Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, zakładający utworzenie rejestru osób skazanych za seksualne czyny wobec nieletnich. Jedna z jego baz - z danymi m.in. recydywistów - ma być powszechnie dostępna.
"Przyjęty przez rząd projekt ustawy wprowadza nowe, dotąd nieistniejące środki ochrony społeczeństwa, w tym szczególnie nieletnich, przed przestępczością seksualną" - podało w komunikacie po posiedzeniu rządu CIR.
Jak wskazano, "w obecnym stanie prawnym brakuje wystarczających środków, które umożliwiają realną kontrolę sprawców przestępstw na tle seksualnym. Chodzi przede wszystkim o możliwość wykorzystywania mechanizmów skutecznie zapobiegających kontaktowaniu się sprawców tego rodzaju przestępstw z dziećmi. Najbardziej rozpowszechnionym środkiem kontroli jest tworzenie wyodrębnionych rejestrów sprawców i udostępnianie ich danych".
Zgodnie z propozycją przygotowaną przez resort sprawiedliwości, zostanie utworzony rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym, który będzie składał się z dwóch baz: - rejestru z dostępem ograniczonym; - rejestru publicznego, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń.
Rejestr z dostępem ograniczonym
W rejestrze z dostępem ograniczonym będą gromadzone dane m.in. o: - osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, - osobach, którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne na podstawie amnestii, - osobach, wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające.
Znajdą się tam dane pobierane z Krajowego Rejestru Karnego, takie m.in. jak: - dane identyfikacyjne osoby, - określenie organu wydającego orzeczenie (data wydania i uprawomocnienia), - kwalifikacja prawna czynu, - informacja o tym, że pokrzywdzonym był małoletni poniżej 15 lat, - data rozpoczęcia i zakończenia wykonywania kary, - miejsce odbywania kary.
Ponadto w rejestrze znajdą się: m.in.: - fotografia, - wzrost i kolor oczu, - miejsce zameldowania skazanego, - faktyczny adres pobytu.
Dane w tym rejestrze będą zamieszczane z urzędu jako następstwo prawomocnych orzeczeń. Prawo dostępu do rejestru ograniczonego będą miały m.in.: sądy, prokuratorzy, Policja, ABW, Służba Celna, CBA, organy administracji rządowej i samorządowej.
"Jednym z ważnych rozwiązań jest nałożenie na pracodawców oraz organizatorów działalności związanej z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich obowiązku sprawdzenia w tym rejestrze osoby, którą zamierzają zatrudnić" - podkreślono w komunikacie.
Rejestr powszechnie dostępny
W rejestrze powszechnie dostępnym znajdą się informacje o: - sprawcach czynów zabronionych, którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem na małoletnim poniżej 15. roku życia, - osób, które popełniły przestępstwo seksualne w warunkach recydywy.
Dane zamieszczone w tym rejestrze nie będą zawierać m.in.: - imion rodziców skazanego, - nazwiska rodowego matki, - miejsca zamieszkania - znajdzie się tu tylko nazwa miejscowości, w której skazany przebywa.
Rejestr ten będzie dostępny powszechnie (publikacja na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości).
Zgodnie z propozycją MS, tryb i sposób przekazywania do rejestru danych, "mając na względzie szybkość i rzetelność przekazywanych danych, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa danych oraz potrzebę ich aktualizacji", mają ustalić w rozporządzeniu ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
W projekcie zapisano też, że za bezprawne wydobycie informacji z rejestru niedostępnego publicznie grozi kara do 2 lat więzienia.
Będą musieli zgłaszać zmianę miejsca pobytu
Przepisy projektowanej ustawy przewidują ponadto wprowadzenie obowiązku zgłaszania przez skazanego, którego dane zamieszczono w rejestrze, każdorazowej zmiany faktycznego miejsca pobytu odpowiedniej jednostce policji, najpóźniej w trzecim dniu pobytu. Osoba, która nie poinformowała policji o zmianie miejsca swego pobytu, mogłaby się liczyć z karą aresztu lub grzywny - czytamy w projekcie.
Utworzona zostanie też policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym. Mapa będzie zawierać aktualne informacje o miejscach szczególnego zagrożenia. Ma być udostępniana do publicznej wiadomości na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.
Autor: kło/ja,rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock