Premier Ewa Kopacz nie wyklucza, że pod koniec miesiąca przedstawi informację na temat stanu realizacji zapowiedzi z jej ubiegłorocznego expose. - Chcę przekonać Polaków do tego, że w krótkim czasie można wiele zrobić - powiedziała premier we wtorek.
Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów Kopacz proszona była o komentarz do wyników jednego z ostatnich sondaży poparcia dla partii, w którym Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło Platformę Obywatelską, a do Sejmu wszedłby jeszcze tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Sondaże pokazują się z różną częstotliwością, z różnych sondażowni i są różne. Raz pokazują przewagę PO, raz PiS. Nie koncentrowałabym się na sondażach i nie czynię tego na co dzień. Przyszłam tutaj do roboty i robię to, co do mnie należy - powiedziała szefowa rządu.
"W krótkim czasie można wiele zrobić"
Podkreśliła, że chce przekonać Polaków do tego, że "w krótkim czasie można wiele zrobić". - Czasu mam niewiele, do października - dodała. Jak zapewniała, chce "maksymalnie" wiele zrealizować z zapowiedzi, które złożyła w swoim expose w październiku ub. roku. - Może pod koniec tego miesiąca uda mi się sprawozdać, jak procentowo wygląda realizacja zapowiedzi. Ta praca będzie najlepszym dowodem na to, po co tu trafiłam - mówiła Kopacz.
Jednym z punktów, które Kopacz zapowiedziała w swoim expose, było stworzenie programu dla seniorów. We wtorek premier poinformowała, że do końca br. ma powstać ok. 100 domów dziennego pobytu.
Program Senior-Wigor (Wiedza Integracja Godność Opieka i Rehabilitacja) zakłada wspieranie samorządów w tworzeniu i prowadzeniu 8-godzinnych Dziennych Domów "Senior-WIGOR" oraz klubów "Senior-Wigor". Rząd chce na to przeznaczyć 370 mln zł.
- Samorządy terytorialne co najmniej przez 3 lata będą musiały utrzymać taką placówkę. Będziemy partycypować również w utrzymaniu rezydentów tych domów w wysokości 1/3 (kosztów), ale nie więcej niż 200 zł opłaty dobowej - mówiła premier.
Nordic walking i ciepły posiłek
Kopacz dodała, że "w ośrodkach osoby powyżej 60. roku życia będą mogły spędzać czas i rehabilitować się". - Będzie tam profesjonalna obsługa medyczna, sale do odpoczynku - zaznaczyła.
Zgodnie z projektem, domy dziennego pobytu seniora mają zapewniać m.in. dostęp do internetu, czytelni, rehabilitację i zajęcia ruchowe, np. nordic walking oraz różnego rodzaju pracownie dla osób starszych, a także przynajmniej jeden ciepły posiłek. Mają one nie tylko umożliwić seniorom (w programie określanym jako osoby powyżej 60 lat, nieaktywne zawodowo) aktywne spędzanie czasu wolnego, ale także zaktywizować ich i zaangażować w działania samopomoc.
Autor: eos/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CAS