TVN24 | Polska

Sejm zdecyduje w sprawie szefa IPN, głosowanie nad wyborem nowego RPO w czerwcu

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPN
Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPNTVN24
wideo 2/4
TVN24Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPN

Głosowanie w sprawie wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej znalazło się w piątkowym planie posiedzeń Sejmu. Wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zajmą się na specjalnym posiedzeniu 15 czerwca. Poinformował o tym wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Posiedzenie ma się rozpocząć od zaprzysiężenia posła Prawa i Sprawiedliwości Adama Ołdakowskiego. Ten były poseł Samoobrony zastąpi zmarłego niedawno posła PiS Jerzego Wilka.

W piątkowym głosowaniu posłowie mają zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje Izbie wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Sejm zajmie się na specjalnym posiedzeniu 15 czerwca. Kadencja dotychczasowego RPO Adama Bodnara upłynęła we wrześniu zeszłego roku. Kandydatów na jego następcę jest dwoje: zgłoszona przez klub PiS senator Lidia Staroń (Koło Senatorów Niezależnych) oraz prof. Marcin Wiącek, którego popierają kluby: Koalicji Polskiej-PSL, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórzy posłowie niezrzeszeni. Pod kandydaturą Wiącka podpisało się także czworo posłów Porozumienia, w tym prezes partii Jarosław Gowin oraz poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Głosowania nad sprawozdaniami komisji i poprawkami Senatu

W Sejmie zaplanowane jest też głosowanie nad sprawozdaniem komisji w sprawie rządowego projektu noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Projekt zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start", czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego.

Zaplanowane jest także rozpatrzenie sprawozdania komisji o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Sejm ma również zająć się poprawkami Senatu do kilku ustaw - między innymi do nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, którą na początku marca podpisał prezydent Andrzej Duda. Projekt noweli reguluje kwestię pracy kobiet w ciąży, wprowadza definicję członka rodziny i regulacje dotyczące dodatku cywilnego.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pozostałe wiadomości