"Ciemny salonik", "miejsca z dostępem do morza". Hołownia oprowadza po Sejmie

Źródło:
tvn24.pl
Szymon Hołownia oprowadza po Sejmie
Szymon Hołownia oprowadza po SejmieYouTube, Sejm RP
wideo 2/7
Szymon Hołownia oprowadza po SejmieYouTube, Sejm RP

"Sejm. Nowe otwarcie z marszałkiem Szymonem Hołownią" - pierwszy odcinek takiego podcastu wideo pojawił się w sieci. Internauci mogli zwiedzić salę plenarną wraz z Hołownią oraz Mikołajem Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej, czyli - jak wyjaśnił marszałek - działu w parlamencie, który zajmuje się wiedzą o Sejmie. Pokazali "ciemny salonik" i "miejsca na sali z dostępem do morza".

- Dzisiaj pokażemy kilka miejsc, w które ciężko tej transmisyjnej kamerze zajrzeć. Są to miejsca niezbędne dla pracy Sejmu, ale są, również wielu posłów ma tego świadomość, jego sekretami - zapowiadał na początku nagrania Szymon Hołownia.

Pamiątki z przeszłości

Mikołaj Kałuszko zaczął swoją prezentację od wyjaśnienia, dlaczego nad wejściami do Sejmu znajdują się puste tabliczki. - To jest pamiątka po II Rzeczpospolitej. Salę oddano do użytku w roku 1928. Wtedy nad tymi drzwiami po jednej stronie był napis 'TAK', po drugiej stronie napis 'NIE'. W szczególnie ważnych głosowaniach posłowie ustawiali się przy każdym wyjściu i przechodzili odpowiednimi drzwiami. W ten sposób oddawali swój głos - wyjaśniał Kałuszko.

- Teraz byłoby to nieeleganckie, bo tabliczka z napisem 'NIE' znajdowałaby się pod lożą pana prezydenta. Mogłoby się zrobić takie wrażenie, że prezydent stale mówi: nie. Na przykład nieustannie wetuje ustawy. Nie chcielibyśmy takich konotacji - żartował Szymon Hołownia.

Następnie Hołownia i Kałuszko udali się w głąb sali plenarnej. Idąc w stronę poselskich ław, Kałuszko zwrócił uwagę, że od 2010 roku cały kompleks sejmowy "jest przygotowany na potrzeby osób z niepełnosprawnościami".

- Mają przygotowaną też niższą mównicę i spokojnie mogą na tej sali przemawiać - mówił Mikołaj Kałuszko.

Szymon Hołownia oprowadza po SejmieYouTube, Sejm RP

Szymon Hołownia zaprezentował, w jaki sposób posłowie głosują. Służy do tego między innymi poselska legitymacja. - Legitymacja otwiera też wiele drzwi w kompleksie sejmowym. Nie wszystkie są zawsze otwarte, niektóre mają strzeżony dostęp, ta legitymacja pozwala właśnie na korzystanie z różnych, trochę bardziej tajnych przejść - zdradził Mikołaj Kałuszko.

Kałuszko wiele mówił o samym budynku Sejmu, w tym o tym, które elementy konstrukcji przetrwały wojnę. - Kolumny, większość okładzin kamiennych. Zupełnie był zbudowany nowy dach (...) Całe wyposażenie drewniane też jest powojenne, gdyż salę zniszczyła bomba już w czasie oblężenia Warszawy - tłumaczył.

- Pierwsze posiedzenie to jest 1928 rok. Później konstytucja kwietniowa (z 1935 roku - red.) zmniejszyła liczbę posłów do 209. Są dość śmieszne zdjęcia, połowa rzędów jest wyjęta i stoją palmy - mówił Kałuszko.

- Można byłoby podsumować, że Piłsudski, który uważał Sejm za menażerię, zamienił ją w oranżerię - zripostował nowy marszałek Sejmu.

"Miejsca z dostępem do morza"

Szymon Hołownia powiedział, że miejsca najbliżej sejmowej mównicy są często nazywane "miejscami z dostępem do morza". Zdradził także, które miejsce zajmuje, gdy nie prowadzi obrad. - Moje miejsce jest tu, pod numerem 167 - wyjaśniał. - Mam fajnych kolegów z ławki: Izabelę Leszczynę z PO i doktora nauk medycznych Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL - opowiadał.

- Można powiedzieć, że jako jeden z niewielu na tej sali mam lekarza w zasięgu ręki. Gdyby emocje na tej sali poszybowały zbyt wysoko - mówił dalej. Szymon Hołownia ujawnił także, że podczas sejmowych posiedzeń "dyżuruje lekarz". - Ostatnio podpisywałem rozporządzenie w tej sprawie - informował.

Marszałek Sejmu pokazał także lożę, w której siedzi prezydent, gdy nie przemawia w Sejmie. - Z kuchni sejmowej mogę powiedzieć, że pan prezydent ma tam małą wtyczkę, także może ładować telefon, kiedy słucha - powiedział Mikołaj Kałuszko.

- Ale po co pan prezydent miałby to robić, przecież on wtedy słucha sali? A już wiem, żeby oglądać transmisję z obrad - żartował Hołownia, podkreślając, że transmisje cieszą się dużą popularnością.

Podszedł też do sejmowej mównicy. - Na ekranie posłowi wyświetla się czas i lista mówców, czyli dokładnie to samo, co ja widzę przy swoim stole. (...) Jest natomiast cudowny relikt, jeszcze z dawnych czasów, lampka, w której napis "CZAS MIJA" zaczyna mrugać, kiedy posłowi czas mija - wyjaśnił.

- To takie filozoficzne, bo każdemu z nas czas mija - zadumał się marszałek.

Szymon Hołownia oprowadza po SejmieYouTube, Sejm RP

"Koszmar wszystkich marszałków"

Później marszałek skierował się w stronę miejsca przewodniczenia obradom, które zajmuje marszałek lub jeden z wicemarszałków. Zademonstrował między innymi, jak wygląda tablica do włączania i wyłączania mikrofonów zarówno marszałka, jak i przemawiających posłów.

- Tutaj jest mikrofon wysuwany, koszmar wszystkich marszałków, to już stwierdziłem. Mikrofon wysuwany używany jest wtedy, gdy marszałek na stojąco chce coś powiedzieć, jest jakiś uroczysty moment. (..) On się strasznie trudno wysuwa, a jeszcze trudniej wsuwa. Chociaż nie - chyba naoliwili - dowcipkował Hołownia.

Przy fotelu marszałkowskim są dwie maszynki do głosowania - po lewej i po prawej stronie. - Ja jestem praworęczny, korzystam z tej po prawej stronie - mówił Hołownia.

Szymon Hołownia oprowadza po SejmieYouTube, Sejm RP

- A tu jest królowa, czyli laska marszałkowska - mówił Hołownia, pokazując ją widzom. Szymon Hołownia dopytywał Mikołaja Kałuszkę, skąd wzięło się określenie "wnieść coś do laski marszałkowskiej". - To jest jeszcze z okresu I Rzeczpospolitej, gdy marszałek na początku obrad przyjmował wszystkie przedłożenia od króla - mówił.

- Słyszałem, że ona była na tyle pękata, że wkładano te pergaminy do środka - mówił Hołownia. Mikołaj Kałuszka skwitował jednak tylko, że jest to "legenda".

Marszałek Sejmu pokazał także, jak wygląda fotel marszałka. - On jest na kółkach (...), dzięki temu można w miarę sprawnie ten mebel przesuwać, gdy chce się wejść albo wyjść z izby - mówił.

Podkreślił także , że "jest taka zasada, że zawsze, gdy trwają obrady, musi być ktoś na tym fotelu". - Marszałek nie może pójść na chwilę do toalety albo zrobić ważny telefon. Zawsze ktoś musi przewodniczyć obradom izby - zwracał uwagę.

"Ciemny salonik"

Marszałek zabrał widzów również do "ciemnego saloniku". - To miejsce, do którego można wyjść na szybką konsultację z Konwentem Seniorów, z Prezydium, jak jest duża atmosfera na sali, można zaprosić posła i wygłosić mu na chwilę kojące orędzie - żartował.

Na koniec pierwszego odcinka marszałek zapowiedział, że w kolejnych odsłonach serii będą prezentowane inne pomieszczenia polskiego parlamentu. - Mam nadzieję, że kiedyś dotrzemy do biblioteki sejmowej. Pokażę gabinet marszałka, zobaczycie, gdzie posłowie pracują, gdzie odpoczywają po pracy - wymieniał.

- No i zobaczymy ule, bo jest pasieka w ogrodach sejmowych. Dokładnie przy Senacie - mówił.

- Jak mówi stare przysłowie: kto ma pszczoły ten ma miód, kto ma posłów ten ma trud - podsumował Mikołaj Kałuszko.

Autorka/Autor:mp/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: YouTube, Sejm RP

Pozostałe wiadomości

W centrum Szczecina samochód osobowy wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku, a następnie odjechał i zderzył się z trzema innymi pojazdami. Poszkodowanych jest około 19 osób, w tym sześcioro dzieci. Dwie osoby są w stanie krytycznym. Kierowca zbiegł, ale został już zatrzymany. To 33-letni mieszkaniec Szczecina. Policja podkreśla, że nie był to akt terroru. Według wstępnych informacji kierowca nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków.

Samochód wjechał w pieszych. 19 osób poszkodowanych. Zatrzymany 33-latek

Samochód wjechał w pieszych. 19 osób poszkodowanych. Zatrzymany 33-latek

Źródło:
tvn24.pl

"Nie odpowiadajcie na takie wiadomości" - apeluje w swoim mediach społecznościowych polska policja i ostrzega przed fałszywymi mailami rzekomo pochodzącymi od szefa Komendy Głównej Policji, inspektora Marka Boronia. Oszuści twierdzą w rozsyłanych wiadomościach, że szef polskiej policji żąda natychmiastowej odpowiedzi na wiadomość w związku z "toczącym się postępowaniem sądowym". Funkcjonariusze ostrzegają, że może być to próba kradzieży danych.

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP, X

Żołnierz Bundeswehry zastrzelił cztery osoby, w tym dziecko. Sprawca - jak donosi agencja dpa - oddał się potem w ręce policji. Do tragedii doszło w nocy z czwartku na piątek w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech.

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Bild, Deutsche Welle

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałaby Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 31 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia 24 dla TOK FM. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 22 procent poparcia. Trzecia Droga Szymona Hołowni i PSL, a także Nowa Lewica uzyskałyby trzecie miejsce, zdobywając po 11 procent. Na Konfederację głos oddałoby 10 procent respondentów.

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Źródło:
TOK FM

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę.

Zmarła kobieta zaatakowana w centrum Warszawy

Zmarła kobieta zaatakowana w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Julia Nawalna, żona zmarłego w rosyjskiej kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, w dniu pogrzebu opozycjonisty zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym wspomina męża. "Dziękuję za te 26 lat absolutnego szczęścia. Szczęścia także przez ostatnie trzy lata. Za miłość, za to, że zawsze mnie wspierałeś, za to, że rozśmieszałeś mnie nawet z więzienia, za to, że zawsze o mnie myślałeś" - napisała w piątek.

Julia Nawalna pożegnała zmarłego męża. "Liosza, dziękuję za te 26 lat absolutnego szczęścia"

Julia Nawalna pożegnała zmarłego męża. "Liosza, dziękuję za te 26 lat absolutnego szczęścia"

Źródło:
tvn24.pl

Po krótkim nabożeństwie żałobnym w cerkwi ciało Aleksieja Nawalnego zostało przewiezione na cmentarz, gdzie trwa pochówek. Iwan Żdanow, bliski współpracownik zmarłego opozycjonisty, przekazał, że trumna została opuszczona do grobu przy akompaniamencie utworu "My Way" Franka Sinatry. Na uroczystościach pojawili się również ambasadorzy USA i Polski w Rosji Lynne Tracy i Krzysztof Krajewski.

Trumna z ciałem Aleksieja Nawalnego opuszczona do grobu. Rozbrzmiała piosenka Sinatry

Trumna z ciałem Aleksieja Nawalnego opuszczona do grobu. Rozbrzmiała piosenka Sinatry

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Meduza, tvn24.pl, Reuters, Mediazona

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portal Onet opublikował kolejne fragmenty podsłuchanych przez CBA rozmów byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Jak podał portal, Obajtek postanowił wykorzystać pandemię do "wzmocnienia" swojej pozycji w "trwających wewnątrz PiS walkach". Miał planować akcję wymierzoną w dawnego wicepremiera Jacka Sasina. "Trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k****. Żeby tymi informacjami... żeby go krew zalała. Żeby nie miał punktu zaczepienia do mojej osoby, słuchaj [...] oni chcą mnie wykończyć teraz" - czytamy. Podsłuchy - podał Onet - prowadzone były w ramach tajnej akcji pod kryptonimem "Vampiryna". W sprawie pojawił się też komunikat CBA.

Obajtek o Sasinie: "trzeba zrobić tak, żeby go za*****". Kolejny wątek podsłuchanych rozmów i komunikat CBA

Obajtek o Sasinie: "trzeba zrobić tak, żeby go za*****". Kolejny wątek podsłuchanych rozmów i komunikat CBA

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Daniel Obajtek wykorzystał stanowisko szefa Orlena do budowania swojej wątpliwej legendy, ale ten mit będzie bardzo szybko pryskał. Nie ucieknie przed wymiarem sprawiedliwości - zapewnił minister aktywów państwowych Borys Budka. - Nie mogę zdradzać informacji, które posiadam z dokumentów oklauzulowanych, ale powiem państwu, że w niedługim czasie dowiecie się państwo o wielu jeszcze poważniejszych kwestiach - zapowiedział.

Budka: Służby zajmują się Obajtkiem. Dowiecie się państwo o jeszcze poważniejszych kwestiach

Budka: Służby zajmują się Obajtkiem. Dowiecie się państwo o jeszcze poważniejszych kwestiach

Źródło:
TVN24

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekonuje, że decyzja o przyznaniu dotacji, w związku z którą usłyszał zarzuty, zapadała w radzie miasta. Radni nie pozostają mu dłużni, twierdząc, że zaledwie zatwierdzili propozycję urzędników. - To prezydent miasta powołuje komisję, która ocenia wnioski. Ufaliśmy, że jest niezależna - mówi nam radny PiS Michał Drewnicki. Z kolei radny PO Dominik Jaśkowiec uważa, że prezydent próbuje "rozmyć odpowiedzialność". Urzędnicy zapewniają, że nie było żadnych prób nacisku.

Miasto huczy od komentarzy po zarzutach dla prezydenta. "To próba rozmycia odpowiedzialności"

Miasto huczy od komentarzy po zarzutach dla prezydenta. "To próba rozmycia odpowiedzialności"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Putin odniesie tu sukces, nie zatrzyma się - ocenił szef Pentagonu Lloyd Austin, mówiąc o Ukrainie. Sekretarz obrony USA, przemawiając przed Kongresem, ocenił, że prezydent Rosji "będzie nadal podejmował bardziej agresywne działania w regionie". - Całkiem szczerze, jeśli Ukraina upadnie, to naprawdę uważam, że NATO będzie walczyło z Rosją - dodał.

Szef Pentagonu Lloyd Austin: jeśli Ukraina upadnie, to naprawdę uważam, że NATO będzie walczyło z Rosją

Szef Pentagonu Lloyd Austin: jeśli Ukraina upadnie, to naprawdę uważam, że NATO będzie walczyło z Rosją

Źródło:
Newsweek

Dwa francuskie myśliwce przechwyciły trzy rosyjskie samoloty. To samolot transportowy An-72 oraz dwa Su-30-M - poinformowało w piątek Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO w mediach społecznościowych. Dodano, że Antonowa przechwycono na wodach międzynarodowych na północ od Polski.

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

Źródło:
PAP

Egzamin z mikrobiologii na Uniwersytecie w Mediolanie zaliczyło tylko 10 z 408 studentów medycyny. Rezultat ten odbił się szerokim echem w światowych mediach, a wszystko za sprawą egzaminatora, którym był znany włoski wirusolog Roberto Burioni. To nie pierwszy raz, gdy zrobiło się o nim głośno - we Włoszech ten ceniony naukowiec ma wręcz status celebryty.

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

Źródło:
Science, Italia Oggi, TVN24.pl

Ubiegający się o fotel prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber (PiS) poinformował w wywiadzie dla portalu metropoliabydgoska.pl o rozstaniu z żoną. Ona sama odniosła się do deklaracji męża w mediach społecznościowych. "Nie znalazł czasu, by powiedzieć mi to w twarz" - napisała.

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Źródło:
metropoliabydgoska.pl, Instagram

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU opublikował nagranie systemu rakietowego Pancyr, który przewrócił się na drodze w Soczi. Sprzęt miał pełnić "dyżur bojowy" przed rezydencją prezydenta Władimira Putina, który w sobotę ma przyjechać do tego miasta.

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Źródło:
tvn24.pl, tsn.ua

Brytyjski resort obrony w swym raporcie informuje, że rosyjski przemysł zbrojeniowy znacząco zwiększył produkcję w ubiegłym roku. Zdaniem Brytyjczyków, Rosjanie nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb związanych z prowadzeniem wojny, ale i tak ich przewaga nad Ukrainą będzie rosła. Jednocześnie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że mało prawdopodobne jest, żeby Rosja obecnie zdecydowała się na sięgnięcie po broń nuklearną.

Rosyjski przemysł wojenny się rozpędza. "Może zapewnić znaczącą przewagę nad Ukrainą"

Rosyjski przemysł wojenny się rozpędza. "Może zapewnić znaczącą przewagę nad Ukrainą"

Źródło:
PAP

Mężczyzna spędził dwa dni przy wraku samochodu po tym, jak jego pojazd spadł z wysokiego klifu na kalifornijskim wybrzeżu. Służby opublikowały nagranie z akcji ratunkowej. Jak podkreślają, kierowca pojazdu "doznał niewielkich obrażeń".

Samochód spadł z klifu, kierowca "wypadł przez szyberdach". Nagranie z akcji ratunkowej

Samochód spadł z klifu, kierowca "wypadł przez szyberdach". Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w centrum stolicy Haiti doszło do aktów brutalnej przemocy. W Port-au-Prince starły się ze sobą gangi, samozwańcza straż obywatelska oraz państwowe służby. Wybuchła panika, a tysiące osób zaczęło opuszczać swoje domy. Na nagraniach widać rozległe zniszczenia, ciała leżące na ulicach i spalone auta. Twarzą tej agresji jest lider gangu, a jednocześnie były policjant, nazywany "Barbecue".

Brutalne walki w stolicy Haiti. "Barbecue" zapowiada: to bitwa, która zmieni cały system

Brutalne walki w stolicy Haiti. "Barbecue" zapowiada: to bitwa, która zmieni cały system

Źródło:
Reuters

W koalicji rządowej trwają już przymiarki do kolejnych wyborów. Liderzy KO i Trzeciej Drogi chcą wspólnie powalczyć o rekordową liczbę mandatów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zepchnąć Jarosława Kaczyńskiego do całkowitej defensywy i uzyskać - jako Polska - miejsce lidera w ramach Europejskiej Partii Ludowej. To daje nam szanse na walkę o najwyższe stanowiska w Unii dla Polaka - słyszymy w koalicji rządowej. W najnowszym odcinku "Wybory Kobiet" w TVN24 GO Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" rozmawiają o kulisach koalicyjnych narad.

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Źródło:
TVN24

"Ten, kto kontroluje melanż, kontroluje wszechświat" - stwierdza jeden z bohaterów "Diuny", baron Vladimir Harkonnen. Melanż, surowiec znany też jako przyprawa, jest najcenniejszym towarem w stworzonym przez Franka Herberta świecie i stanowi jeden z filarów fabuły powieści. Tylko czym właściwie jest tajemnicza substancja, która barwi oczy na błękit? Jej praktyczne znaczenie jest nie do przecenienia.  

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Źródło:
The New Yorker, Nerdist, TVN24.pl

W 2023 roku, w którym odbyły się wybory, z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydano ponad 11 milionów złotych na organizację rozmaitych eventów i pikników - mówiła w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" w TVN24 GO szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra rodziny pytana była między innymi o trwający w ministerstwie audyt, a także o zmiany w prawie aborcyjnym i legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Źródło:
tvn24.pl

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl