Rusza nowy rok akademicki. Komorowski na największej inauguracji


Rozpoczyna się nowy rok akademicki. W Poznaniu, wraz ze studentami i wykładowcami z ośmiu uczelni, powita go prezydent Bronisław Komorowski.

W Poznaniu przed południem weźmie udział w Poznańskiej Inauguracji Akademickiej, podczas której wszystkie publiczne uczelnie Poznania, wspólnie rozpoczną rok akademicki.

Inauguracja odbędzie się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich i będzie przebiegała zgodnie z zachowaniem tradycji akademickich. Odbędzie się immatrykulacja studentów oraz wykład inauguracyjny, który wygłosi prof. Andrzej Legocki z Polskiej Akademii Nauk. Przemówienie wygłosi także prezydent.

Premier także ze studentami

Po południu w Obornikach prezydent spotka się z lokalną społecznością i samorządowcami. Na zakończenie wizyty, ponownie w Poznaniu, prezydent weźmie udział w jubileuszowej gali z okazji 100-lecia istnienia Portu Lotniczego Poznań-Ławica i otwarciu rozbudowanego terminalu pasażerskiego.

Z kolei premier Donald Tusk weźmie udział w inauguracji ranku na Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie. Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz odwiedzi Szkołę Policyjną w Szczytnie.

Studentów coraz mniej

W czasie rozpoczynającego się nowego roku akademickiego wiele uczelni odczuje niż demograficzny. W ostatnim roku akademickim studiowało w Polsce ok. 1,67 mln osób.

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że liczba studentów sukcesywnie maleje i w ciągu najbliższej dekady może spaść do 1,25 mln.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości