Zbigniew Romaszewski uważa, że niebawem zostanie marszałkiem Senatu - wynika z wywiadu z politykiem PiS, który ukaże się w jutrzejszej "Rzeczpospolitej.
"Przyznać się do błędu jest lepiej, niż tkwić w błędzie, który jest dla wszystkich oczywisty" - mówi Zbigniew Romaszewski o zmianie postawy wobec swojej osoby przez Platformę Obywatelską.
Jak przyznaje, pod koniec ubiegłego tygodnia poprosił o spotkanie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. - I właściwie wyjaśniliśmy sobie wszystkie kwestie - podkreśla.
Do wyjaśniania było trochę, bo oprócz niechęci PO wobec jego kandydatury na marszałka, z jego własnych ust padło stwierdzenie o „powyborczym muchotłuku”. Czy jego przejawem było też to, że senatorowie Prawa i Sprawiedliwości nie głosowali za marszałkiem Borusewiczem? - pyta autorka wywiadu.
"W tym akurat przypadku racjonalne uzasadnienie jest. Bo Borusewicz przeszedł na stronę PO, a w poprzedniej kadencji korzystał z poparcia PiS. Senatorowie uważali, że jest to sprzeniewierzenie się" - odpowiada senator Romaszewski.
Jak uzasadnia, gwałtowna zmiana obozu politycznego i udział Borusewicza kampanii wyborczej PO może budzić zastrzeżenia. "Jestem zwolennikiem lojalności" - podkreśla.
Autorka wywiadu pyta też, czy senator Romaszewski uważa, że to względu na swe zasługi powinien zostać wicemarszałkiem. "Za zasługi to może dostanę order. To pani myśli, że jestem takim idiotą, iż po 18 latach w Senacie nie mogę być dobrym marszałkiem?" - odpiera polityk.
Jak uzasadnia, już siódmą kadencję zasiada w tej izbie, był czterokrotnie przewodniczącym Komisji Praw Człowieka. "Przez 18 lat czegoś się nauczyłem, mam bardzo szeroką wiedzę na temat życia publicznego. Na tle innych senatorów PO i PiS mam większe kompetencje" - podsumowuje Zbigniew Romaszewski.
Senat bez jednego wicemarszałka
Izba od początku kadencji ma nieobsadzony jeden fotel wicemarszałka. Gdy Prawo i Sprawiedliwość na przysługujące mu miejsce wystawiła kandydaturę Zbigniewa Romaszewskiego, okazało się, że nie został wybrany - nie głosowali na niego senatorowie Platformy Obywatelskiej, która ma większość w Senacie.
Źródło: Rzeczpospolita, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24