Senackie komisje zarekomendowały Senatowi wyrażenie zgody na referendum, które zaproponował prezydent Bronisław Komorowski. Chce on zapytać obywateli m.in o opinię ws. zmian w ordynacji wyborczej i systemie podatkowym. W czwartkowy wieczór prezydent Komorowski spotkał się w tej sprawie z klubem parlamentarnym PO.
Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-ów), likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.
W środę prezydent skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu Senat ma 14 dni na wyrażenie zgody na przeprowadzenie referendum. Następnie postanowienie prezydenta musi być ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia postanowienia.
Proponowany termin referendum to 6 września.
Połączone komisje senackie
W składzie połączonych senackich komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Budżetu i Finansów Publicznych, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawczej większość stanowią senatorowie PO - 26; PiS - 17 oraz trzech senatorów niezależnych.
Za poparciem wniosku prezydenta o przeprowadzenie referendum opowiedziało się w komisjach - 19 senatorów; 10 - było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wcześniej senatorowie z komisji odrzucili wniosek PiS, którzy chcieli odrzucenia wniosku o referendum.
Prezydent Bronisław Komorowski wieczorem przyjechał do Sejmu na spotkanie z klubem Platformy Obywatelskiej. W spotkaniu - poza prezydentem - brała udział także premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Radosław Sikorski.
PO ma większość w Senacie
Senat wyraża zgodę bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
W 100-osobowym Senacie większość stanowią senatorowie PO - 61. PiS ma 32 senatorów; czterech jest senatorów niezależnych; dwóch - PSL, jeden - Zjednoczonej Prawicy. Wybory do Senatu odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych.
Autor: kło/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA