Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt nowelizacji ustawy, która miała znieść obowiązek szczepień. 354 posłów zagłosowało za jego odrzuceniem, 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.
W sprawie odrzucenia projektu głosowało 380 posłów. 354 było za, 10 przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.
Sejm skierował do komisji, komisje za odrzuceniem
Sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem projektu. Było za tym 55 posłów połączonych komisji, przeciw dwie osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8).
"STOP NOP" chce likwidacji obowiązku szczepień
Autorem projektu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Skrót NOP oznacza niepożądany odczyn poszczepienny.
Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Projekt zakładał likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Obowiązek szczepień ochronnych pozostawiono dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii.
Zbierają podpisy przeciw niezaszczepionym
W przestrzeni publicznej obecna jest także inna obywatelska inicjatywa "Szczepimy, bo myślimy", która zakłada wprowadzenie jako kryterium przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola lub żłobka, wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych. Trwa zbieranie podpisów pod projektem.
W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie.
Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku zanotowano 3437 odmów, w roku 2017 – 30 089 odmów.
W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są według ustalonego kalendarza.
Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. przeciwko rotawirusom.
Autor: ads / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24