Rosomaki wróciły z Afganistanu. Przeszły mycie i dezynfekcję

Dowództwo Operacyjne Sił ZbrojnychRpsomaki przypłynęły samochodowcem "Asian Breeze"

Kilkadziesiąt kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które służyły polskim żołnierzom w Afganistanie, powróciło do kraju - poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Jak podał zastępca rzecznika prasowego DOSZ mjr Marek Pietrzak, pojazdy wypłynęły z portu Salalah w Omanie na początku kwietnia i w drodze do Gdyni przebyły 6500 mil morskich.

Do Polski samochodowiec "Asian Breeze", na którego pokładzie transportowano sprzęt, dotarł na początku maja. To pierwszy morski transport sprzętu wycofywanego z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie i jak do tej pory największe przegrupowanie sprzętu wracającego do kraju. Przed transportem wozy zostały specjalnie przygotowane, począwszy od dokładnego mycia poprzez demontaż uzbrojenia i systemów łączności, po dezynfekcję. Transport Rosomaków do Polski odbywał się na podstawie umowy między MON i Departamentem Obrony USA, a przedsięwzięcie koordynowało Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Powrót w trzech etapach

W Dowództwie, któremu podlegają siły wydzielone do operacji zagranicznych, prace nad powrotnym transportem sprzętu w związku z planowanym zakończeniem misji trwały od blisko roku. Przedsięwzięcie podzielono na trzy etapy.

Największa partia sprzętu powróci do kraju między lipcem b. roku a kwietniem 2014. Zgodnie z założeniami nie cały sprzęt PKW wróci do kraju - przywiezione zostanie uzbrojenie oraz nowoczesne wyposażenie ważne z punktu widzenia obronności - łącznie ok. 65 proc. wyposażenia kontyngentu. Przewidziano, że część sprzętu zużyje się na miejscu. Sprzęt wyeksploatowany, którego transport i remonty byłyby nieopłacalne, zostanie zutylizowany na miejscu w Afganistanie. Do utylizacji na miejscu zakwalifikowano ok. jednej piątej wyposażenia. Część mienia - ok. 14 proc. wyposażenia PKW - zostanie przekazana organizacjom charytatywnym i władzom lokalnym w Afganistanie - będzie to sprzęt kwaterunkowy, kulturalno - oświatowy, sportowy, łącznie ok. 750 ton i wartości ok. 11 mln zł. Transportery, które wróciły do kraju, trafią teraz do batalionu remontowego, gdzie przejdą przegląd i obsługę. Następnie zostaną przekazane użytkownikom. Zgodnie z decyzją NATO misja ISAF, w ramach której służą polscy żołnierze w Afganistanie, zakończy się w 2014 roku.

Autor: MAC/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Pozostałe wiadomości