Jest pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego

Autor:
js/adso/kwoj
Źródło:
PAP, TVN24
SN wydał uchwałę ws. sędziów rekomendowanych przez nową KRS
SN wydał uchwałę ws. sędziów rekomendowanych przez nową KRSTVN24
wideo 2/20
TVN24SN wydał uchwałę ws. sędziów rekomendowanych przez nową KRS (wideo z 23 stycznia)

Sąd Najwyższy opublikował w środę pisemne uzasadnienie uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Uzasadnienie figuruje już w bazie orzeczeń SN.

Uchwała została wydana 23 stycznia. W posiedzeniu Sądu Najwyższego wzięło udział 59 sędziów trzech izb. 53 głosowało za przyjęciem uchwały, sześciu złożyło zdanie odrębne.

Uchwała składa się z czterech punktów:

- Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli w składzie zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, taki skład jest nieprawidłowo obsadzony.

- W przypadku sądów powszechnych i wojskowych sytuacja jest podobna, ale pod warunkiem, że wadliwość procesu powoływania sędziego "prowadzi, w konkretnych okolicznościach, do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności".

- Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

- W odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

71 stron pisemnego uzasadnienia

W środę na stronie Sądu Najwyższego zostało opublikowane pisemne uzasadnienie uchwały liczące 71 stron.

ZOBACZ UZASADNIENIE UCHWAŁY >>>

Sąd Najwyższy poinformował, że uzasadnienie uchwały trzech Izb SN zostało w środę podpisane przez skład orzekający i opublikowane w bazie orzeczeń SN.

- Myślę, że sędziowie sądów powszechnych czekali na treść tego uzasadnienia, żeby do konkretnej sprawy starać się to dopasować - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Przypomniał, że uchwała z 23 stycznia z mocy prawa wiąże wszystkie składy SN. - Nie wiemy, czy wszyscy sędziowie będą się do tego stosować - dodał.

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z 28 stycznia oświadczył, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego stosowanie uchwały jest wstrzymane, począwszy od dnia jej wydania. Jednocześnie - w związku z wnioskiem marszałek Sejmu - TK wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez SN uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym - m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że uchwała SN nie wywołuje skutków prawnych i została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Autor:js/adso/kwoj

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości