Za skazywanie na więzienie osób, o których wiadomo, że są niepełnosprawne umysłowo, powinno się wszczynać postępowania dyscyplinarne wobec sędziów - powiedziała we wtorek rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. W jej ocenie zdarza się, że orzeczenia o ciężkiej niepełnosprawności umysłowej są ignorowane przez sąd.
- Mamy przepełnione więzienia, ludzie nie odbywają kary słusznie zasądzonej przez sąd, a równocześnie przetrzymujemy ludzi, którzy kompletnie nie odpowiadają za swoje czyny - podkreśliła Lipowicz w radiowej Trójce.
Skradł batonika- wyszedł za kaucją
Rzecznik nawiązała do przypadku skazania za kradzieże niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego oraz do sprawy schizofrenika, który do więzienia trafił za niezapłacenie grzywny za kradzież batonika, a wyszedł dzięki kaucji wpłaconej przez okręgowego dyrektora Służby Więziennej. - Po dyskusji okazuje się, że to nie jest pojedynczy przypadek - powiedziała rzecznik, która wystosowała list do szefa SW z podziękowaniem ws. Agatowskiego. - Zwróciłam się nie tylko z podziękowaniem dla tych, którzy sprawę pana Radka Agatowskiego czy tę najnowszą sprawę wykryli, ale o dokonanie przeglądu i powiedzenie, ile mamy w Polsce takich przypadków - dodała.
Wdrożyć procedury
W najbliższym czasie Irena Lipowicz zamierza zobaczyć się w sprawie wyroków z ministrem sprawiedliwości. Jej głównym celem jest jednak spotkanie z prezydentem, w celu rozważenia, gdzie można wdrożyć procedury ułaskawienia. RPO ma również zamiar prosić o analizę, jak mogło dojść do tak ciężkich błędów sędziowskich. - Polska musi pilnie poprawić standard opieki nad osobami psychicznie chorymi, przepełnione sale w szpitalach to w tej chwili nasz największy wstyd - skomentowała.
Rzecznik ma nadzieję, że nad kwestiami dotyczących osób bezdomnych i chorych psychicznie, pochyli się premier Donald Tusk. Jednak zaznacza, że zmiana położenia osób z kłopotami psychicznymi wymaga zmiany nastawienia całego społeczeństwa.
''Zaważyły względy humanitarne''
W ubiegłym tygodniu prokurator generalny Andrzej Seremet podpisał wniosek o ułaskawienie niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego. Prokurator generalny uzasadnia go względami humanitarnymi. Wniosek wpłynął do prezydenta i jest przez niego analizowany. Decyzja o ułaskawieniu skazanego może mieć różne formy - głowa państwa ma tutaj pełną swobodę. Ułaskawienie może polegać np. na darowaniu kary w całości lub w części lub zatarciu skazania.
Agatowski - niepełnosprawny intelektualnie 25-latek o psychice kilkuletniego dziecka, do więzienia trafił pod koniec sierpnia zeszłego roku w związku z prawomocnymi wyrokami w sprawach o kradzieże. Dokonał tych przestępstw podczas zbierania złomu - oprócz metalowych odpadów zabierał z posesji m.in. rowery, wózki i pralki. W latach 2008-12 dokonał 16 takich kradzieży na łączną sumę 10 tys. zł.
Autor: mg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24