Relacja

Podwyżki dla nauczycieli i osób niepełnosprawnych do dalszych prac w Sejmie. Burza na komisji

25 1340 holownia-0010
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami
Źródło: TVN24

Sejm zakończył już czwartkowe posiedzenie. Podczas dzisiejszych obrad posłowie zajęli się m.in. obywatelskim projektem o rencie socjalnej. Odbyło się też czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dot. wynagrodzeń nauczycieli. Projekt trafi do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tvn24.pl relacjonowaliśmy dzisiejsze posiedzenie Sejmu.

W czwartek Prezydium Sejmu nie zdecydowało się zakazać wydawania przepustek dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, o czym poinformowały dziennikarzy wicemarszałkinie Dorota Niedziela i Monika Wielichowska.

Wcześniej marszałek Szymon Hołownia opublikował komunikat w tej sprawie. "Panowie Kamiński i Wąsik nie są posłami. Mandatu pozbawił ich wyrok sądu, nie Sejmu. Sprawa jest zamknięta. Dziś procedujemy ważne obywatelskie projekty. Oczekuję, że wszyscy uszanują obywateli, którzy te projekty do izby wnieśli" - napisał w serwisie X.

Później w czwartek Hołownia podkreślił, że artykuł 99 konstytucji nie pozostawia żadnych wątpliwości. - Jest wyrok – nie ma mandatu. Wszyscy są równi wobec prawa i nie ma znaczenia, czy ktoś ma za kolegę prezydenta i wsparcie 190 posłów. Każdy wójt, każdy burmistrz byłby potraktowany zupełnie inaczej w analogicznej sytuacji - mówił. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 99 konstytucji Wąsik i Kamiński stracili prawo wybieralności.

Sejm - obrady 25 i 26 stycznia

Czwartkowe obrady, rozpoczynające dwudniowe posiedzenie Sejmu, ruszyły o godzinie 10. Posłowie zajmują się między innymi dwoma obywatelskimi projektami ustaw, złożonymi w ubiegłej kadencji Sejmu. Pierwszy to projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Drugi to projekt noweli Karty Nauczyciela złożony przez ZNP. Dotyczy zmiany sposobu obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Sejm rozpocznie prace także nad projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu wyborczego, autorstwa Polski 2050-Trzeciej Drogi. Ma on zapewnić ciągłość funkcjonowania samorządu gminnego w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora.

Na tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z Sejmu:

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()

Kto może wejść do Sejmu i do sali obrad

Przepisy porządkowe obowiązujące w budynkach i na terenach pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu są zawarte w zarządzeniu nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu, wydanym na podstawie oraz w związku z przepisami uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst zarządzenia był aktualizowany zarządzeniami marszałków Sejmu z 13 września 2011 r., 28 marca 2012 r., 11 września 2014 r., 10 czerwca i 31 grudnia 2015 r., 1 sierpnia 2016 r. oraz 19 maja 2017 r.

Zarządzenie określa zasady wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu, w tym na salę posiedzeń Sejmu, w jej kuluary i na galerię podczas obrad Sejmu, a także wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu. Tekst precyzuje też zasady przebywania osób w budynkach i na terenach, z uwzględnieniem zakazu posiadania broni i amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Wstęp do tych budynków oraz wstęp i wjazd na tereny, za które odpowiada KS, odbywa się po okazaniu dokumentów do tego uprawniających, m.in. legitymacji poselskiej lub senatorskiej, imiennego identyfikatora posła Parlamentu Europejskiego, karty wstępu posłów lub senatorów poprzednich kadencji czy identyfikatora pracowników Kancelarii Sejmu lub Senatu, legitymacji służbowej lub dyplomatycznej, karty prasowej i karty wstępu obsługi technicznej mediów.

Wejść też można na podstawie okresowej i jednorazowej karty wstępu, jednorazowej karty wstępu do Biblioteki Sejmowej oraz w przypadku grup - na podstawie imiennej listy.

Bez okazywania żadnych dokumentów wchodzą na teren Sejmu prezydent, premier, wicepremierzy, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz byli prezydenci RP.

Na salę posiedzeń podczas obrad Sejmu mogą wejść posłowie lub senatorowie, pracownicy kancelarii Sejmu lub Senatu z identyfikatorem "S" i uczestniczące w posiedzeniu osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe.

Wstęp mają też prezes Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i Prokurator Generalny.

Straż Marszałkowska w Sejmie
Straż Marszałkowska w Sejmie
Źródło: TVN24

Prawo wstępu mają też osoby, którym wydano okresową kartę wstępu oznaczoną symbolem "S" oraz zaproszone przez Marszałka Sejmu osoby i delegacje - również zagraniczne.

Zarządzenie precyzuje też, kto może wejść podczas obrad Sejmu w kuluary sali posiedzeń oraz zająć miejsca na galerii, m.in. dziennikarze i w dwu ostatnich rzędach publiczność - również wycieczki.

W uzasadnionych przypadkach "mając na względzie zachowanie spokoju i porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa Sejmu i Senatu", komendant SM może odmówić wydania karty prasowej, karty wstępu obsługi technicznej dziennikarzy, okresowej karty wstępu, karty wstępu posła i senatora poprzednich kadencji oraz jednorazowych kart wstępu i jednorazowych kart wstępu do Biblioteki Sejmowej. Może też zawiesić prawo wstępu posiadaczom tych dokumentów.

Zarządzenie marszałka Sejmu nie zezwala na wejście na tereny i do budynków osobom, które swoim zachowaniem lub wyglądem naruszają powagę Sejmu lub Senatu, a gdy takie osoby lub grupy osób znajdą się na terenie Sejmu, strażnik Straży Marszałkowskiej nakazuje im natychmiastowe opuszczenie budynku.

Czytaj także: