Polska

Sikorski podsumował swoje osiągnięcia

Polska

Sikorski o polskiej polityce zagranicznej
TVN24Sikorski o polskiej polityce zagranicznej

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił na konferencji prasowej, że polska prezydencja wypracowała naszemu krajowi "status jednego z sześciu większych krajów, na którego zdanie orientują się inni". Mówił też o "dojrzałych i przyjacielskich" relacjach z USA.

Szef MSZ uczestniczył we wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Wcześniej obaj ministrowie spotkali się z szefem rządu w ramach przeglądu pracy resortów w związku ze 100 dniami działania Rady Ministrów.

Polska powalczy o "strategiczne kwestie"

Sikorski ocenił, że obecny status Polski w UE to dobra podstawa do powalczenia o strategiczne kwestie, którymi UE będzie się zajmować w tym roku. - Po pierwsze: zapobieżenie złym rozwiązaniom w sprawie klimatu i wywalczenie tego, o czym mówiliśmy w kampanii wyborczej, a więc jak najlepszego, najambitniejszego wieloletniego budżetu UE - powiedział szef MSZ.

Minister podkreślił, że w ostatnich dniach przekazany został do konsultacji Wieloletni Program Pomocy Rozwojowej, opracowany na podstawie ustawy o pomocy rozwojowej. Sikorski zapowiedział, że plan ten będzie kształtował naszą politykę przede wszystkim wobec państw Partnerstwa Wschodniego.

Relacje z USA "dojrzałe i przyjacielskie"

Odnosząc się do relacji z USA, ocenił, że są one "dojrzałe i przyjacielskie", o czym świadczy m.in. fakt, że Polska przejęła reprezentowania interesów Stanów Zjednoczonych w Syrii.

Sikorski wspomniał też o sprawie Białorusi. - Chcielibyśmy, aby Białoruś przybliżała, się, a nie oddalała się od Europy - oświadczył.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości