Podwyżki dla nauczycieli i osób niepełnosprawnych do dalszych prac w Sejmie. Burza na komisji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunamiTVN24
wideo 2/25
Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunamiTVN24

Sejm zakończył już czwartkowe posiedzenie. Podczas dzisiejszych obrad posłowie zajęli się m.in. obywatelskim projektem o rencie socjalnej. Odbyło się też czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dot. wynagrodzeń nauczycieli. Projekt trafi do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W tvn24.pl relacjonowaliśmy dzisiejsze posiedzenie Sejmu.

W czwartek Prezydium Sejmu nie zdecydowało się zakazać wydawania przepustek dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, o czym poinformowały dziennikarzy wicemarszałkinie Dorota Niedziela i Monika Wielichowska.

Wcześniej marszałek Szymon Hołownia opublikował komunikat w tej sprawie. "Panowie Kamiński i Wąsik nie są posłami. Mandatu pozbawił ich wyrok sądu, nie Sejmu. Sprawa jest zamknięta. Dziś procedujemy ważne obywatelskie projekty. Oczekuję, że wszyscy uszanują obywateli, którzy te projekty do izby wnieśli" - napisał w serwisie X.

Później w czwartek Hołownia podkreślił, że artykuł 99 konstytucji nie pozostawia żadnych wątpliwości. - Jest wyrok – nie ma mandatu. Wszyscy są równi wobec prawa i nie ma znaczenia, czy ktoś ma za kolegę prezydenta i wsparcie 190 posłów. Każdy wójt, każdy burmistrz byłby potraktowany zupełnie inaczej w analogicznej sytuacji - mówił. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 99 konstytucji Wąsik i Kamiński stracili prawo wybieralności.

Sejm - obrady 25 i 26 stycznia

Czwartkowe obrady, rozpoczynające dwudniowe posiedzenie Sejmu, ruszyły o godzinie 10. Posłowie zajmują się między innymi dwoma obywatelskimi projektami ustaw, złożonymi w ubiegłej kadencji Sejmu. Pierwszy to projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Drugi to projekt noweli Karty Nauczyciela złożony przez ZNP. Dotyczy zmiany sposobu obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Sejm rozpocznie prace także nad projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu wyborczego, autorstwa Polski 2050-Trzeciej Drogi. Ma on zapewnić ciągłość funkcjonowania samorządu gminnego w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora.

Na tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z Sejmu:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 18:53

    Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

  • 18:52

    Sejm zakończył obrady na dziś. Wznowienie posiedzenia jutro o godz. 9.

  • 17:48

    Obywatelski projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dot. wynagrodzeń nauczycieli trafi do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W czwartek podczas pierwszego czytania w Sejmie za dalszymi pracami nad projektem opowiedziały się PiS, KO, Polska 2050-TD, PLS-TD i Lewica.

  • 17:32

    Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy: ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu. Chodzi o Radę Dialogu Społecznego

  • 17:31

    W czwartek zostanie wystosowane pismo do Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom przy Radzie Europy ws. przymusowego dokarmiania Mariusza Kamińskiego - podał poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). Poinformował też, że ws. Kamińskiego i Macieja Wąsika złożona została rezolucja do Rady Europy.

  • 17:19

    "Posłanka Pola Matysiak przedstawiła sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 100. rocznicę wydania pierwszego numeru 'Wiadomości Literackich'".

  • 17:18

    Polska 2050, PSL i Lewica podczas pierwszego czytania w Sejmie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela opowiedziały się nad dalszymi pracami nad nim. Celem projektu jest do powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

  • 16:56

    Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przestawiła posłanka Dorota Olko.

  • 16:56

    Wcześniej poseł Piotr Müller (PiS) nazwał projekt ustawy "technicznym". - Projekt ma charakter czysto techniczny. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie dłuższa dyskusja o funkcjonowaniu agencji badawczych - agencji, które dzielą środki finansowe czy to Narodowego Centrum Nauki, czy NCBR. Ten projekt nie wnika w materię funkcjonowania tych instytucji - stwierdził Müller.

    Przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Krystyna Szumilas (Koalicja Obywatelska) przypomniała natomiast, że NCBR zostało utworzone jako instytucja odpowiedzialna za wdrażanie polityki naukowej i innowacyjnej państwa; miała służyć nauce, gospodarce, być motorem napędowym rozwoju państwa.

    - Niestety, za czasów rządów PiS tak ważna instytucja stała się politycznym łupem przybudówki PiS, czyli partii Bielana. Z tak ważnej instytucji PiS próbował zrobić centrum kupowania głosów potrzebnych w Sejmie do przepychania pisowskich ustaw - mówiła Szumilas. I wymieniła kilka przykładów milionowych dotacji, które zostały zakwestionowane podczas kontroli.

  • 16:56

    Rządowy projekt noweli ustaw o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przewiduje przywrócenie sprawowania nadzoru nad NCBR ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego.

    W trakcie dyskusji posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 - Trzeciej Drogi, PSL - Trzeciej Drogi oraz Lewicy zapowiedzieli, że ich kluby będą głosować za przyjęciem nowelizacji.

    Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik powiedział w Sejmie, że resort nauki chce przeprowadzić gruntowną dyskusję "o tej prawdziwej misji, do której powołane zostało NCBR". - To nie jest techniczna korekta. To jest ważne, żeby tak ważna agencja rządowa, jaką jest NCBR, wróciła pod nadzór ministerstwa, dla którego została pierwotnie stworzona – jako bardzo istotne narzędzie rozwoju polskiej gospodarki w bliskiej współpracy z nauką. Tak, byśmy mogli doganiać czołówkę świata, jeżeli chodzi o rozwój - podkreślił Gzik.

  • 16:55

    Sejm przeszedł do kolejnego punktu porządku dziennego. Rozpoczyna się sprawozdanie komisji edukacji nauki i młodzieży o projekcie o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

  • 16:51

  • 16:41

    Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej minister ds. UE Adam Szłapka przedstawił informację Rady Ministrów o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w 1 lutego.

    Przypomniał, że szczyt będzie kontynuacją posiedzenia z grudnia ub.r., kiedy przywódcy UE zgodzili się rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą, ale - ze względu na sprzeciw Węgier - nie uzgodnili rewizji wieloletnich ram finansowych UE, co dawałoby zielone światło do przekazanie Ukrainie 50 mld euro wsparcia.

    Szłapka podkreślił, że osiągnięcie porozumienia ws. wsparcia Ukrainy będzie najważniejszym zadaniem nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. - Celem Polski jest zapewnienie Ukrainie stabilnego i przewidywalnego wsparcia. Chodzi o 50 mld euro na cztery lata. Celem jest, by wsparcie zostało zagwarantowane jako trwałe, by nie było co roku renegocjowane - wskazał. Dodał, że podczas szczytu możliwe jest też poruszenie kwestii pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 5 mld euro.

    - Chodzi o to, by nie otwierać całej dyskusji od nowa, ale by się udało porozumieć w gronie 27 państw. Ze strony Węgier pojawiają się sygnały o gotowości kompromisu w tej sprawie, co z punktu widzenia Polski jest optymalnym rozwiązaniem. Jeśli nie dojdzie do takiego porozumienia, to jest alternatywa i poszukiwanie porozumienia w gronie 26 państw, ale trwają prace nad tym, by to porozumienie zostało osiągnięte w gronie 27 państw - powiedział minister ds. UE.

  • 16:35

    KO, Polska 2050, PSL, Lewica popierają projekt ws. funkcjonowania samorządów w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora.

    PiS i Konfederacja zadeklarowały w czwartek w Sejmie gotowość dalszych prac nad projektem i zapowiadają złożenie do niego poprawek.

    Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz Kodeksu wyborczego został przygotowany przez posłów Polski 2050-Trzecią Drogę. Propozycja zakłada, że mandat wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany na posła lub senatora wygaśnie z dniem złożenia ślubowania, a nie - jak dotychczas - z dniem wyboru. Projekt daje też kompetencje wójta jego zastępcy (lub pierwszemu zastępcy, a w gminach gdzie nie został powołany zastępca - sekretarzowi gminy) od dnia wydania postanowienia komisarza wyborczego o wygaszeniu mandatu wójta do dnia powołania przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta. Według autorów zmian, ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania samorządu.

  • 16:24

    Sejm rozpatruje w I czytaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Kodeks wyborczy.

  • 16:20

    Ponadto - jak oceniła Gasiuk-Pihowicz - "przede wszystkim do reprezentowania TK wobec innych organów upoważniony jest wyłącznie prezes Trybunału". "Jak wiemy nigdy prawidłowo na stanowisko prezesa TK nie została wybrana podpisana tutaj Julia Przyłębska z uwagi przede wszystkim na błędy przy jej wyborze; nie została podjęta zgodnie z literą ówczesnego prawa uchwała o przedstawieniu jej jako kandydatki prezydentowi" - mówiła przewodnicząca komisji sprawiedliwości. Dodała, że poza tym nawet gdyby została prawidłowo wybrana na to stanowisko, to "już tego stanowiska nie piastuje od grudnia 2022 roku".

    Wniosek formalny o nieprzeprowadzenie dyskusji zgłosił poseł Śliz. Wobec takiego wniosku protestowali posłowie PiS - jak mówili "to parodia komisji". "Chcemy wysłuchać informacji, przeprowadzić dyskusję, zadać pytania (...) jest to okazja, z której chcielibyśmy jako posłowie skorzystać" - podkreślał przewodniczący komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS).

    Po przyjęciu wniosku posła Śliza i wyborze Grzegorza Rusieckiego (KO), jako posła sprawozdawcy na debatę plenarną, posiedzenie połączonych komisji zostało zakończone.

  • 16:19

    Sejmowe komisje nie przeprowadziły w czwartek dyskusji nt. informacji Trybunału Konstytucyjnego za 2022 rok. Przyjęty został wniosek złożony przez Pawła Śliza (Polska2050), o brak dyskusji w związku z tym, że osoba reprezentująca TK "nie jest sędzią".

    Za takim wnioskiem głosowało 31 posłów z komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawczej, przeciw było 24, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.

    W czwartek na połączonym posiedzeniu obie komisje miały zapoznać się i przedyskutować Informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2022 r.

    Na posiedzeniu TK reprezentował sędzia Jarosław Wyrembak, który odczytał upoważnienie do reprezentowania Trybunału podczas tej dyskusji wystawione przez prezes TK Julię Przyłębską. "Upoważniam sędziego TK Jarosława Wyrembaka do reprezentowania TK i prezesa TK w czasie wspólnego posiedzenia komisji" - odczytał wystawione upoważnienie.

    Przewodnicząca komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) w związku z tym oceniła m.in., że "ma wrażenie niespotykanej ilości nawarstwienia błędów prawnych widząc to upoważnienie".

  • 16:18

    Bez Julii Przyłębskiej i bez dyskusji o informacji Trybunału Konstytucyjnego na komisjach. Przegłosowano, że Jarosław Wyrembak "nie jest sędzią" TK

  • 16:17

    Podczas debaty sejmowej głos zabrał wiceminister edukacji narodowej Henryk Kiepura. Zaznaczył, że wynagradzanie nauczycieli z budżetu państwa to "temat otwarty". - Będziemy zapewne dużo o nim rozmawiać w tej kadencji - dodał.

    - Na pewno będziemy poważnie traktować naszych partnerów społecznych - zapewnił wiceszef resortu. Wskazał, że "pozytywnym przykładem otwartości na rozmowę, dialog" jest "dzisiejsza ustawa, która była przez PiS zamrożona w tzw. zamrażarce sejmowej".

    Dodał, że projekt został przywrócony bardzo szybko na forum Sejmu. Zapewnił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie "mocno uczestniczyć" w pracach nad projektem "przygotowując wszelkie wyliczenia, prognozy, informując posłów". Zaznaczył jednocześnie, że "ostateczna decyzja należy do polskiego Sejmu".

  • 16:16

    W Sejmie w czwartek trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Karty nauczyciela. Projekt przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nowelizacja ma związać wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

    Zgodnie z projektem kwoty średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego mają stanowić określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającym rok budżetowy. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia, ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

    Zachowana ma być formuła średniego wynagrodzenia nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty ma wynieść 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nauczyciela kontraktowego - 100 proc., nauczyciela mianowanego - 125 proc., a nauczyciela dyplomowanego - 155 proc.

    Jednocześnie kwota wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego miałaby wynosić co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nauczyciela stażysty - co najmniej 73 proc. Na pozostałych stopniach awansu minister edukacji ma ustalić wysokość wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie w stosunku do tych dwóch stopni.

    Podczas oświadczeń klubów i kół głos w imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość zabrał poseł Tomasz Zieliński.

    Powiedział, że projekt zasadniczo zmienia założenia ustalania średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli. - Biorąc pod uwagę komunikat prezesa GUS z 10 listopada ub.r., przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wyniosło 7 tys. 194 zł. Oznacza to, że na tej podstawie, zgodnie z projektem ustawy, średnie wynagrodzenie wyniosłoby: dla nauczyciela mianowanego - 8 tys. 993 zł, dla dyplomowanego - 11 tys. 152 zł, a początkującego - ok. 6,5-7 tys. - wyliczał Zieliński. Podkreślił, że wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia rosłyby automatycznie pensje nauczycieli.

  • 16:15

    "Pokazujemy, jak ważne są dla nas projekty obywatelskie, pod którymi podpisały się setki tysięcy Polaków. Bardzo wam dziękuję za waszą cierpliwość, wytrwałość, wytrzymałość - mówił marszałek Sejmu do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  • 16:14

    Wiceminister Łukasz Krasoń w Sejmie mówił: Mam głębokie przekonanie, że sfera edukacyjna również powinna być moim celem na piastowanym stanowisku. Należy mówić "osoba z niepełnosprawnością", a nie "osoba niepełnosprawna". Pamiętajcie o tym, bo zaczynając od małych rzeczy możemy poprawić naprawdę rzeczy wielkie.

  • 16:14

    Renta socjalna równa minimalnemu wynagrodzeniu. Obywatelski projekt trafił do komisji

  • 16:13

    Marszałek Hołownia spotkał się w Sejmie z przedstawicielami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Sejm przeprowadził w czwartek pierwsze czytanie projektu obywatelskiego, którego celem jest poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

    - Miejsce osób z niepełnosprawnościami nie jest gdzieś na posadzce korytarzy sejmowych, za kotarami, tylko w gabinecie marszałka Sejmu. Mam nadzieję, że ten symboliczny moment, w którym pokazujemy, jak ważne są dla nas projekty obywatelskie, pod którymi podpisały się setki tysięcy Polaków, to będzie ten symbol, z którym polski Sejm, zacznie się na trwałe kojarzyć - powiedział marszałek Hołownia.

    - Bardzo dziękuję za waszą cierpliwość, wytrwałość, wytrzymałość. Ja ze swojej strony zrobię wszystko, żeby ten projekt był procedowany bez zwłoki, to jest oczywiście też kwestia rozmów ze stronnictwami politycznymi, bo ja jestem tylko gospodarzem procesów, a nie finalnie decyduje, zrobiłem to, co w mojej mocy, czyli uruchomiłem maszynę. Natomiast teraz ta maszyna musi szczęśliwie, dla waszego dobra, do celu dojechać - mówił Hołownia.

    Zaznaczył, że "zaczną realnie poprawiać sytuację osób z niepełnosprawnościami w Polsce". - Jesteście potrzebni Polsce, jesteście solą tej ziemi, bo dzięki waszej pracy, waszemu zaangażowaniu, waszej obecności, możemy wszyscy korzystać w pełni z tych darów, które macie, z waszych talentów, z waszych możliwości - podkreślił.

    - Czujcie się zawsze tutaj w Sejmie, jak u siebie. Takie sceny, jakie widzieliśmy w czasie waszych protestów w poprzednich latach, nigdy więcej się już nie powtórzą, nie mają prawa się powtórzyć i się nie powtórzą - zapewnił Hołownia.

  • 16:11

    Kotula o projekcie KO ws. aborcji: cieszę się, że ten projekt jest. Rozmawiajmy o dwóch projektach

  • 16:11

    Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcji w listopadzie. Posłanka Lewicy, ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała, że cieszy się, że do Sejmu trafił kolejny projekt nt. aborcji.

    - Praca nad tymi projektami w komisjach będzie oznaczała merytoryczną pracę nad każdym z tych punktów. Jestem przekonana, że te oba projekty mogą jeszcze ulec zmianom.

    Możemy rozmawiać, jak ta procedura aborcyjna powinna wyglądać, czy aborcja farmakologiczna powinna być ważnym elementem tego systemu. W mojej ocenie tak, bo tak się dzisiaj po prostu przerywa ciąże.

    Według mnie brakuje tam także dekryminalizacji albo depenalizacji. To jest bardzo ważny element tej ustawy. Brakuje uregulowania klauzuli sumienia, ale jestem otwarta. Cieszę się, że ten projekt jest. Rozmawiajmy o tych dwóch projektach. Pracujmy nad nimi i wypracujmy być może jeden najlepszy projekt, który systemowo te wszystkie dobre rozwiązania zagwarantuje - powiedziała Kotula w rozmowie z Małgorzatą Mielcarek.

  • 16:05

    Gajewska o projekcie KO w sprawie aborcji: to jest nasz obowiązek względem kobiet, żeby zapewnić im bezpieczeństwo

  • 15:30

    O projekt została zapytana w Sejmie posłanka KO Aleksandra Gajewska. - To dobre rozwiązanie, które będzie dawało możliwość wyboru i będzie dawało dostęp nie tylko do tej aborcji, która musi być wykonana w szpitalu, ale również do aborcji farmakologicznej.

    To jest bardzo ważny aspekt tego projektu. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie te projekty będą procedowane i będziemy mogli wywiązać się z tych deklaracji, które padały w trakcie kampanii. One były odpowiedzią na, powiedzmy sobie szczerze, takie bardzo głębokie oczekiwania społeczne, że w końcu ta sprawa zostanie rozwiązana.

    To jest nasze zobowiązanie, to jest nasz obowiązek względem kobiet, żeby zapewnić im bezpieczeństwo, żeby mogły czuć się bezpieczne, żeby nie obawiały się, zachodząc w ciążę, że grozi im niebezpieczeństwo, bo nie otrzymają pomocy wtedy, kiedy ta pomoc będzie potrzęsła.


  • 15:29

    W środę wieczorem do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji.

    Projekt w sprawie aborcji. Projekt Koalicji Obywatelskiej w Sejmie

  • 15:12

    Wiceszef MSZ: Rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę

    Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą przypomniał, że planowana jest zmiana kompetencji w kwestii koordynacji polityki zagranicznej w zakresie Polonii i Polaków mieszkających za granicą na szczeblu rządowym i pozarządowym - czyli przywrócenie MSZ do roli koordynatora polityki polonijnej rządu.

    Zaznaczył, że MSZ ma narzędzia w postaci konsulatów i ambasad, zatem konieczne będzie pewne przesunięcie środków z KPRM do MSZ. Zadeklarował, że resort chce zachować formułę międzyresortowego zespołu ds. współpracy z Polonią i Polakami za granicą, bo dokonaniu drobnych przesunięć kompetencyjnych.

    Wiceminister przekazał, że za rządów PiS projekt wieloletniej współpracy z Polonią został przygotowany, ale nie był przyjęty przez radę ministrów. Stwierdził, że Polonia jest coraz liczniejsza, a z ostatniego spisu przeprowadzonego w USA wynika, że w kraju tym mieszka 10 mln Polaków.

    - Rola Polaków mieszkających za granicą znacząco wzrosła po agresji rosyjskiej na Ukrainę, bo w bardzo wielu państwach na świecie ich zachowanie w kraju zostało znane za szlachetne, solidarne i wyjątkowe, co podniosło prestiż rodaków mieszkających w innych krajach, także w USA. I tego kapitału tego nie można zmarnować - powiedział Bartoszewski.

  • 14:50

    Projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej został skierowany do komisji.

    Przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Iwona Hartwich (KO), przedstawiając projekt, zwróciła uwagę na codzienne wyzwania stojące przed opiekunami osób z niepełnosprawnością. Podkreśliła, że regularne wizyty u specjalistów, rehabilitacja, niezbędny sprzęt rehabilitacyjny czy specjalistyczne żywienie osób z niepełnosprawnością to tylko część z nich.

    - Często te osoby są zamknięte w czterech ścianach. To też musimy zmienić – podkreśliła.

    Jej zdaniem renta socjalna podniesiona do kwoty najniższej krajowej pensji pozwoli im na "odrobinę więcej godności". Ma to – jak mówiła – umożliwić pokrycie koniecznych wydatków i zwiększyć szansę na niezależne życie.

    Hartwich dziękowała premierowi Donaldowi Tuskowi za to, że za jego rządów Sejm zajął się tym projektem. - Za to, że stanął pan obok wózków inwalidzkich – podkreśliła, dodając, że rodzice osób z niepełnosprawnością są bardzo poniżeni przez rząd PiS.

  • 14:15

  • 13:51

    W Sejmie trwa spotkanie marszałka Sejmu z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami.

    - Oto przedstawiciele komitetu, który doprowadził do tego, że projekt (nowelizacji ustawy o rencie socjalnej) powstał, na czele z panią posełką Hartwich. Cieszę się, że możemy to bardzo wyraźnie pokazać, że miejsce osób z niepełnosprawnościami nie jest gdzieś na posadzce korytarzy sejmowych za kotarami, tylko w gabinecie marszałka Sejmu. Mam nadzieję, że ten symboliczny moment, w którym pokazujemy, jak ważne są dla nas projekty obywatelskie, pod którymi podpisały się setki tysięcy Polaków, to będzie ten symbol, z którym polski Sejm zacznie się na trwałe kojarzyć - powiedział.

    - Jesteście potrzebni w Polsce, bo dzięki waszej pracy, waszemu zaangażowaniu, dzięki waszej obecności możemy wszyscy korzystać w pełni z tych darów, które macie, z waszych talentów, z waszych możliwości - zwrócił się do gości.

    Marszałek Szymon Hołownia spotkał się w Sejmie z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami

  • 13:46

    W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela przygotowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Celem projektowanej nowelizacji jest powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

    - Od kilku dni toczy się ożywiona dyskusja dotycząca płac nauczycieli. Pokazuje ona z jednej strony jak niewielkie są zarobki środowiska edukacyjnego, skoro nawet 33-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł. Z drugiej strony, dyskusja ta obrazuje jak skomplikowany jest obecny system wynagradzania, nakreślony jeszcze w XX w. przez min. (Mirosława) Handkego - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

    - Jest to system nieprzejrzysty, niezrozumiały nie tylko dla opinii publicznej niezwiązanej z edukacją, ale także wielu nauczycieli ma z tym problem (...), ale przede wszystkim jest to system nieskuteczny - podkreślił prezes ZNP.

    Dlatego - jak mówił - obecny system wynagradzania nauczycieli nie uchronił ich przed gwałtowaną pauperyzacją w czasach rekordowej inflacji w ostatnich latach, nie zapobiegł też dramatycznemu ich spłaszczeniu wynagrodzeń, niemalże zrównaniu ich z płacą minimalną. "Dziś zarobki nauczycieli są niekonkurencyjne wobec innych grup zawodowych, a ich poziom lokuje nas na samym końcu Unii Europejskiej, jak pokazują dane OECD czy Komisji Europejskiej, a także raporty fundacji Evidence Institute razem z ZNP" - powiedział. Według niego, obecny system wynagradzania sprawił, że zawód nauczyciela jest po prostu nieatrakcyjny.

    Broniarz wskazał, że dla wszystkich nauczycieli najważniejsze jest wynagrodzenie zasadnicze. - To ono stanowi podstawę ich pensji, niezależnie od zamożności gminy, w której przychodzi im pracować - wyjaśnił. Przypomniał, że wynagrodzenie zasadnicze jest określane w tzw. rozporządzeniu płacowym ministra edukacji. Oprócz tego wynagrodzenia nauczyciel może otrzymać różne dodatki w różnej wysokości.

    Prezes ZNP przypomniał też, że wynagrodzenie zasadnicze oraz wszystkie dodatki i świadczenia, takie jak np. dodatek funkcyjny, za warunki pracy, odprawa emerytalna i kilka innych, tworzą tzw. średnie wynagrodzenie nauczyciela, opisane w Karcie Nauczyciela. Jego wysokość jest ustalana na podstawie kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej.

  • 12:44

    Artykuł 99 konstytucji brzmi:

    1. Wybrany do Sejmu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat.


    2. Wybrany do Senatu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat.


    3. Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
  • 12:39

    Marszałek Sejmu podkreślił także w Sejmie, że artykuł 99 konstytucji nie pozostawia żadnych wątpliwości.

    - Jest wyrok – nie ma mandatu. Wszyscy są równi wobec prawa i nie ma znaczenia, czy ktoś ma za kolegę prezydenta i wsparcie 190. posłów. Każdy wójt, każdy burmistrz byłby potraktowany zupełnie inaczej w analogicznej sytuacji – powiedział Hołownia o sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

    Sprawa jak ocenił, jest prosta - konstytucja mówi o tym wyraźnie. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 99 konstytucji, Wąsik i Kamiński stracili prawo wybieralności.

  • 12:29

    Szymon Hołownia pytany przez dziennikarzy, czy okrągły stół w sprawie zmian w sądownictwie powinien mieć miejsce odparł, że "oczywiście" i "jak najbardziej". - Jestem całym sercem za. Jeżeli będę mógł się do czegoś przydać, to chętnie będę współuczestniczył, patronował, organizował - powiedział.

    Dodał, że potrzebujemy nie tylko "młócki politycznej", ale "wyjścia do przodu". - W sprawie mediów potrzebujemy ustawy, w sprawie zmiany konstytucji potrzebujemy rozmowy, w innych sprawach potrzebujemy rozmowy, okrągłych stołów, formatów, paneli. Chcemy tu zorganizować panel w sprawie mediów publicznych - mówił Hołownia.

    Dopytany, kiedy pojawią się ustawy dotyczące sądów, prokuratury, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego podkreślił, że rozmowy już trwają wewnątrz koalicji.

    Doprecyzował, że chodzi o przygotowanie takich projektów, w których będzie "przestrzeń do rozmowy z prezydentem, z innymi czynnikami i z opozycją". W jego ocenie powinny to być ustawy nie takie, które "przepadną u prezydenta", tylko takie, które "będą miały szansę na to, żeby zostać podpisane i zaczną obowiązywać".

    - Do końca kadencji prezydenta zostało chyba około 500 dni (...), a 500 dni to jest jednak dość sporo i nie mamy tyle czasu, żeby go marnować. Mam nadzieję, że doprowadzimy do sytuacji, w której jak opadną te kurze bitewne i emocje, które mamy dzisiaj, to politycy zobaczą, że to co premiuje, punktuje u ludzi, to jest rozmowa o rozwiązaniach - podkreślił marszałek.

  • 12:17

    Marszałek Szymon Hołownia poinformował w Sejmie, że na jutrzejszym posiedzeniu posłowie będziemy mogli powołać komisję ds. Pegasusa.

    - PiS zmienił kandydatury, jest czwórka zgłoszonych kandydatów przez PiS. Do dwunastej jest termin składania zastrzeżeń, ale nie spodziewam się zastrzeżeń, choć zobaczymy jak to będzie. To oznacza, że będziemy w stanie powołać komisję ds. Pegasusa na jutrzejszym posiedzeniu, no chyba, że coś się zmieni - powiedział.

  • 12:06

    Z dziennikarzami w Sejmie rozmawiał także premier Donald Tusk. Pytany, czy uważa, że politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik pojawią się jeszcze w Sejmie, odparł: - Na pewno, jako przesłuchiwani przez komisje śledcze, bez żadnych wątpliwości.

    Dopytywany czy pojawią się jako posłowie chcący głosować, premier powiedział, że decyzja marszałka Sejmu Szymona Hołowni jest jednoznaczna. - Ma absolutnie moje pełne wsparcie i ona jest automatyczna, wynika z zapisów prawa i wyroków sądowych - przypomniał.

    Tusk: Nie dziwię się, że ludziom się robi niedobrze na widok prezydenta, który obściskuje przestępców

  • 11:54

  • 11:38

    Na korytarzu sejmowym na pytania dziennikarzy odpowiadał Jarosław Kaczyński.

    Pytano go między innymi o sprawę Kamińskiego i Wąsika. Kaczyński potwierdził, że ma informacje na temat stanu zdrowia Wąsika i Kamińskiego. - Szczególnie jeden z nich czuje się źle, a poza tym zastosowano wobec niego tortury. My się oczywiście, bo jest taka instytucja w Unii Europejskiej, do niej zwrócimy z oskarżeniem polskich władz o stosowanie tortur, bo decyzja na pewno zapadła na samej górze. Jestem przekonany, że to osobista decyzja Tuska i on osobiście powinien za tortury w Polsce odpowiadać - oświadczył Kaczyński.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku: zwrócimy się z oskarżeniem o stosowanie tortur

  • 10:59

    Tusk: Dzięki wam, drodzy rodzice i opiekunowie, Polska jest trochę lepsza. Bardzo wam dziękuję. Obiecuję, że kiedy staliśmy przy was, kiedy władza odwracała się od was plecami, jak dzisiaj pan Kaczyński się odwrócił od was plecami, tak będziemy ciężko pracować nad tym, żeby ta ustawa, na którą czekaliście, jak najszybciej stała się faktem.

  • 10:57

    Tusk: Macie zawsze czas, żeby przestępców skazanych prawomocnym wyrokiem wynosić na jakieś wyżyny. Poszliśmy do wyborów i powiem wam, że tylko dlatego warto iść do wyborów i po władzę, żeby ci ludzie, rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych, dożyli tego momentu, kiedy widzą, że władza jest po to, żeby o nich zadbać. Rodzice niepełnosprawnych są niewarci nawet minuty uwagi? Tego dnia widać, że nie zasłużyliście nawet na jeden dzień władzy.

  • 10:56

    Tusk: Ten dzień jest dla mnie szczególnie symboliczny. Nie chciałem na to zwracać uwagi, ale tak nieszczęśliwie się składa, że siedzę blisko pana prezesa Kaczyńskiego. Czasami słyszę, co mówi. Kiedy przemawiał pan minister Kołodziejczak i zwrócił się do pana prezesa Kaczynskiego per "panie Kaczyński", pan prezes Kaczyński odpowiedział mu "ty gówniarzu". Mówię o tym, bo pół godziny później wyszła na mównicę przedstawicielka tysięcy rodzin, które zbierał z trudem podpisy pod ustawą, która ma ulżyć najbardziej poszkodowanym, to nawet nie znalazł minuty czasu, by wysłuchać, na czym polega los ludzi tak ciężko poszkodowanych przez okoliczności i ludzi najbardziej szlachetnych, bo walczących w imieniu najsłabszych.

    Donald Tusk w Sejmie o słowach Jarosława Kaczyńskiego

  • 10:52

    Na mównicy głos zabiera premier Donald Tusk.

  • 10:40

    Rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Posłowie PiS wychodzą z sali obrad.

  • 10:35

    Głos zabiera poseł PiS Robert Telus, który ocenił, że w Unii Europejskiej dochodzi do "zwijania polskiego rolnictwa". Wypowiedział się także poseł PiS Janusz Kowalski ocenił, że "polska wieś głosowała za Prawem i Sprawiedliwością".

  • 10:35

    Hołownia, wobec pojawienia się trzech posłów przy mównicy, którzy twierdzili, że chcą odnieść się do wcześniejszych oświadczeń, ogłosił, że "w drodze absolutnego wyjątku" posłowie zabiorą głos. Otrzymali na to 30 sekund.

    Zamieszanie przy mównicy po wypowiedzi wiceministra Michała Kołodziejczaka

  • 10:34

    Kaczyński: Po tych ośmiu latach waszych rządów to naprawdę dwudziestu nie starczy, by ten potworny bałagan, żeby gorszych słów nie użyć, naprawić. Pan, młody człowieku, powinien o tym pamiętać.

    Kaczyński pojawił się bez trybu na mównicy sejmowej

  • 10:31

    Na mównicy pojawił się - bez trybu - Jarosław Kaczyński.

    - Mam nadzieję, że dowiem się, w jakim trybie? - dopytuje Hołownia.

  • 10:30

    Po Zalewskim na mównicy pojawił się wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który wypowiedział się o proteście rolników.

    Po wypowiedzi wiceministra, na mównicę wszedł poseł Jarosław Sachajko, który błędnie stwierdził, że Kołodziejczak "nie ma prawa" się wypowiadać, bo "nie jest członkiem Rady Ministrów".

    Hołownia w odpowiedzi przypomniał artykuł 186 Regulaminu Sejmu, który mówi między innymi, że "marszałek Sejmu udziela głosu członkom Rady Ministrów, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Szefowi Kancelarii Prezydenta oraz sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezydenta zastępującego Szefa Kancelarii Prezydenta na danym posiedzeniu, poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, ilekroć tego zażądają".

    Kołodziejczak jest w rządzie sekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości.

  • 10:29

    Hołownia: Emocje są czymś naturalnym na tej sali. Cieszę się, że wyrażamy je w taki sposób, że nie przekraczając ram parlamentarnej debaty. Jeszcze wiele razy będziemy mieli okazję spierać się o to, co znaczy normalność i równość wobec prawa dla wszystkich.

  • 10:27

    Zalewski do posłów PiS: Od pierwszego dnia swoich rządów zaczęliście niszczyć prawo i konstytucję. Od Trybunału Konstytucyjnego po wszystkie instytucje. Zamiast prawa wprowadziliście bezprawie i dzisiaj, pod pozorem obrony prawa, tego bezprawie bronicie. To absolutny skandal. Wszyscy to widzą. Jest jasne, ze dwaj posłowie, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu nie są posłami. Marszałek Sejmu jest depozytariuszem konstytucji, musi ją realizować. Wy dzisiaj usiłujecie mu przeszkodzić. To, czego chcecie, jest bezprawiem. Wasze rządy bezprawia się skończyły.

  • 10:26

    Na mównicy głos zabrał poseł Polski 2050 Paweł Zalewski.

  • 10:25

    Hołownia wobec pojawienia się Wójcika przy jego stanowisku: Pan będzie prostował teraz wniosek formalny? Zgłosił pan wniosek formalny. Mogę pana zapewnić, że państwa groźby nie robią na mnie żadnego wrażenia.

  • 10:23

    Hołownia: Płacz nad konstytucją to jedno, panie Wójcik, a jej stosowanie i posiadanie w sercu to drugie. Ja robie te dwie rzeczy. Cieszy mnie też pańskie nawrócenie na stosowanie zasad konstytucyjnych.

  • 10:18

    Szymon Hołownia dwukrotnie upomniał Wójcika o tym, że kończy się czas na jego wypowiedź. Wobec braku reakcji Hołownia wyłączył posłowi mikrofon.

    Przypomniał następnie artykuł 99 konstytucji ustęp 3, który mówi, że "wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".

    Hołownia przypomniał też artykuł 120 konstytucji, który mówi, że "Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że konstytucja przewiduje inną większość".

    Szymon Hołownia odpowiedział Michałowi Wójcikowi. Zacytował artykuły konstytucji

  • 10:17

    Wójcik: Panie marszałku, nie dopuszcza pan posłów Kamińskiego i Wąsika do wykonywania ocj mandatu, uprawnień. To jest skandal. Byli bezprawnie zatrzymani, bezprawnie byli w więzieniu i bezprawnie pan teraz działa. TU ma być 460 osób, a nie 458.

    Wójcik oskarżył Hołownię o "bezczelne łamanie konstytucji"

  • 10:17

    Wójcik: Panie Hołownia, to co pan wyprawia, to hańba. Jeszcze niedawno płakał pan nad konstytucją, a dzisiaj ją pan bezczelnie łamie. Konstytucja!

  • 10:16

    Na mównicę z wnioskiem formalnych wchodzi poseł klubu PiS Michał Wójcik.

  • 10:13

    Posłowie głosowali wniosek posła Sachajki o przerwę w obradach. Wniosek po głosowaniu przepadł.

  • 10:12

    Na mónicy z wnioskiem formalnym pojawił się poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, który zwrócił uwagę na protest rolników.

  • 10:08

    Na sali obrad nie ma Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Obrady przebiegają spokojnie i zgodnie z harmonogramem.

  • 10:03

    Szymon Hołownia otwiera posiedzenie Sejmu.

    Zgodnie z harmonogramem obrad Sejm rozpocznie dziś prace od głosowania nad zmianami w składach osobowych komisji sejmowych. Następnie przystąpi do prac nad dwoma obywatelskimi projektami ustaw, złożonymi w ubiegłej kadencji Sejmu. Pierwszy to projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    Drugi to projekt noweli Karty Nauczyciela złożony przez ZNP. Dotyczy zmiany sposobu obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.

  • 10:00

    Czekamy na rozpoczęcie obrad. W międzyczasie dziennikarze przepytują marszałka Szymona Hołownię, który poinformował, że Kamiński i Wąsik mogą wejść na teren Sejmu, ale nie mogą wejść do sali obrad. - Myślę, że będzie dużo emocji, natomiast nie będzie obstrukcji - przewidywał.

  • 9:55

    Prezydium Sejmu nie zdecydowało się wydać zakazu wydawania przepustek dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - poinformowały w Sejmie wicemarszałkinie Dorota Niedziela i Monika Wielichowska, które przekazały, że nie było w tej sprawie głosowania.

  • 9:32

    Maciej Wąsik opublikował zdjęcie sprzed Sejmu.

  • 9:20

    Z kolei wiceminister rolnictwa, poseł wybrany z list KO Michał Kołodziejczak w rozmowie w Radiu Zet, ocenił, że "Wąsik i Kamiński, powinni być rozliczeni za to, co robili przez ostatnie osiem lat".

    - Ja się nad tym nie zastanawiam, ale zapewne przyjdą (do Sejmu) i tutaj marszałek Hołownia musi podjąć odpowiednie kroki. To gestia marszałka, dzisiaj zajmuję się całkiem innymi tematami. Niech każdy zajmuje się swoimi jak najlepiej potrafi. Dla mnie priorytetem jest rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe. Jest od tego marszałek, Straż Marszałkowska, żeby wykonywać polecenia marszałka - mówił.

  • 9:13

    Poseł PiS Przemysław Czarnek opublikował zdjęcie z Maciejem Wąsikiem. Politycy byli rano gośćmi Radia Wnet.

  • 9:04

    Szef komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, poseł KO Dariusz Joński, wypowiadając się dziś w RMF FM o sprawie Wąsika i Kamińskiego, oświadczył, że miejsce polityków PiS "jest w Sejmie, ale na komisji śledczej, a nie na sali plenarnej".

    - Na salę plenarną nie może wejść nikt kto nie jest posłem. Panowie zostali skazani prawomocnym wyrokiem, wygasły im mandaty. Wydaje mi się i intuicja mi podpowiada, że będą jeszcze mieli częste spotkania z tym niezależnym wymiarem sprawiedliwości - mówił.

    Dopytywany czy spodziewa się prób siłowego wejścia do Sejmu, Joński ocenił, że jego zdaniem lider PiS Jarosław Kaczyński będzie dążył do ogromnej polaryzacji i emocji. Zaznaczył jednocześnie, że jest Straż Marszałkowska, która przypilnuje żeby nikt kto nie jest posłem nie wszedł na salę plenarną.

    - Osobiście nie chciałbym siedzieć na sali plenarnej z przestępcami. To są przestępcy, co prawda ułaskawieni przez prezydenta, ale oni nie są już posłami - powiedział Joński.

  • 8:58

    Szymon Hołownia na wczorajszej konferencji zauważył, że Kamiński i Wąsik mają prawo wejść na teren kompleksu sejmowego jako byli posłowie. - Mają jako byli posłowie prawo, zachęcam, by z niego skorzystali, do wyrobienia sobie legitymacji byłego posła i senatora, która bez konieczności odwiedzania Biura Przepustek pozwala wchodzić na teren Sejmu, na teren parlamentu - mówił.

    Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wejdą w czwartek do Sejmu? Szymon Hołownia odpowiada

  • 8:54

    Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela zauważył we wpisie, że na sali plenarnej mogą przebywać i głosować "tylko posłowie", a "nie przestępcy". "Kim są Kamiński i Wąsik, wszyscy wiemy" - napisał.

  • 8:50

    Politycy PiS i przedstawiciele kancelarii prezydenta utrzymują, że po ułaskawieniu Kamiński i Wąsik są nadal posłami. Jednak zdaniem wielu prawników politycy PiS stracili mandaty nieodwracalnie.

    O tym, jakie jest stanowisko ekspertów prawa już po akcie łaski wyjaśniają dziennikarze Konkret24:

    Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. "Marszałek Hołownia ma obowiązek umożliwić wykonywanie mandatów"? Prawnicy: nie

  • 8:44

    O sprawie mówił także gość Konrada Piaseckiego w TVN24, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - Trzeba przestrzegać prawa w Polsce. Nie wszyscy to akceptują, ale my chcemy i będziemy to robić- podkreślił wicepremier, minister i prezes PSL.

    Jak przypomniał, wygaszenie mandatów poselskich obu polityków nastąpiło z dniem wydania prawomocnego orzeczenia sądu.

    Pytany o to, czy Szymon Hołownia powinien kategorycznie zakazać wejścia do Sejmu Kamińskiemu i Wąsikowi odparł: - Szymon Hołownia pokazał, że Sejm może wyglądać inaczej. Niektórzy w to nie wierzyli, ale pierwszy miesiąc zmienił wszystko. Bardzo dobrze sobie poradził i wierzę, że w tej sytuacji też będzie wiedział, co zrobić.

    Szef ludowców zaznaczył, że jeżeli Wąsik i Kamiński będą chcieli wejść do Sejmu powinni przedstawić legitymacje byłych posłów. - Jeśli je sobie wyrobią, to potwierdzą, że są byłymi posłami. Będą mogli oglądać obrady z galerii – powiedział. Zastrzegł, że nie upoważnia ich to do wejścia na salę plenarną, czy głosowania.

    Kosiniak-Kamysz ocenił, że na całej sytuacji PiS próbuje zbudować swój "kolejny mit polityczny".

  • 8:41

    Sam Maciej Wąsik w porannej audycji Radia Wnet oświadczył, że "będzie wykonywał swój mandat poselski, będzie wykonywał wolę moich wyborców, będzie działał w taki sposób, w jaki będzie mógł".

    Z kolei w serwisie X Wąsik opublikował stanowisko nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym w sprawie dotyczącej stwierdzenia uchylenia decyzji marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu poselskiego.

    Czytaj więcej: TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych: skład orzekający nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem

  • 8:36

    Krótko przed godziną 8 marszałek Sejmu Szymon Hołownia opublikował komunikat, w któym odniósł się do sprawy prawomocnie skazanych, a potem ułaskawionych przez prezydenta Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godzinie 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

    Hołownia we wpisie podkreślił, że nie są oni posłami, a mandatu pozbawił ich wyrok sądu. "Sprawa jest zamknięta. Dziś procedujemy ważne obywatelskie projekty. Oczekuję, że wszyscy uszanują obywateli, którzy te projekty do izby wnieśli" - napisał marszałek.

  • 8:30

    Dzień dobry! Na zegarze 8.30, posiedzenie Sejmu powinno rozpocząć się o godzinie 10. My w tym czasie przyjrzymy się, co dzieje się przed rozpoczęciem obrad.

Kto może wejść do Sejmu i do sali obrad

Przepisy porządkowe obowiązujące w budynkach i na terenach pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu są zawarte w zarządzeniu nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu, wydanym na podstawie oraz w związku z przepisami uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst zarządzenia był aktualizowany zarządzeniami marszałków Sejmu z 13 września 2011 r., 28 marca 2012 r., 11 września 2014 r., 10 czerwca i 31 grudnia 2015 r., 1 sierpnia 2016 r. oraz 19 maja 2017 r.

Zarządzenie określa zasady wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu, w tym na salę posiedzeń Sejmu, w jej kuluary i na galerię podczas obrad Sejmu, a także wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu. Tekst precyzuje też zasady przebywania osób w budynkach i na terenach, z uwzględnieniem zakazu posiadania broni i amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Wstęp do tych budynków oraz wstęp i wjazd na tereny, za które odpowiada KS, odbywa się po okazaniu dokumentów do tego uprawniających, m.in. legitymacji poselskiej lub senatorskiej, imiennego identyfikatora posła Parlamentu Europejskiego, karty wstępu posłów lub senatorów poprzednich kadencji czy identyfikatora pracowników Kancelarii Sejmu lub Senatu, legitymacji służbowej lub dyplomatycznej, karty prasowej i karty wstępu obsługi technicznej mediów.

Wejść też można na podstawie okresowej i jednorazowej karty wstępu, jednorazowej karty wstępu do Biblioteki Sejmowej oraz w przypadku grup - na podstawie imiennej listy.

Bez okazywania żadnych dokumentów wchodzą na teren Sejmu prezydent, premier, wicepremierzy, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz byli prezydenci RP.

Na salę posiedzeń podczas obrad Sejmu mogą wejść posłowie lub senatorowie, pracownicy kancelarii Sejmu lub Senatu z identyfikatorem "S" i uczestniczące w posiedzeniu osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe.

Wstęp mają też prezes Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i Prokurator Generalny.

Straż Marszałkowska w SejmieTVN24

Prawo wstępu mają też osoby, którym wydano okresową kartę wstępu oznaczoną symbolem "S" oraz zaproszone przez Marszałka Sejmu osoby i delegacje - również zagraniczne.

Zarządzenie precyzuje też, kto może wejść podczas obrad Sejmu w kuluary sali posiedzeń oraz zająć miejsca na galerii, m.in. dziennikarze i w dwu ostatnich rzędach publiczność - również wycieczki.

W uzasadnionych przypadkach "mając na względzie zachowanie spokoju i porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa Sejmu i Senatu", komendant SM może odmówić wydania karty prasowej, karty wstępu obsługi technicznej dziennikarzy, okresowej karty wstępu, karty wstępu posła i senatora poprzednich kadencji oraz jednorazowych kart wstępu i jednorazowych kart wstępu do Biblioteki Sejmowej. Może też zawiesić prawo wstępu posiadaczom tych dokumentów.

Zarządzenie marszałka Sejmu nie zezwala na wejście na tereny i do budynków osobom, które swoim zachowaniem lub wyglądem naruszają powagę Sejmu lub Senatu, a gdy takie osoby lub grupy osób znajdą się na terenie Sejmu, strażnik Straży Marszałkowskiej nakazuje im natychmiastowe opuszczenie budynku.

Autorka/Autor:asty, akw/ft

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu izraelskiej ambasady w stolicy Jordanii doszło do strzelaniny. Napastnik został zabity, a trzech policjantów zostało rannych - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródło w jordańskich służbach bezpieczeństwa.

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Źródło:
PAP

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

W niedzielę w Rumunii odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W kraju utworzono blisko 19 tysięcy lokali wyborczych, a za granicą - rekordową liczbę 950. Faworytem głosowania jest obecny premier Marcel Ciolacu, jednak przebieg drugiej tury wydaje się trudny do przewidzenia na podstawie sondaży. W wyborach startuje 14 kandydatów.

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl