Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło liczyć na przewodnictwo w 6-7 komisjach sejmowych nowej kadencji - powiedział szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński przekazał, że rozmowy na temat podziału w tej sprawie się zakończyły.
Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie był pytany o ustalenia klubów dotyczących obsady komisji sejmowych, których w poprzedniej kadencji było 29. - Wszystko jest już zamknięte. Wszystko jest doprecyzowane, więc jutro (we wtorek) będziemy gotowi, aby o godzinie 12, bo taki jest harmonogram, wybrać komisje i wybrać prezydia tych komisji - poinformował.
- Jest rzeczą naturalną, że rządząca koalicja będzie miała większość w prezydiach większości komisji - dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.
Kierwiński oświadczył, że są komisje dla jego formacji priorytetowe i należy do nich m.in. komisja finansów publicznych.
Na uwagę, że według parytetu PiS miałoby otrzymać przewodnictwo w 12 komisjach sejmowych, polityk PO odpowiedział, że tak nie będzie. - Parytet sejmowy musi odzwierciedlać siłę, realną siłę - zaznaczył. - To dzisiejsza opozycja, cztery partie, ma większość w tym parlamencie i to opozycja będzie miała większość przewodniczących komisji. To jest naturalne - podkreślił.
Budka: PiS może liczyć na 6-7 przewodniczących
O komisje sejmowe pytany był również przewodniczący klubu KO Borys Budka. Zaznaczył, że jego formacja jest zainteresowana przewodnictwem w komisji sprawiedliwości i praw człowieka; finansów; nauki, edukacji i młodzieży.
Dopytywany, ilu PiS może mieć przewodniczących komisji sejmowych, odparł, że myśli, że to jest 6-7 komisji. - Przypomnę, że w zeszłej kadencji Prawo i Sprawiedliwość miało, o ile się nie mylę, przewodnictwo w 18 komisjach, a Koalicja Obywatelska, o ile się nie mylę, w pięciu - dodał. - Myślę, że będą mieli więcej przewodnictwa w komisji niż Koalicja Obywatelska w zeszłej kadencji - zaznaczył.
Suski: może były jakieś rozmowy, ale nie z nami
Do deklaracji liderów KO odniósł się w rozmowie z PAP Marek Suski. - Żadne rozmowy ze mną się nawet nie rozpoczęły, więc mówienie o tym, że się zakończyły jest zwykłą ściemą - podkreślił poseł. - Może były jakieś rozmowy, ale nie z nami - dodał.
Suski podkreślił, że nikt z PO nie zadzwonił do niego. - Jeżeli oni mówią, że rozmowy się zakończyły, to kłamią, jak zawsze - dodał.
- Opozycja pod koniec kadencji miała 10 przewodniczących komisji, więc może pan Budka by zerknął do składów komisji, bo mieli 61 miejsc w prezydiach plus jeszcze miejsce w komisji ds. Unii Europejskiej - podkreślił Suski. Jak dodał, KO miała sześciu przewodniczących, a Lewica i PSL mieli po dwóch przewodniczących.
Pytany, na ile szefów komisji liczy PiS, odpowiedział: ile będzie, tyle będzie, bo większość może nie szanować parytetów. - Nam wypada z parytetu 12, ale być może będzie to taka neodemokracja - dodał poseł PiS.
Czym zajmują się komisje sejmowe?
Zgodnie z Regulaminem Sejmu komisje sejmowe są organami powołanymi do rozpatrywania i przygotowywania spraw stanowiących przedmiot prac Sejmu, wyrażania opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Sejm, Marszałka Sejmu lub Prezydium Sejmu. Komisje sejmowe są organami kontroli sejmowej w zakresie określonym konstytucją i ustawami.
W minionej kadencji było 29 komisji stałych i jedna nadzwyczajna. Do komisji stałych należą m.in. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych; ds. Petycji; ds. Służb Specjalnych; ds. Unii Europejskiej; Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Edukacji, Nauki i Młodzieży; Etyki Poselskiej; Finansów Publicznych; Obrony Narodowej; Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Polityki Społecznej i Rodziny; Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych; Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej; Spraw Zagranicznych; Sprawiedliwości i Praw Człowieka; Ustawodawczą czy Zdrowia.
Sejm, na wniosek Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, uchwala skład osobowy poszczególnych komisji. Pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i prowadzi Marszałek Sejmu; na posiedzeniu tym komisja wybiera ze swego grona prezydium komisji w składzie: przewodniczący oraz zastępcy przewodniczącego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sejm.gov.pl