Projekt ustawy w sprawie sędziów pokoju został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument jeszcze w czwartek zostanie skierowany do Sejmu. Zdaniem głowy państwa "wprowadzenie tej instytucji przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela".
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu ustawy - przepisów wprowadzających ustawę o sądach pokoju. Podczas uroczystości prezydent wskazał, że rozmowę na temat sędziów pokoju rozpoczął z posłem Pawłem Kukizem już "bardzo dawno". - To początkowo był po prostu pomysł, aby udział czynnika bliższego polskiemu społeczeństwu w najprostszych sprawach (...), spowodował zbliżenie wymiaru sprawiedliwości do obywatela - zaznaczył Duda.
Jego zdaniem, wprowadzenie instytucji sędziów pokoju daje także nadzieję na zwiększenie szacunku do wymiaru sprawiedliwości w polskim społeczeństwie oraz przekonania o jego dobrym funkcjonowaniu i sprawiedliwości. Jak ocenił, przyniesie też skutki w postaci uproszczenia i przyspieszenie procedur.
Dziś - oświadczył prezydent - dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy.
Co zakłada projekt o sędziach pokoju?
Prace nad projektem od wiosny prowadził powołany przez prezydenta zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego. Zainaugurował on działalność po rozmowach Pawła Kukiza z Andrzejem Dudą. Propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów Kukiz'15.
Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24