku badań. - Za badanie dopplerowskie i echo serca przewidziano 106 złotych, podczas gdy na rynku kosztują 250 złotych. Jak mam znaleźć lekarza, który wykona je za blisko 60 procent mniej? - pyta lekarka.

I dodaje, że miliard złotych rocznie przeznaczanych na opiekę koordynowaną robi wrażenie, tym bardziej, że budżet na całą podstawową opiekę zdrowotną wynosi 17 miliardów złotych. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, a ściślej stawkach przewidzianych na poszczególne świadczenia. I limitach, jakie przysługują poradni o określonej liczbie pacjentów.

Z obliczeń ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wynika, że na poradnię, do której zapisanych jest trzy tysiące pacjentów, w ramach budżetu powierzonego w opiece koordynowanej w poszczególnych zakresach przeznaczono od 400 do 1200 złotych. Najbardziej opłacalny jest zakres kardiologiczny. W przypadku umowy z NFZ na 12 tysięcy złotych miesięcznie, na kardiologię przeznaczone zostanie 9 tysięcy złotych, a 3 tysiące złotych łącznie na kolejne trzy zakresy.

Eksperci wyliczyli, że żeby opieka koordynowana nie przynosiła straty, umowa z Funduszem musi wynosić co najmniej 20 tysięcy złotych miesięcznie. Za 400 złotych można zlecić konsultację specjalistyczną dla jednego pacjenta i ewentualnie jedno badanie. A gdzie środki na zatrudnienie koordynatora? Poradnia musiałaby dopłacać z własnych pieniędzy. I to sporo.

Biurokracja

Składanie podania jest procesem karkołomnym, jest ono niemal tak drobiazgowe, jak podanie na uruchomienie poradni POZ, choć NFZ jest już w posiadaniu wszystkich tych danych. W dodatku ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej na płycie CD, podczas gdy wiele gabinetów ma już nowoczesne komputery bez nagrywarek.

- A jak już znajdziemy chcących z nami współpracować specjalistów, musimy ich wykazać w NFZ-owskim Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI), a oni, podpisując z nami umowę, muszą zaznaczyć, że poddadzą się kontroli NFZ. Nie każdy ma na to ochotę. Mówią: nie chce mieć z NFZ nic wspólnego. To dodatkowo zawęża i tak wąską grupę chętnych. A jak już zgodzą się na ten warunek, słyszą, że muszą założyć swoje konto w SZOI i nas w nim zgłosić. Nie wystarcza, że my ich zgłosimy - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch. - NFZ nie ma interesu, by nam ten proces ułatwiać, bo im mniej poradni podpisze umowy na opiekę koordynowaną, tym mniej pieniędzy wyda - dodaje.

Nie rewolucja, a ewolucja

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, ocenia, że opieka koordynowana w POZ "będzie się dokonywać przez lata". Trudno więc spodziewać się, że od listopada każdy pacjent będzie mógł wejść do gabinetu swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i powiedzieć: "ma pan większe możliwości, więc poproszę badanie Holterem i dopplerowskie USG".

- Opieka koordynowana to koncepcja zmiany sposobu podejścia do pacjenta, w której lekarz POZ będzie mógł wykonać zlecone przez siebie badania w ramach ścieżek w zależności od stanu pacjenta i możliwości diagnostycznych. Ale to lekarz zdecyduje, jakie badania i kiedy mają zostać wykonane - podkreśla Tomasz Zieliński. Dodaje, że nie każda poradnia podpisze umowę na wszystkie zakresy, bo musi mieć potencjał, by wystartować w danej ścieżce terapeutycznej. 

A Joanna Zabielska-Cieciuch dodaje: - Zapowiadając, że od 1 października pacjenci będą mogli dostać od lekarza POZ skierowanie na Holter, minister Adam Niedzielski złożył obietnicę bez pokrycia i naraził lekarzy na nieprzyjemności. To my musimy się teraz tłumaczyć, dlaczego jeszcze nie mamy takich możliwości - podsumowuje lekarka.

Dlaczego od 1 października? Wówczas bowiem w życie weszła nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. I gdyby akt wykonawczy do ustawy, czyli zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ukazało się odpowiednio wcześniej, być może chętni lekarze mieliby szansę podpisać z NFZ umowę na nowe świadczenia. Nie mieli jednak na to szansy, bowiem zarządzenie ukazało się w czwartek 29 września wieczorem, a jeden dzień nie wystarczył nawet na zapoznanie się z wymogami, nie mówiąc już o złożeniu oferty.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wicepremier i minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Chorwacji Josip Dabro z prawicowego Ruchu Ojczyźnianego złożył rezygnację ze stanowiska po opublikowaniu przez dziennikarzy nagrania, na którym strzela z pistoletu przez okno jadącego samochodu.

Dymisja wicepremiera po wycieku nagrania. Strzelał z jadącego auta

Dymisja wicepremiera po wycieku nagrania. Strzelał z jadącego auta

Źródło:
PAP

Prawdziwym celem Karola Nawrockiego jest nawet nie jego prezydentura, ale umożliwienie powrotu PiS do władzy. Będzie robił wszystko, żeby sypać piach w tryby. Będzie nawet takim Dudą 2.0 - ocenił w "Jeden na jeden" europoseł PSL Adam Jarubas. Mówił, że w przypadku wygranej kandydata PiS "spoistość koalicji byłaby wystawiona na jeszcze większy test niż do tej pory".

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

Źródło:
TVN24

Powoływała się na rzekome wpływy w instytucjach państwowych i obiecywała pośrednictwo w uzyskaniu dotacji z budżetu państwa. Według śledczych, 56-latka z Mazowsza przyjęła łapówki w łącznej kwocie co najmniej 500 tysięcy złotych. Usłyszała zarzuty i trafiła do aresztu.

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

Źródło:
PAP

Do trzech lat więzienia grozi 22-latkowi, który w autobusie podszedł do 15-latka i przyłożył mu do głowy pistolet gazowy. Młody mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania gróźb pozbawienia życia oraz narażenia małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

"W autobusie przyłożył nastolatkowi pistolet do głowy i zapytał czy się boi"

"W autobusie przyłożył nastolatkowi pistolet do głowy i zapytał czy się boi"

Źródło:
tvn24.pl

Nocne niebo na chwilę się rozświetliło, a potem mieszkańcy Tarnowa usłyszeli głośny huk na tyle głośny, że w niektórych samochodach włączyły się alarmy. Monika Darnobyt, rzeczniczka Grupy Azoty przekazuje, że doszło do eksplozji na terenie elektrociepłowni w Tarnowie. - Nikt nie ucierpiał, zadziałały systemy antyeksplozyjne - przekazała.

Błysk na niebie, a potem przerażający huk. Eksplozja na terenie elektrociepłowni

Błysk na niebie, a potem przerażający huk. Eksplozja na terenie elektrociepłowni

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, którzy zaangażowaliby się w działania wpływające na wybory w Polsce - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, że nawet "mała relacja" z obcym wywiadem to szpiegostwo, które jest surowo karane.

Minister ostrzega: rosyjskie służby chcą werbować Polaków, by wpłynąć na wybory

Minister ostrzega: rosyjskie służby chcą werbować Polaków, by wpłynąć na wybory

Źródło:
PAP, RMF

Około 350 osób ma stracić pracę w Black Red White - poinformował tvn24.pl Powiatowy Urząd Pracy w Przeworsku. Wcześniej informowaliśmy o zapowiedzi zamknięcia zakładu w tym mieście i zwolnienia 220 pracowników.

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Źródło:
tvn24.pl

Regulator, czyli Wody Polskie, będzie mógł zablokować podwyżkę ceny wody, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewniło Ministerstwo Infrastruktury. Resort zabrał także głos w sprawie taryf progresywnych, które po zmianie przepisów będą mogły wprowadzać gminy.

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Źródło:
PAP

Czy Julia Wieniawa jest milionerką? Przyznaje, że tak. Młoda artystka gra, śpiewa i działa w mediach społecznościowych. Zadebiutowała w wieku 14 lat. O szczegółach zarobków nie chce mówić, bo według niej "pieniądze lubią ciszę". Wieniawa przyznaje, że czasem ulega fanaberiom, ale zaczęła to robić dopiero, gdy osiągnęła "podstawę finansową". - Często ludzie, jak zarobią pierwsze większe pieniądze, to już wtedy idą kupić sobie drogi samochód, albo drogą torebkę - stwierdza.

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

W Golcowej na Podkarpaciu strażacy próbują wyciągnąć ze studni mężczyznę, którego przysypała ziemia. Akcja jest trudna, bo ziemia może się ponownie osunąć.

Mężczyznę w studni przysypała go ziemia

Mężczyznę w studni przysypała go ziemia

Źródło:
tvn24.pl

Od listopadowej premiery filmu fabularnego o Simonie Kossak - najsłynniejszej popularyzatorce nauki kojarzonej z ochroną Puszczy Białowieskiej - minęły dwa miesiące. Tymczasem w nadchodzących dniach do okrągłego stołu, który ma określić rozwój puszczy przez następne 20 lat, zasiądą ekolodzy, leśnicy, samorządowcy i naukowcy. Wśród nich będą ludzie, którzy jeszcze pamiętają zmarłą w 2007 roku Simonę Kossak.

W najbliższych dniach będzie ważył się los Puszczy Białowieskiej na nadchodzące 20 lat

W najbliższych dniach będzie ważył się los Puszczy Białowieskiej na nadchodzące 20 lat

Źródło:
tvn24.pl

Apuseni - pasmo górskie w Rumunii - było widać ze szczytu Duże Jasło w Bieszczadach. Szczyt Varful Britei jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem zaobserwowanym dotychczas z Polski. Pozwoliło na to okno pogodowe.

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Źródło:
tvn24.pl

Za sprawą marznących opadów na drogach części kraju w sobotę wieczorem może zrobić się ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Źródło:
IMGW

Wierzymy, że koniec tego skorumpowanego reżimu jest bliski - powiedzieli w piątek wieczorem uczestnicy protestu przed siedzibą serbskiego nadawcy publicznego RTS w Belgradzie. Zgromadzeni zebrali się na apel studentów, którzy od tygodni prowadzą protest i blokują 60 wydziałów uniwersyteckich w całym kraju.

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

Źródło:
PAP

Wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji Tibor Gaszpar, jeden z najbliższych współpracowników premiera Roberta Ficy, z którym odwiedził w ostatnich dniach Moskwę, zasugerował w piątek wieczorem na antenie telewizji państwowej STVR, że kraj może wystąpić z Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką sugestię odrzucił prezydent Peter Pellegrinii.

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Źródło:
PAP

Były prezydent Boliwii Evo Morales ma zostać aresztowany - zdecydował sąd. Prokuratura zarzuca mu, że utrzymywał relacje seksualne z niepełnoletnią dziewczyną, która w 2016 roku, wówczas jako 15-latka, miała zajść z nim w ciążę. Morales nie stawił się na rozprawie sądowej.

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Źródło:
PAP
Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Awaria wodociągowa była prawdopodobnie przyczyną pęknięcia, a następnie zawalenia części ściany budynku przy ulicy Bernardyńskiej w centrum Lublina. Nadzór budowlany oceni, czy kamienica nadaje się do dalszego użytkowania. 14 osób zostało ewakuowanych.

Runęła część kamienicy, ewakuowano 14 osób. Przyczyną była prawdopodobnie woda

Runęła część kamienicy, ewakuowano 14 osób. Przyczyną była prawdopodobnie woda

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Klient jednego z marketów na Woli został zatrzymany przez policję. Okazało się, że zamienił kody kreskowe towarów, aby zapłacić mniej za zakup zestawu elektronarzędzi wartego niemal dwa tysiące złotych. W kasie samoobsługowej zeskanował etykietę o wiele tańszego młota udarowego.

Podmienił kody kreskowe, by "zaoszczędzić"

Podmienił kody kreskowe, by "zaoszczędzić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ponad dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych nie jest pierwszym byłym prezydentem, który wróci do Białego Domu, ale z pewnością będzie pierwszym, który obejmie urząd z wyrokiem w sprawie karnej. W poniedziałek odbędzie się inauguracja prezydentury Donalda Trumpa. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie byłoby mnie tutaj. Byłam wcześniakiem, który korzystał ze sprzętu WOŚP. Jestem bardzo wdzięczna i pomagam od zawsze - mówiła w TVN24 wokalistka Bryska. Przygotowała dwie aukcje - można wylicytować dwie różowe peruki oraz wspólną metamorfozę.

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Źródło:
TVN24

Co piąta skarga na pracodawcę w Polsce, to ta złożona w Warszawie. W 2024 roku inspektorzy pracy w stolicy nałożyli na firmy i instytucje blisko 2,4 tys. mandatów na kwotę ok. 3 mln złotych. To oznacza, że średnia wysokość mandatu wynosiła zaledwie 1,3 tys. zł. Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl na "piramidalne struktury podwykonawców". - Czasami to sam pracownik nie wie, dla kogo pracuje - przyznaje.

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski w poniedziałek zakończy swoją misję w roli ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Opublikował pożegnalny film, w którym dzieli się istotnymi osiągnięciami w relacjach polsko-amerykańskich i ważnymi momentami swojej kadencji.

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

Źródło:
TVN24

Budowa tunelu kolejowego pod Łodzią to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie w kraju. Oficjalnie do końca przyszłego roku - chociaż ten termin najpewniej będzie przesunięty w związku z przedłużającym się postojem jednej z maszyn - pod miastem mają kursować pociągi, które stworzą coś na kształt "łódzkiego metra". Równolegle budowane są trzy nowe podziemne przystanki kolejowe. Odwiedziliśmy z kamerą jeden z nich.

Zobacz "łódzkie metro" od środka

Zobacz "łódzkie metro" od środka

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium