Zażalenia prokuratury na brak aresztu dla biznesmena Ryszarda Krauzego i trzech innych podejrzanych w sprawie dotyczącej spółki giełdowej Polnord zostało w poniedziałek odrzucone przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Posiedzenie sądu odbyło się bez udziału mediów, a o tej decyzji sądu poinformowali obrońcy podejrzanych po wyjściu z sali. Ich zdaniem prokuratura nie dysponuje żadnymi dowodami wskazującymi na rzekomą winę podejrzanych.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi za to do 10 lat więzienia.
Śledztwo jest prowadzone od 2017 roku, a wszczęto je po zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa złożonym przez nowy zarząd pokrzywdzonej spółki giełdowej Polnord.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Przyszło 14 agentów plus pani prokurator, przetrzepali dom". Ryszard Krauze zabrał głos >>>
Śledczy chcieli tymczasowego aresztowania pięciu osób, w tym Krauzego
Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z podejrzanych: Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś. Wobec Romana Giertycha prokuratura zdecydowała o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci 5 mln złotych poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
Wobec pozostałych podejrzanych, tj. Tomasza Sz., Tomasza B., Andrzeja P., Wojciecha C., Andrzeja P. oraz Bartosza P. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
17 października Sąd Rejonowy w Poznaniu nie uwzględnił wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie. Prokuratura Regionalna w Poznaniu złożyła zażalenie na tę decyzję, argumentując, że niezastosowanie aresztów wobec podejrzanych umożliwi im "wpływanie na prawidłowy tok postępowania, w tym na przeprowadzenie dowodów – zwłaszcza osobowych".
Źródło: PAP, TVN24