W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu posłowie uczcili w czwartek ofiary minutą ciszy. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przed czwartkowymi głosowaniami przypomniał, że w piątek obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Dzień Pamięci ustanowiony przez ONZ
- Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało na datę obchodów 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną - powiedział Kuchciński. - Niemiecki, nazistowski system zagłady pochłonął miliony istnień ludzkich. Uczcijmy pamięć ofiar minutą ciszy - zaapelował marszałek Sejmu. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi. Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.
Autor: mart/sk / Źródło: PAP