Skierowania na badania specjalistyczne u lekarza rodzinnego nie tak szybko. Falstart ministerialnej reformy

Źródło:
tvn24.pl
Lekarze pilnie poszukiwani
Lekarze pilnie poszukiwaniTVN24
wideo 2/3
Lekarze pilnie poszukiwani. Materiał magazynu "Polska i Świat"TVN24

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej staje się faktem - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Tymczasem wnioski do NFZ o przystąpienie do programu złożyło tylko 77 na około dziewięć tysięcy wszystkich poradni POZ w Polsce. - Minister Adam Niedzielski złożył obietnicę bez pokrycia - komentują lekarze i wyjaśniają, dlaczego.

"Opieka koordynowana w POZ staje się faktem. Dyrektor śląskiego oddziału NFZ podpisał właśnie umowę z pierwszą przychodnią w kraju. Dla pacjentów oznacza to poradę specjalisty bez kolejki już w POZ i badania diagnostyczne zlecone już w przychodni" - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia 21 października. To jedyna poradnia, w której opieka koordynowana ma szansę wystartować już w listopadzie.

Kolejne 77, które, jak dowiedziało się tvn24.pl, złożyły wnioski o przystąpienie do nowego świadczenia, dopiero w listopadzie prawdopodobnie podpisze umowy. - Prawidłowo wypełnione wnioski są rozpatrywane przez NFZ w terminie 20 dni od dnia ich złożenia - mówi nam rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

Liczbę wszystkich poradni POZ w kraju ocenia się na dziewięć tysięcy.

Badania specjalistyczne u lekarza rodzinnego

Przypomnijmy: opieka koordynowana zakłada poszerzenie listy badań, na które może kierować lekarz POZ w ramach czterech ścieżek: kardiologicznej, pulmonologicznej, diabetologicznej i endokrynologicznej. Pacjenci cierpiący na najbardziej powszechne choroby z tych dziedzin, a więc na przykład nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę, cukrzycę czy nadczynność lub niedoczynność tarczycy, po skierowania na najpopularniejsze badania nie będą musieli zgłaszać się do specjalisty.

Na echo serca, Holter EKG, spirometrię z próbą rozkurczową, USG doppler naczyń kończyn dolnych czy celowaną biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy będzie mógł ich skierować lekarz POZ. To oszczędzi im wędrówek od gabinetu do gabinetu i przyspieszy diagnostykę. Odciąży też specjalistów, którzy będą mogli zająć się nowymi i skomplikowanymi przypadkami. Warunkiem prowadzenia pacjentów z najpowszechniejszymi chorobami w POZ jest ustabilizowana choroba. W innym przypadku zajmą się nimi lekarze specjalizujący się w kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

Opieka koordynowana zakłada także stworzenie indywidualnego planu opieki, a także większy dostęp do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych. Pacjent ma być prowadzony przez koordynatora przez kolejne etapy leczenia i uzyskiwać podpowiedzi, gdzie wykonać badania.

Za mało specjalistów, jeszcze mniej chętnych

Dlaczego na przystąpienie do programu zdecydowało się ledwie kilkadziesiąt placówek? - Bo mało kto spełnia kryteria - dysponuje odpowiednią kadrą i jest w stanie zapewnić pacjentom dostęp do specjalisty albo części badań - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspertka Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, lekarka medycyny rodzinnej prowadząca poradnię POZ w Białymstoku.

Program, przedstawiany przez ministerstwo jako ogromne ułatwienie dla pacjentów, obwarowany jest wieloma warunkami. Poradnia, która przystąpi do opieki w jednej z czterech ścieżek: kardiologicznej, pulmonologicznej, diabetologicznej i endokrynologicznej, musi zapewnić chorym dostęp do specjalisty w jednej z tych dziedzin. A o nich niezwykle trudno, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Kierowania w POZ nie tak szybkoShutterstock

Według Centralnego Rejestru Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, diabetologów wykonujących zawód jest zaledwie 1580, endokrynologów 1680, a pulmonologów, czyli specjalistów chorób płuc - 2837. I, podobnie jak kardiologów, których jest 5199, większość pracuje w dużych miastach. Dla porównania, przyjmujących w POZ medyków rodzinnych jest 11 737, internistów 29 341, a pediatrów 15 258. Należy dodać, że interniści i pediatrzy pracują też w szpitalach.

Dlatego, zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego, umowy na opiekę koordynowaną podpiszą głównie centra medyczne. Zatrudniają bowiem głównie specjalistów i cały czas mają ich na miejscu. Tyle że centra medyczne znajdują się głównie w dużych miastach, gdzie dostęp do leczenia i tak jest lepszy niż na prowincji. - Co prawda, po apelach lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, ministerstwo zniosło wymóg określenia sztywnych godzin, w których dostępny będzie specjalista współpracujący z POZ, ale nie zmienia to faktu, że do programu przystąpią pasjonaci, gotowi wydzwaniać po kolegach ze studiów w poszukiwaniu innych pasjonatów wśród specjalistów - ocenia lekarka.

Połowa stawki rynkowej za badanie

Dlaczego specjalista musi być pasjonatem? Bo stawki, jakie może im zaproponować poradnia POZ, stanowią mniej niż połowę tych rynkowych. - Na konsultację lekarz - lekarz przewidziano 80 złotych, a lekarz - pacjent - 120 złotych - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch. Tymczasem, jak wynika z informacji umieszczanych na portalu "Znany Lekarz", gdzie medycy podają stawkę za wizytę, konsultacja diabetologiczna oscyluje wokół 200 złotych, przy czym w Warszawie może kosztować nawet 450 złotych.

Dysproporcje występują także w przypadku badań. - Za badanie dopplerowskie i echo serca przewidziano 106 złotych, podczas gdy na rynku kosztują 250 złotych. Jak mam znaleźć lekarza, który wykona je za blisko 60 procent mniej? - pyta lekarka.

I dodaje, że miliard złotych rocznie przeznaczanych na opiekę koordynowaną robi wrażenie, tym bardziej, że budżet na całą podstawową opiekę zdrowotną wynosi 17 miliardów złotych. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, a ściślej stawkach przewidzianych na poszczególne świadczenia. I limitach, jakie przysługują poradni o określonej liczbie pacjentów.

Z obliczeń ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wynika, że na poradnię, do której zapisanych jest trzy tysiące pacjentów, w ramach budżetu powierzonego w opiece koordynowanej w poszczególnych zakresach przeznaczono od 400 do 1200 złotych. Najbardziej opłacalny jest zakres kardiologiczny. W przypadku umowy z NFZ na 12 tysięcy złotych miesięcznie, na kardiologię przeznaczone zostanie 9 tysięcy złotych, a 3 tysiące złotych łącznie na kolejne trzy zakresy.

Eksperci wyliczyli, że żeby opieka koordynowana nie przynosiła straty, umowa z Funduszem musi wynosić co najmniej 20 tysięcy złotych miesięcznie. Za 400 złotych można zlecić konsultację specjalistyczną dla jednego pacjenta i ewentualnie jedno badanie. A gdzie środki na zatrudnienie koordynatora? Poradnia musiałaby dopłacać z własnych pieniędzy. I to sporo.

Biurokracja

Składanie podania jest procesem karkołomnym, jest ono niemal tak drobiazgowe, jak podanie na uruchomienie poradni POZ, choć NFZ jest już w posiadaniu wszystkich tych danych. W dodatku ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej na płycie CD, podczas gdy wiele gabinetów ma już nowoczesne komputery bez nagrywarek.

- A jak już znajdziemy chcących z nami współpracować specjalistów, musimy ich wykazać w NFZ-owskim Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI), a oni, podpisując z nami umowę, muszą zaznaczyć, że poddadzą się kontroli NFZ. Nie każdy ma na to ochotę. Mówią: nie chce mieć z NFZ nic wspólnego. To dodatkowo zawęża i tak wąską grupę chętnych. A jak już zgodzą się na ten warunek, słyszą, że muszą założyć swoje konto w SZOI i nas w nim zgłosić. Nie wystarcza, że my ich zgłosimy - tłumaczy Joanna Zabielska-Cieciuch. - NFZ nie ma interesu, by nam ten proces ułatwiać, bo im mniej poradni podpisze umowy na opiekę koordynowaną, tym mniej pieniędzy wyda - dodaje.

Nie rewolucja, a ewolucja

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, ocenia, że opieka koordynowana w POZ "będzie się dokonywać przez lata". Trudno więc spodziewać się, że od listopada każdy pacjent będzie mógł wejść do gabinetu swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i powiedzieć: "ma pan większe możliwości, więc poproszę badanie Holterem i dopplerowskie USG".

- Opieka koordynowana to koncepcja zmiany sposobu podejścia do pacjenta, w której lekarz POZ będzie mógł wykonać zlecone przez siebie badania w ramach ścieżek w zależności od stanu pacjenta i możliwości diagnostycznych. Ale to lekarz zdecyduje, jakie badania i kiedy mają zostać wykonane - podkreśla Tomasz Zieliński. Dodaje, że nie każda poradnia podpisze umowę na wszystkie zakresy, bo musi mieć potencjał, by wystartować w danej ścieżce terapeutycznej. 

A Joanna Zabielska-Cieciuch dodaje: - Zapowiadając, że od 1 października pacjenci będą mogli dostać od lekarza POZ skierowanie na Holter, minister Adam Niedzielski złożył obietnicę bez pokrycia i naraził lekarzy na nieprzyjemności. To my musimy się teraz tłumaczyć, dlaczego jeszcze nie mamy takich możliwości - podsumowuje lekarka.

Dlaczego od 1 października? Wówczas bowiem w życie weszła nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. I gdyby akt wykonawczy do ustawy, czyli zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ukazało się odpowiednio wcześniej, być może chętni lekarze mieliby szansę podpisać z NFZ umowę na nowe świadczenia. Nie mieli jednak na to szansy, bowiem zarządzenie ukazało się w czwartek 29 września wieczorem, a jeden dzień nie wystarczył nawet na zapoznanie się z wymogami, nie mówiąc już o złożeniu oferty.

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek około południa rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na Odessę. Zginęło ośmiu cywilów, a co najmniej 18 zostało rannych - przekazały władze regionu.

Horror w Odessie. "Wróg podstępnie skierował rakietę"

Horror w Odessie. "Wróg podstępnie skierował rakietę"

Źródło:
NV, tvn24.pl, PAP

W poniedziałek premier Donald Tusk opublikował wyniki zapowiadanego "wielkiego sondażu" dotyczącego szans Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego w wyborach prezydenckich. "Rafał Trzaskowski pokonuje kandydata PiS w pierwszej turze 40 do 28, a w drugiej 57 do 43. Radek Sikorski w pierwszej przegrywa z kandydatem PiS 28 do 30, ale w drugiej wygrywa 54 do 46" - przekazał premier.

Trzaskowski czy Sikorski? Tusk publikuje wyniki sondażu

Trzaskowski czy Sikorski? Tusk publikuje wyniki sondażu

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano w części Polski padał śnieg, a zdjęcia i nagrania dokumentujące pogodę otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wynika z prognoz, w kolejnych dniach powinniśmy przygotować się na bardziej obfite zimowe opady.

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

To "decydujący moment" w walce z Rosją - ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, reagując na decyzję Joe Bidena w sprawie zezwolenia Ukrainie na użycie amerykańskich pocisków do ataków na cele w głębi Rosji. Prezydent Polski Andrzej Duda stwierdził, że decyzja Bidena była bardzo ważna, "być może nawet przełomowa w tej wojnie". Rzecznik Kremla tymczasem ostrzega przed "dolewaniem oliwy do ognia" i "zaangażowaniem USA w konflikt".

"Nadszedł ten dzień. To decydujący moment w walce z agresorem"

"Nadszedł ten dzień. To decydujący moment w walce z agresorem"

Źródło:
PAP, RIA Nowosti, tvn24.pl

Nie żyje Władimir Szkliarow, jeden z najwybitniejszych tancerzy baletowych świata - informuje "The New York Times", powołując się na Teatr Maryjski w Petersburgu, w którym występował zmarły. Komitet śledczy wszczął śledztwo w sprawie i podaje wstępnie, że przyczyną był wypadek.

Nie żyje rosyjska gwiazda baletu. Władimir Szkliarow wypadł z balkonu

Nie żyje rosyjska gwiazda baletu. Władimir Szkliarow wypadł z balkonu

Źródło:
The New York Times, BBC

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP
18 godzin nagrań z przedszkola. "Proszę pani, jak to przesłuchałam, przeżyłam załamanie nerwowe"

18 godzin nagrań z przedszkola. "Proszę pani, jak to przesłuchałam, przeżyłam załamanie nerwowe"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińskie drony po raz pierwszy zaatakowały miasto Iżewsk w rosyjskiej Udmurcji. Iżewsk słynie z produkcji karabinków automatycznych AK, jednak celem bezzałogowców był zakład Kupoł, gdzie są wytwarzane systemy obrony powietrznej i inny sprzęt wojskowy.

Ukraiński Latający Lis uderzył w miasto kałasznikowów. 1200 kilometrów od granicy

Ukraiński Latający Lis uderzył w miasto kałasznikowów. 1200 kilometrów od granicy

Źródło:
The Moscow Times, NV, Defense Express

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

18-letni kierowca i jego 19-letnia pasażerka trafili do szpitala po tym, jak w Głogowie na Dolnym Śląsku wjechali samochodem w słup oświetleniowy. Uderzenie było tak silne, że z bmw wypadł silnik. Policja ma wstępne ustalenia.

Bmw ścięło słup, silnik wylądował na ulicy. Ranni nastolatkowie

Bmw ścięło słup, silnik wylądował na ulicy. Ranni nastolatkowie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

87-latek z Kielc od pięciu lat był stałym gościem lokalnej restauracji. Na obiad przychodził tam codziennie. Gdy jednak pewnego dnia się nie pojawił, zaniepokojona obsługa wezwała służby do jego mieszkania. To prawdopodobnie uratowało mu życie.

Pewnego dnia 87-latek nie przyszedł na obiad, zareagowała pracownica. To uratowało mu życie

Pewnego dnia 87-latek nie przyszedł na obiad, zareagowała pracownica. To uratowało mu życie

Źródło:
tvn24.pl

Jadąc jedną z ulic w Piasecznie, zjechał na sąsiedni pas i bez powodu gwałtownie zahamował, doprowadzając do kolizji z innym autem - podała policja. Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu. Kierowca stracił już prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

"Gwałtownie i celowo wcisnął hamulec, doprowadzając do kolizji"

"Gwałtownie i celowo wcisnął hamulec, doprowadzając do kolizji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po 2017 roku podejrzewaliśmy, że jesteśmy podsłuchiwani. Szczególnie w momencie, kiedy otwarcie stanęliśmy naprzeciw decyzjom politycznym ówczesnego ministra sprawiedliwości (Zbigniewa Ziobry - red.) - powiedziała sędzia Beata Morawiec, która w poniedziałek była przesłuchiwana przez sejmową komisję do spraw Pegasusa. - Były głuche telefony, rozmowy, w czasie których był pogłos - wyliczała Morawiec i przyznała, że na niektórych spotkaniach sędziowie chowali telefony, aby nie ułatwiać służbom inwigilacji.

Sędzia Morawiec przed komisją do spraw Pegasusa. "Dziwne rzeczy działy się z telefonami"

Sędzia Morawiec przed komisją do spraw Pegasusa. "Dziwne rzeczy działy się z telefonami"

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci poszukują mężczyzny podejrzewanego o dokonanie płatności cudzą kartą w kilku punktach usługowych na terenie Białołęki. Opublikowali jego zdjęcia i proszą o kontakt osoby, które go rozpoznają.

"Mężczyznę widocznego na zdjęciach zachęcamy do kontaktu"

"Mężczyznę widocznego na zdjęciach zachęcamy do kontaktu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Dwaj mężczyźni w maskach z młotami weszli w nocy z 10 na 11 listopada do kantoru w Szczecinie. Przez niemal minutę próbowali rozbić szybę w okienku kasowym, ale nie osiągnęli celu. Prawdopodobnie spłoszył ich alarm i pracownik sąsiedniego kantoru. W poniedziałek policja poinformowała, że zatrzymano sprawców. Właściciele placówki opublikowali nagranie z monitoringu w mediach społecznościowych.

Weszli z młotami i próbowali obrabować kantor. Podejrzani zatrzymani

Weszli z młotami i próbowali obrabować kantor. Podejrzani zatrzymani

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ponad 65 proc. respondentów badanych przez IBRiS chce, by 24 grudnia był dniem wolnym od pracy. Sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej" pokazuje zdecydowane i ponadpartyjne poparcie dla rozpatrywanego przez Sejm projektu wolnych Wigilii.

Polacy zgodnie o wolnej Wigilii. Nowy sondaż

Polacy zgodnie o wolnej Wigilii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Słabsze tempo wzrostu gospodarczego zwiększa prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych - przekazał w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jak dodał, na pierwsze obniżki trzeba będzie poczekać co najmniej do marca przyszłego roku.

Rosną szanse na cięcia stóp procentowych. Członek RPP komentuje

Rosną szanse na cięcia stóp procentowych. Członek RPP komentuje

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Nie żyje ocalały z Holokaustu Tadeusz Jakubowicz. Od ponad 20 lat pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Nie żyje Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej

Nie żyje Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej

Źródło:
PAP

Turcja nie pozwoliła, by samolot z prezydentem Izraela Izaakiem Herzogiem przeleciał przez jej przestrzeń powietrzną w drodze na szczyt klimatyczny COP29 w Azerbejdżanie - informuje Bloomberg.

Turcy zamknęli prezydentowi Izraela "najkrótszą i najbezpieczniejszą trasę"

Turcy zamknęli prezydentowi Izraela "najkrótszą i najbezpieczniejszą trasę"

Źródło:
PAP

Plany Władimira Putina są dalekosiężne i nie zmieni tego żadne zawieszenie broni - oceniła w rozmowie politolożka Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podsumowując prawie tysiąc dni trwania inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Jej zdaniem, Putin "zmienił Rosję w państwo zbójeckie, które z agresji uczyniło sztukę uprawiania polityki".

Putin chce "terminacji" Ukrainy, ale "pozwala się kanibalizować". Jakie ma dalsze plany?

Putin chce "terminacji" Ukrainy, ale "pozwala się kanibalizować". Jakie ma dalsze plany?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jacek Sutryk ma teraz związane ręce i nie może pokazać, co tak naprawdę jest w papierach - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Według Karnowskiego "mankament prawny" w sprawie Sutryka polega na tym, że postępowanie nie jest jawne.

Karnowski o "mankamencie prawnym". "Sutryk ma teraz związane ręce"

Karnowski o "mankamencie prawnym". "Sutryk ma teraz związane ręce"

Źródło:
TVN24

W piątek Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski zmierzą się w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, które wyłonią kandydata tego ugrupowania na prezydenta. W poniedziałek od rana obaj politycy zabiegają o głosy. Sikorski publikuje wpisy z "priorytetami", którymi ma się kierować podczas prezydentury, a Trzaskowski napisał "list do przyjaciół z KO", w którym wylicza cechy dobrego prezydenta.

Trzaskowski napisał "list do przyjaciół", Sikorski pokazuje "priorytety"

Trzaskowski napisał "list do przyjaciół", Sikorski pokazuje "priorytety"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Niecodzienna sytuacja na przejeździe kolejowym przy ulicy Tuszyńskiej w Łodzi. Tuż przed rogatkami zatrzymał się pociąg towarowy. Jego lokomotywa nie mogła pojechać dalej, bo koła ślizgały się na szynach z powodu padającego deszczu. Sytuacja trwała kilkanaście minut i w tym czasie na ulicy utworzył się ogromny korek. Jak relacjonuje przedstawiciel spółki LTG Cargo powodem zdarzenia była usterka urządzeń sterowania ruchem na dworcu Łódź-Chojny. Z kolei PKP PLK zapewnia, że do usterki nie doszło, a pociąg utknął przed przejazdem z powodu "problemów technicznych lokomotywy".

W lokomotywie ślizgały się koła. Na ulicy utworzył się ogromny korek

W lokomotywie ślizgały się koła. Na ulicy utworzył się ogromny korek

Źródło:
tvn24.pl

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

- Tempo wypłat pomocy dla osób dotkniętych powodzią jest niesatysfakcjonujące i będzie przyspieszone – powiedział w poniedziałek w Radiu RMF24 minister ds. odbudowy Marcin Kierwiński. I jak przekazał, w ciągu najbliższych godzin powinno zostać wypłacone dodatkowe 100 milionów złotych na świadczenia.

Opóźnione zasiłki dla powodzian. "W ciągu najbliższych godzin powinno zostać wypłacone 100 mln zł"

Opóźnione zasiłki dla powodzian. "W ciągu najbliższych godzin powinno zostać wypłacone 100 mln zł"

Źródło:
PAP, TVN24

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tys. mieszkańców uciekło w ostatnich dniach ze stolicy Haiti, Port-au-Prince. Narastająca przemoc uniemożliwia dostarczanie mieszkańcom milionowego miasta nawet najbardziej niezbędnych produktów - informuje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM).

Milionowa stolica "w praktyce odcięta od świata". W ciągu 4 dni uciekło 20 tys. mieszkańców

Milionowa stolica "w praktyce odcięta od świata". W ciągu 4 dni uciekło 20 tys. mieszkańców

Źródło:
PAP, Reuters

Lidia Thorpe, australijska senatorka, która w ubiegłym miesiącu zakłóciła wizytę Karola III w parlamencie, została ukarana naganą. Senat określił jej zachowanie jako "pozbawione szacunku i destrukcyjne". Opowiedział się też za uniemożliwieniem polityczce reprezentowania izby w jakiejkolwiek oficjalnej delegacji. Thorpe zapowiedziała, że "nie zamilknie". 

Polityczka ukarana za ostre słowa o Karolu III. "Zrobiłabym to ponownie"

Polityczka ukarana za ostre słowa o Karolu III. "Zrobiłabym to ponownie"

Źródło:
ABC, BBC, tvn24.pl

Republikański senator Markwayne Mullin wezwał Izbę Reprezentantów do udostępnienia Senatowi niepublikowanego dotąd raportu dotyczącego kongresmena Matta Gaetza z Florydy. Gaetz jest kandydatem Donalda Trumpa na przyszłego prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych. Komisja etyki Izby Reprezentantów badała doniesienia o jego rzekomych przestępstwach seksualnych dotyczących 17-latki.

Nominacja Trumpa w cieniu doniesień o skandalu z 17-latką. Senator apeluje: chcemy poznać raport

Nominacja Trumpa w cieniu doniesień o skandalu z 17-latką. Senator apeluje: chcemy poznać raport

Źródło:
Reuters, PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polityczne machinacje pośród najbogatszych rodzin wszechświata, niespodziewane zdrady, zaskakujące śmierci, intrygujący złoczyńcy - oto czego zdaniem redakcji portalu "Vox" należy spodziewać się po serialu "Diuna: Proroctwo". Najnowsza produkcja HBO bywa przyrównywana do "Gry o tron", jednego z największych hitów stacji.

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Źródło:
Los Angeles Times, Mama's Geeky, Screen Rant, Rolling Stone, The New York Times, Vox, tvn24.pl

Kolejne wypadki z udziałem dzikich zwierząt. Uszkodzone zostały auta, ale kierowcy wyszli z nich bez większych obrażeń. Zginęły jednak zwierzęta – samica łosia i dzik. Policja apeluje do kierowców, aby zmniejszali prędkość w rejonach oznaczonych znakami ostrzegawczymi przed dzikimi zwierzętami i obserwowali pobocza, szczególnie o świcie i zmierzchu.

Dzikie zwierzęta giną na drogach

Dzikie zwierzęta giną na drogach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rusza jubileuszowa, 30. edycja Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Pokazy nominowanych produkcji odbywać się będą w Kieleckim Centrum Kultury przez cztery dni. Wyróżnionych zostało 11 produkcji zrealizowanych przez Warner Bros. Discovery.

Rusza Jubileuszowy festiwal NURT. 11 nominacji dla reportaży Warner Bros. Discovery

Rusza Jubileuszowy festiwal NURT. 11 nominacji dla reportaży Warner Bros. Discovery

Źródło:
tvn24.pl