Polska

Sikorski: Polska będzie szczodra. Da 5 mln euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji

Polska

Sikorski: Polska da 5 mln euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji
tvn24Sikorski: Polska da 5 mln euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji

Polska przeznaczy 5 milionów euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski w poniedziałek w Gdańsku. Fundusz ten ma wspierać przemiany demokratyczne w państwach sąsiadujących z Unią Europejską.

Na konferencji prasowej szef MSZ tak argumentował tę decyzję: - Ponieważ jest to dziecko naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i ponieważ zgadzamy się z celami nowej instytucji, Polska będzie szczodra i zamierza przeznaczyć ok. pięciu milionów euro na ten żelazny fundusz - ogłosił Sikorski. Z kolei szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt podał, że jego kraj przeznaczy na rzecz Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji kwotę miliona euro.

Większa współpraca

W Gdańsku odbyły się w poniedziałek pierwsze konsultacje w formule kwadrygi - spotkanie ministrów spraw zagranicznych i obrony - Polski i Szwecji. - Tylko z dwoma krajami na świecie mamy format kwadrygi. Jednym z tych krajów jest Wielka Brytania, a drugim właśnie Szwecja - podkreślił Sikorski. Wyjaśnił, że jednym z tematów jego rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Carlem Bildtem było współdziałanie obu krajów w zakresie Partnerstwa Wschodniego. Bildt oświadczył: - Jesteśmy bardzo zainteresowani wzmacnianiem współpracy w zakresie bezpieczeństwa i stabilności w szerszym obszarze bałtyckim. Chcielibyśmy doprowadzić do spotkań ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, gdzie dobrym łącznikiem jest Polska i jednocześnie ministrów spraw zagranicznych Grupy Nordyckiej, gdzie łącznikiem jest Szwecja". - My z kolei popieramy zainicjowany przez Szwecję przegląd strategii europejskiej oraz plany utworzenia Europejskiego Instytutu Pokoju - dodał Sikorski.

Z kolei minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak z szefową szwedzkiego MON Karin Enstroem ustalili natomiast, że oba resorty rozpoczną przygotowania do stworzenia w 2013 r. nowego międzyrządowego porozumienia o współpracy obronnej. - To obecne pochodzi z 1994 r. i ma prehistoryczny charakter - ocenił Siemoniak.

Duży projekt

Komisja Europejska przeznaczyła w poniedziałek 6 milionów euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Środki pójdą na uruchomienie i początkowe funkcjonowanie tego jednego z flagowych projektów polskiej prezydencji w Radzie UE. Według Sikorskiego deklarację wsparcia finansowego zgłosiła też Szwajcaria. Fundusz o angielskiej nazwie European Endowment for Democracy (EED) ma służyć wspieraniu przemian demokratycznych w państwach sąsiednich UE - m.in. w krajach Afryki Północnej czy na Białorusi. Będzie finansowany przez dobrowolne składki państw, innych chcących go wesprzeć fundacji oraz z budżetu UE. Ma być też otwarty na dotacje państw spoza Unii.

Autor: mn//kdj / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości