W środę rozpoczyna się piąte posiedzenie Sejmu. W harmonogramie na trzy dni przewidziano między innymi pierwsze czytanie kilku projektów obywatelskich, ale według nieoficjalnych zapowiedzi do agendy może dołączyć kwestia Trybunału Konstytucyjnego.
W środę 7 lutego o godz. 10:00 rozpocznie się 5. posiedzenie Sejmu X kadencji. W tym tygodniu posłowie będą obradować przez trzy dni - również w czwartek i piątek (8-9 lutego).
Harmonogram obrad Sejmu na 7, 8 i 9 lutego
Porządek obrad na nadchodzące posiedzenie przewiduje, że w Sejmie odbędą się pierwsze czytania sześciu obywatelskich projektów. To:
- projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej
- projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. emerytur stażowych - czyli emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., czyli osób objętych nowym systemem emerytalnym, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
- projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" - projekt dotyczy wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez Prezydenta RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r. oraz utworzenia Zespołu do spraw opracowania założeń międzynarodowej konwencji o prawach rodziny.
- projekt zmiany ustawy z dnia 24 lipca 2015 roku - Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw. Jak czytamy na stronie Sejmu "projekt dotyczy zgodnie z uzasadnieniem - przeciwstawienia się działaniom kwestionującym wartości rodzinne w oczach społeczeństwa w szczególności przez środowiska 'zrzeszające aktywnych homoseksualistow (tzw. grupy LGBT)'".
- projekt zmiany ustawy - Kodeks karny. Według opisu projekt dotyczy wprowadzenia w polskim prawie karnym regulacji, która "będzie chronić prawo do wyrażania poglądów i opinii związanych z wyznawaną religią".
- projekt ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. Tu, według opisu na stronie Sejmu, dotyczy "ochrony własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi tzw. mienia bezdziedzicznego wysuniętymi między innymi w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat".
Oprócz tego zaplanowano wystąpienie ministra infrastruktury z informacją o skutkach stosowania ustawy Prawo wodne wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Rada Ministrów ma również przedstawić dokument pt. "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 roku" wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury.
Oprócz tego w harmonogramie przewidziano, że porządek dzienny może zostać uzupełniony o wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz o zmiany w składach osobowych komisji sejmowych. Możliwe jest także włączenie do porządku dziennego informacji bieżącej oraz pytań w sprawach bieżących.
Ważą się losy Trybunału Konstytucyjnego
Choć kwestia Trybunału Konstytucyjnego nie znalazła się jak na razie w porządku obrad, to politycy koalicji rządzącej zapowiadali, że w najbliższych dniach należy się spodziewać rozpoczęcia wprowadzania w nim zmian. Nie wiadomo w jaki sposób rząd zamierza uporządkować tę sytuację, ale z nieoficjalnych doniesień wynika, że jedną z rozważanych opcji może być podjęcie przez izbę niższą uchwały stwierdzającej wadliwość wyboru trzech tzw. sędziów dublerów - Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego - wybranych przez PiS na miejsca już zajęte. Prezydent odebrał od nich ślubowania, ale nie odebrał ślubowań od trzech sędziów wybranych prawidłowo.
- Na pewno będziemy szukać wszelkich możliwości, jakie nam daje prawo, żeby uzdrowić sytuację w wymiarze sprawiedliwości, ponieważ ekipa Kaczyńskiego przez ostatnie osiem lat próbowała go sobie wszelkimi sposobami podporządkować. A my chcemy, żeby wymiar sprawiedliwości był absolutnie niezależny od żadnej z dwóch władz: od władzy wykonawczej czy od władzy ustawodawczej - tłumaczył w piątek szef klubu Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński.
W rozmowie z TVN24 w poniedziałek Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku i były przewodniczący PKW tłumaczył, że jego zdaniem uchwała Sejmu wystarczy do usunięcia sędziów dublerów. - To byłaby uchwała nie odwołująca, bo nie można odwołać kogoś, kto nie był powołany prawidłowo, to byłaby uchwała, tak sobie wyobrażam, stwierdzająca, że te osoby nie są sędziami - mówił. Według niego pozostaje pytanie "na ile te osoby podporządkują się takiej uchwale, bo znając sytuację, jaka jest w Trybunale, to prawdopodobnie będą orzekać, będą twierdzić, że zostali powołani prawidłowo".
O to, czy i kiedy Sejm zajmie sią sprawą pytano w czasie wizyty w Wilnie marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Jak mówił decyzje w sprawie uchwał dotyczących Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie zapadły. I nie zanosi się na to, by Sejm miał się tą sprawa zająć na najbliższym posiedzeniu. Pytany o to samo wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD) stwierdził, że póki co w harmonogramie Sejmu tego punktu nie ma, ale nie oznacza to, że nie może się tam znaleźć.
Źródło: tvn24.pl