Zwalczanie przestępstw na tle rasistowskim powinno być priorytetem dla prokuratury i policji; nie zabraknie nam determinacji w zwalczaniu tego zjawiska - zapewnił w czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet po spotkaniu z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.
Prokurator generalny powiedział, że niezbędne będzie wyznaczenie prokuratorów, którzy zajmą się przestępstwami na tle rasistowskim na zasadzie specjalizacji.
- W prokuraturach rejonowych w każdym okręgu prokuratury w kraju znany będzie z nazwiska prokurator, bądź dwóch prokuratorów, dostępnych przez całą dobę dla policji, w przypadku kiedy zdarzy się konieczność natychmiastowego reagowania i wtedy kiedy należy oceniać prawnie zebrany przez policjanta materiał - sprecyzował Seremet.
"To zjawisko nie zniknie w przeciągu najbliższych paru miesięcy"
Wskazał, że prokuratorzy ci, wraz z przedstawicielami MSW i policji, przejdą jesienią tego roku specjalne szkolenia i warsztaty. - Będą to warsztaty, wymiana wzajemnych doświadczeń i wzajemnych problemów identyfikacja przeszkód, które stają przed prokuratorami i policjantami w skutecznym ściganiu tego rodzaju przestępstw - powiedział. Seremet podkreślił, że zwalczanie tego rodzaju przestępczości powinno być priorytetem zarówno policji, jak i prokuratury, ponieważ jest to zjawisko zagrażające ładowi społecznemu. Zaznaczył też, że brak zdecydowanej reakcji na tego typu przestępczość "może przynieść niepowetowane szkody całemu społeczeństwu i naszemu państwu". Z kolei szef MSW wyraził nadzieję, że podjęte działania w dalszej perspektywie przyniosą oczekiwane skutki i efekty. - Wymaga to oczywiście czasu. Obaj z panem prokuratorem zdajemy sobie sprawę, że to zjawisko nie zniknie w przeciągu najbliższych paru miesięcy. Tutaj determinacja państwa jest silna, ale wymaga to wielu wysiłków i jeszcze trochę czasu - powiedział Sienkiewicz.
"Zdeterminowana prokuratura"
Zapowiedziane w zeszłym tygodniu spotkanie Seremeta z Sienkiewiczem dotyczyło współpracy i koordynacji działań prokuratury i policji w ściganiu przestępstw na tle rasistowskim i popełnianych z nienawiści. - Mamy do czynienia ze zorganizowanymi bandami młodych ludzi, którzy znaleźli pewną formę ekspresji w ten sposób. Musimy to zjawisko opanować - mówił niedawno szef MSW. Ostatnio głośna stała się sprawa odmowy przez Prokuraturę Rejonową Białystok-Północ wszczęcia dochodzenia ws. namalowania swastyki na publicznym budynku. Prokurator uzasadnił to tym, że swastyka to także "powszechny w Azji symbol szczęścia". W poniedziałek prokurator okręgowy w Białymstoku wystąpił z wnioskiem o odwołanie ze stanowiska szefa prokuratury, która odmówiła tego dochodzenia. - Prokuratura od dłuższego czasu jest zdeterminowana w walce z tego rodzaju przestępczością. Przez pryzmat ostatniej decyzji z Białegostoku nie można oceniać całej prokuratury - mówił w zeszłym tygodniu rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.
Autor: nsz/jaś / Źródło: PAP