Senat zajmie się w środę m.in. ustawą o działaniach antyterrorystycznych, która ma doprowadzić do lepszej koordynacji i skuteczności służb przy podejrzeniu przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
Senat w środę rozpoczął dwudniowe posiedzenie.
Senackie komisje zarekomendowały we wtorek późnym wieczorem przyjęcie bez poprawek ustawy o działaniach antyterrorystycznych, którą w ubiegły piątek uchwalił Sejm. Senatorowie PO złożyli wniosek mniejszości o odrzucenie tej ustawy w całości.
Zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do takich zdarzeń, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.
Ustawa określa zasady m.in. wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego - przy trzecim i najwyższym, czwartym - minister spraw wewnętrznych będzie mógł zarządzić zakaz zgromadzeń publicznych lub imprez masowych - sam albo na wniosek szefa ABW lub komendanta głównego policji.
W ustawie przewidziano także prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Aby skutecznie uniemożliwić finansowanie terroryzmu, szef ABW uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową. Ponadto, zgodnie z ustawą, sąd będzie mógł zdecydować o blokowaniu treści w internecie na 30 dni, a jednokrotnie przedłużyć ten czas jeszcze maksymalnie o trzy miesiące.
Obrady Senatu
Senat zajmie się też ustawą o działalności leczniczej. Zakłada ona zahamowanie niekontrolowanego przez państwo procesu zbywania udziałów i akcji w szpitalach. Pozwoli także samorządom kupować świadczenia opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców na takich samych zasadach, jak NFZ kontraktuje je dla wszystkich ubezpieczonych.
Ponadto izba zajmie się też nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, nowelą ustaw o świadczeniach rodzinnych oraz o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Senatorowie wysłuchają też informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24