"Jakość opieki się poprawi" vs "spodziewamy się bałaganu". Zmiany w ochronie zdrowia

[object Object]
Pacjenci, z którymi rozmawiał reporter TVN24 boją się, że w szpitalach będą kolejki
wideo 2/4

1 października wchodzi w życie reforma systemu ochrony zdrowia autorstwa PiS. Ministerstwo przekonuje, że nowe rozwiązania poprawią dostęp do leczenia specjalistycznego, a placówkom zapewnią lepsze finansowanie. Pacjenci nie podzielają entuzjazmu dla zmian.

Sieć szpitali oraz inna organizacja opieki nocnej i świątecznej to główne zmiany wprowadzane w systemie ochrony zdrowia. Zdaniem ministra Konstantego Radziwiłła nowe rozwiązania mają poprawić koordynację leczenia i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych.

- Najważniejsze dla pacjentów jest to, że szansa na jakość ich opieki się poprawi, a także wzrośnie ich bezpieczeństwo - przekonywał Radziwiłł. - Obok izby przyjęć lub SOR-u (szpitalnego oddziału ratunkowego - red.) będzie nocna i świąteczna pomoc lekarska, która odciąży intensywną opiekę, która należy się ciężko chorym pacjentom - tłumaczył.

"Spodziewamy się dużej dezorientacji"

Pacjenci, z którymi rozmawiał reporter TVN24, nie okazywali zadowolenia z wejścia w życie zmian.

- Fatalnie, bo jak człowieka rozłoży choroba, to nie będzie miał możliwości pójść od lekarza, bo na SOR-ze będzie czekał pewnie z 10 godzin - przewidywała jedna z kobiet.

- Będzie się czekało po kilka, kilkanaście godzin na pewno - wtórował inny pacjent.

Część pytanych osób zwróciła uwagę, że szpitale już są przepełnione i będzie to wielkie utrudnienie dla placówek. Rację takim obawom przyznała Anna Majchrowska z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Spodziewamy się dużej dezorientacji i dużego bałaganu - mówiła dla TVN24.

Pacjenci o utrudnieniach w szpitalach
Pacjenci o utrudnieniach w szpitalach TVN 24

Kolejki mają być krótsze

Szpitale sieciowe są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Resort wskazywał, że zapewni to lepszą skuteczność leczenia, a pacjenci nie będą musieli sami szukać opieki specjalisty. Zmiany obejmą także organizację punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które będą funkcjonować przy szpitalach I-III stopnia. Szpitale będą mogły łączyć tę działalność z realizacją świadczeń w trybie hospitalizacji udzielanych w innych komórkach organizacyjnych placówki, co - jak wskazuje MZ - ma pozwolić na "bardziej elastyczne wykorzystanie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej". Takie rozwiązanie ma - zgodnie z deklarowanymi intencjami ministerstwa - pomóc w skróceniu kolejek w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć, gdzie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej interwencji medycznej często musieli czekać w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą u lekarza w swojej przychodni. Teraz osobom lżej chorym szpital zapewni pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

W sieci znajdzie się 594 szpitali

Szpitale zakwalifikowane do sieci mają gwarancję czteroletniej umowy z NFZ. Są finansowane w formie ryczałtu, ale jego wysokość będzie zależała od zakresu świadczeń wykonanych i sprawozdanych w poprzedzającym okresie rozliczeniowym. Ryczałt będzie też uzależniony od parametrów jakościowych, przykładowo na większe finansowanie mogą liczyć placówki, które mają certyfikat Centrum Monitorowania Jakości lub własne laboratorium diagnostyczne. Minister Radziwiłł zapewniał, że zmiany w finansowaniu szpitali są dobrze przygotowane i placówki dostaną więcej środków niż otrzymywały dotychczas. - Wydaje się, że perspektywa na przyszły rok też jest niezła, chociaż oczywiście ciągle zabiegamy o to, aby finansów w służbie zdrowia było więcej - powiedział. Sieć tworzą 594 szpitale, w których w sumie jest ponad 145 tys. łóżek. Placówki zostały podzielone na kilka poziomów. Do poziomu szpitali I stopnia zakwalifikowano 283 placówki, a do szpitali II stopnia (realizujących bardziej skomplikowane świadczenia) - 96. Do szpitali III stopnia (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) - zakwalifikowano 62 placówki. W sieci znajdzie się także 20 szpitali onkologicznych, 30 pulmonologicznych, 13 pediatrycznych i 90 placówek ogólnopolskich (instytutów oraz szpitali klinicznych). Resort zapewnia, że w sieci znajdują się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Pacjenci o tzw. sieci szpitali
Pacjenci o tzw. sieci szpitali tvn24

Autor: MKK//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości