TVN24 | Polska

Gowin: Umawialiśmy się, że Porozumienie wskaże kandydata. Mam nadzieję, że to pozostanie w mocy

TVN24 | Polska

Autor:
ads,js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
"Umówiliśmy się z naszymi partnerami z PiS, że tym razem to my rekomendujemy naszego kandydata"TVN24
wideo 2/10
TVN24"Umówiliśmy się z naszymi partnerami z PiS, że tym razem to my rekomendujemy naszego kandydata"

Przedstawiłem dzisiaj kierownictwu PiS osobę, która ma rekomendację Porozumienia na RPO, profesora Marka Konopczyńskiego. Czekamy na decyzję PiS oraz Solidarnej Polski – powiedział w środę lider Porozumienia i wicepremier Jarosław Gowin. Wcześniej Ryszard Terlecki (PiS) mówił dziennikarzom, że poparcie dla kandydata Porozumienia "jest mało prawdopodobne".

Parlament już czterokrotnie próbował wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, który zastąpiłby Adama Bodnara. Żaden z kandydatów nie uzyskał zgody obu izb. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Upływa 27 maja o godzinie 16.

Poparcie od PiS "mało prawdopodobne"

Rekomendację na RPO od Porozumienia, partii wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy, otrzymał profesor Marek Konopczyński. To pedagog, specjalista resocjalizacji oraz profesor nauk społecznych.

"Mam nadzieję, że ustalenie pozostanie w mocy"

- Przedstawiłem dzisiaj kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości osobę, która ma rekomendację Porozumienia, pana profesora Marka Konopczyńskiego. Czekamy na decyzję PiS oraz Solidarnej Polski, czy gotowe będą poprzeć tę kandydaturę – powiedział w środę w Pile (woj. wielkopolskie) lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

Przyznał, że koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy nie zadeklarowali jeszcze, czy poprą przedstawioną przez Porozumienie kandydaturę. - Wcześniej umawialiśmy się, że to właśnie Porozumienie wskaże kolejnego kandydata. Mam nadzieję, że to ustalenie pozostaje w mocy – powiedział.

Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek mówił wcześniej w środę w Radiu Plus, iż ma "głęboką nadzieję, że to nie będzie kandydat tylko Zjednoczonej Prawicy, ale także w dużej mierze sił opozycyjnych".

Terlecki: zastanowimy się dzisiaj

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany w środę, czy jest to kandydat całego obozu rządzącego, odparł: - To jest na razie kandydatura Porozumienia. Dopytywany o ewentualne poparcie PiS dla tej kandydatury, odpowiedział: - Zastanowimy się dzisiaj. Myślę, że to jest mało prawdopodobne.

Terlecki o kandydacie Porozumienia na RPOTVN24

"Pozostawiamy sobie czas do oceny, do spotkania"

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział w rozmowie z PAP, że kandydatura Konopczyńskiego "jest interesująca". - Dokonania zawodowe są naprawdę znaczące, więc podejdziemy do niej z pełną uwagą – zapowiedział. Zaznaczył, że "ostateczną decyzję podejmie kolegium klubu".

Szef PO Borys Budka mówił, że prof. Konopczyński "był osobą, którą popieraliśmy do komisji do sprawa zwalczania pedofilii".

- Cieszę się, że sięga się po osoby, które są rekomendowane również do wysokich funkcji przez opozycję. Pozostawiamy sobie czas do oceny, do spotkania – dodał.

Powiedział, że niewątpliwie dorobek profesora Konopczyńskiego oraz to, że "nie jest kandydatem politycznym, jest jego atutem". - Jest człowiekiem, o którym bardzo dobrze wypowiadają się profesjonaliści, osoby, z którymi współpracuje – dodał Budka.

"Pozostawiamy sobie czas do oceny, do spotkania"TVN24

PSL ma swojego kandydata

Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, poinformował w rozmowie z reporterką TVN24, że PSL chce wystawić swojego kandydata na RPO. Chodzi o Marcina Wiącka. Profesora Uniwersytetu Warszawskiego, prawnika, który - jak mówił Zgorzelski - "zajmuje się także prawami człowieka". - Jesteśmy przed posiedzeniem klubu, na którym ta kandydatura padnie. Z pewnością może liczyć na poparcie – mówił wicemarszałek.

- Liczymy na to, że opozycja poprze naszego kandydata. W poprzednim rozdaniu my życzliwie poparliśmy kandydata Platformy Obywatelskiej. Takie są zasady współpracy na opozycji, ale czy będą dotrzymane, to nie wiem – dodał Zgorzelski.

Zgorzelski o kandydacie PSL na RPOTVN24

Kaczyński: w grę wchodzi kandydatura Lidii Staroń

W zeszłą środę prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że "w grę wchodzi" poparcie przez jego partię ewentualnej kandydatury senator niezależnej Lidii Staroń.

Sprzeciw wobec takiej kandydatury wyrażał między innymi Zgorzelski, który podkreślał, że czynny polityk nie powinien zostać RPO i Lidia Staroń nie uzyskałaby poparcia PSL.

Zgorzelski o ewentualnej kandydaturze Lidii Staroń: czynny polityk nie powinien zostać RPO

Autor:ads,js/kab

Źródło: TVN24, PAP