Stosunek Rosjan do wojny w Ukrainie. Ola Hnatiuk i Krystyna Kurczab-Redlich o propagandzie rosyjskiej

Źródło:
TVN24
Hnatiuk: chcą odrodzenia wielkiej Rosji i w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiary
Hnatiuk: chcą odrodzenia wielkiej Rosji i w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiaryTVN24
wideo 2/35
Hnatiuk: chcą odrodzenia wielkiej Rosji i w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiaryTVN24

Ukrainistka i tłumaczka profesor Ola Hnatiuk mówiła w "Faktach po Faktach", że jej zdaniem większość Rosjan jest odpowiedzialna za agresję na Ukrainę, ponieważ popiera putinowski reżim i Władimira Putina. - Są pojedyncze przypadki ludzi, którzy myślą inaczej - powiedziała. Wieloletnia korespondentka mediów w Rosji i pisarka Krystyna Kurczab-Redlich oceniła, że "możemy Rosjan oceniać, nie mamy żadnego prawa ich oskarżać". - Dlatego, że od 22 lat są poddawani absolutnemu praniu mózgów - argumentowała.

Ukrainistka, tłumaczka, pisarka, profesor Ola Hnatiuk z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, wiceprezeska Ukraińskiego PEN Clubu, oraz Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji i autorka książek o tematyce rosyjskiej były gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24.

Hnatiuk została zapytana, czy podtrzymuje wyrażane przez nią wcześniej stanowisko, że większość Rosjan jest odpowiedzialna za wojnę w Ukrainie, ponieważ popiera Władimira Putina i jego reżim. - Jestem tego zdania, byłam i raczej pozostanę. Trudno, żeby to się zmieniło, póki sami Rosjanie się nie zmienią - oświadczyła ekspertka.

Hnatiuk: w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiary

Jej zdaniem "są pojedyncze przypadki ludzi, którzy myślą inaczej" w Rosji. Na pytanie, czy przykładem takiej osoby jest uwięziony w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, ukrainistka oceniła, że "Nawalny nie jest pojedynczym przypadkiem". - Nawalny jest częścią tego systemu. Fakt, że się sprzeciwił w innej kwestii systemowi, spowodował, że w tej chwili siedzi w łagrze - powiedziała. Dodała, że "to jest człowiek, który wyrastał w tym systemie i i stanowił część tego systemu".

- Mówimy o systemie, który wprowadził Putin, autorytaryzm - uściśliła.

Przypomniała również, że "Nawalny popierał aneksję Krymu i to naprawdę trudno zapomnieć". - Jeżeli ktoś ma krótką pamięć, to zapomina. Ja nie mam krótkiej pamięci, wiem doskonale, co mówił Nawalny w roku 2014 i wiem, jaką cenę zapłacił za sprzeciwienie się systemowi - powtórzyła tłumaczka i pisarka.

Według niej znacząca większość Rosjan popiera Putina i popiera wojnę, ponieważ "chcą odrodzenia wielkiej Rosji i w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiary". - To nie o to chodzi, że ja nie doceniam pojedynczych osób, które sprzeciwią się, mają odwagę się sprzeciwić. Ja to jak najbardziej doceniam - zastrzegła Hnatiuk.

Hnatiuk: chcą odrodzenia wielkiej Rosji i w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiary
Hnatiuk: chcą odrodzenia wielkiej Rosji i w imię tej wielkiej Rosji gotowi są ponieść naprawdę wielkie ofiaryTVN24

Kurczab-Redlich: my możemy Rosjan oceniać, nie mamy żadnego prawa ich oskarżać

Kurczab-Redlich powiedziała, że "możemy Rosjan oceniać, nie mamy żadnego prawa ich oskarżać". - Dlatego, że od 22 lat Rosjanie są poddawani absolutnemu praniu mózgów. Od 22 lat nie istnieje wolna telewizja i wolne media. Od 22 lat w każdej stacji telewizyjnej są nie tylko przedstawiciele Kremla, ale są przedstawiciele służb specjalnych - argumentowała.

Odwoływała się także do doświadczeń Rosjan z przeszłości. - Jaka była ich historia od Mongołów? Od Mongołów byli stale terroryzowani przez swoje władze i stale podporządkowywani władzom. Nie tak daleko jak 400 lat temu (…) car Borys Godunow wydaje dekret o tym, że każdy powinien złożyć donos na tego, kto jest przeciw władzy - mówiła dziennikarka i pisarka.

- Nie mogę ich oskarżać za to, że żyją w takim państwie, którego historia ani właściwie na moment nie dała im przerywnika na demokrację, ci ludzie, ten naród (…) nie ma oddechu demokracji, nie ma świadomości demokracji - wymieniała.

Kurczab-Redlich: my możemy Rosjan oceniać, nie mamy żadnego prawa ich oskarżać
Kurczab-Redlich: my możemy Rosjan oceniać, nie mamy żadnego prawa ich oskarżaćTVN24

Jej zdaniem większość sprzeciwiających się linii władzy osób, jeśli jest skazana, "zostaje skazanych na skutek donosu". - Od cara 400 lat temu, (...) donos, czyli przeciwstawienie się człowiekowi, którego uznajemy za wroga narodu, jest notowany jako wielki propaństwowy akt. Gdzie jeszcze (…) znajdujemy w internecie przepis, jak pisać donos. Pisać donos należy krótko i jasno, bez zbędnych szczegółów, alegorii i tym podobnych ozdobników. Pisać trzeba cudzą ręką na cudzym komputerze - relacjonowała.

W opinii Kurczab-Redlich "taki człowiek, który pisze donos, został przekonany, zmuszony do myślenia w ten sposób". Wieloletnia korespondentka w Rosji oceniła też, że obraz tego kraju "jest czarny", ponieważ "ten naród jest zmaltretowany, zmacerowany".

Co może zmienić rosyjskie społeczeństwo? Hnatiuk: nie Polacy, ale Rosjanie

Pytana, co jej zdaniem może sprawić, że naród rosyjski się zmieni, Kurczab-Redlich powiedziała, że "zmiana władzy na Kremlu na prodemokratyczną, a przede wszystkim wiedza". Wskazywała, że Rosjanie nie wiedzą "o tym, co się dzieje w Ukrainie", choć wyjątkiem jej zdaniem są młodzi ludzie.

Tymczasem Hnatiuk oznajmiła, że "nie chce dyskutować o Rosji, jaka jest, bo jaka jest, każdy widzi". - Te zbrodnie, które dzieją się na oczach świata, wszyscy o nich wiemy - mówiła. Według niej "to nie my, nie Polacy będą ją zmieniać". - To Rosjanie będą zmieniać. Polacy mają na to wpływ naprawdę bardzo znikomy - dodała.

Co może zmienić rosyjskie społeczeństwo? Hnatiuk: nie Polacy, ale Rosjanie
Co może zmienić rosyjskie społeczeństwo? Hnatiuk: nie Polacy, ale RosjanieTVN24

Ukrainistka: zbrodnie to kwestia indywidualnej winy, odpowiedzialność społeczeństwa to co innego

Hnatiuk była także pytana, jaka jej zdaniem przyszłość czeka Ukrainę. Czy po wojnie zniknie między innymi korupcja i wpływy oligarchów, co wielokrotnie przed rosyjską inwazją zarzucano Ukraińcom i co nierzadko podkreślał rosyjski prezydent, mówiąc o Ukrainie.

- Przede wszystkim jest w tej chwili wojna i tym trzeba się zająć, a nie rojeniami i inwektywami Putina. Przez ponad 20 lat wkładał ludziom do głowy nieprawdopodobne zupełnie rzeczy. To był seans nienawiści każdego wieczoru w telewizji rosyjskiej - odparła specjalistka.

Wskazywała, że mówi "o naśmiewaniu się w ogóle z Ukraińców jako takich". Jej zdaniem ta "kampanii nienawiści" dała efekt. - Mamy do czynienia z masowo popełnianymi zbrodniami. Jeżeli mówimy o zbrodniach, oczywiście to jest kwestia indywidualnej winy, ale odpowiedzialność społeczeństwa jako takiego, które dało przyzwolenie na tego rodzaju reżim, na tego rodzaju wojnę, to jest już zupełnie co innego - przekonywała.

Również Kurczab-Redlich mówiła, że "nie zdajemy sobie sprawy, co to jest seans nienawiści, seans pogardy" w Rosji. Wspominała, że mówi się tam takie rzeczy, których "nie warto tego powtarzać, ale w ten sposób nigdy nie zrozumiemy Rosjanina".

Hnatiuk: zbrodnie to kwestia indywidualnej winy, ale odpowiedzialność społeczeństwa to zupełnie co innego
Hnatiuk: zbrodnie to kwestia indywidualnej winy, ale odpowiedzialność społeczeństwa to zupełnie co innegoTVN24

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24